Místo nedopalků květiny. Pražské iniciativy chtějí město zbavit cigaretového odpadu

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
4. 4. 2019 20:10
"Město ani příroda tvůj vajgl nepotřebuje. Vajgl není hnojivo, patří do popelníku." Tento vzkaz našli ve čtvrtek ráno na jednom ze svých oblíbených míst kuřáci z firem sídlících v jedné z kancelářských budov v pražském Karlíně. A co víc: z nevzhledného prostoru plného nedopalků se stal záhon pro květiny. Za akcí stojí iniciativy Envirostyl a BezVajglu.cz, které si dávají za cíl zbavit Prahu nepořádku způsobeného kuřáky a šířit osvětu.
Iniciativy Envirostyl a BezVajglu.cz si dávají za cíl zbavit Prahu nepořádku způsobeného kuřáky a šířit osvětu.
Iniciativy Envirostyl a BezVajglu.cz si dávají za cíl zbavit Prahu nepořádku způsobeného kuřáky a šířit osvětu. | Foto: Petr Paseka

Zaměstnance firem sídlících v kancelářských budovách v pražském Karlíně čekalo ve čtvrtek při jejich pauze na cigaretu překvapení. V prostoru kolem stromu, kam si mnoho z nich zvyklo házet nedopalky, během rána vyrostl záhon s květinami a na stromu se objevila bouda představující speciální druh popelníku zvaný "Bouda na špačka".

Za akcí stojí iniciativy Envirostyl a BezVajglu.cz. Jejich členové strávili čtvrteční ráno úklidem nedopalků ze zmíněného prostoru. Podle svých slov jich tam našli alarmujících 1423.

Foto: Petr Paseka

"Před Thámovou 18, kde sídlí Uber a jiné korporace, si zaměstnanci udělali ze stromu popelník. Firmy si sice hrají na go green udržitelnost a tak dále, ale pak jejich zaměstnanci chodí ven a hází cigarety ke stromu, protože jsou tak zvyklí," řekl Aktuálně.cz Petr Kukla z iniciativy BezVajglu.cz, která "boudy na špačka" vyrábí.

Akce si dala za úkol upozornit kuřáky na výraznou ekologickou stopu jejich zlozvyku. "Nedopalek se rozkládá až 15 let, je to kontaminant, který obsahuje karcinogeny a špiní vodu," uvedl Petr Kukla. "Filtry jsou složeny z plastů, které se postupem času rozpadají na mikroskopické částice, které znečišťují vodu a okolní přírodu mikroplasty," napsala na Facebook iniciativa Envirostyl.

Další cíl: Náplavka

Podobné akce budou následovat i v jiných částech Prahy. 26. a 27. dubna pořádá BezVajglu.cz ve spolupráci se studenty z Vysoké školy ekonomické akci Odvajgluj Náplavku.

Foto: Petr Paseka

"Chceme posbírat všechny nedopalky, co na Náplavce jsou, spočítat je a zapojit lidi," vysvětluje Kukla. "Provozovatel Náplavky rozmístil na velký úsek žalostně málo košů, ty ale nestojí za nic a vajgly jsou všude mezi dlažebními kostkami," dodal Kukla. V rámci prevence tak na místo nainstaluje další "Boudy na špačka" a bude sledovat, jak se situace na místě zlepšila.

Podobné "Boudy na špačka" už se nachází před několika pražskými kavárnami a brzy budou i třeba na stezce korunami stromu v Krkonoších. V létě se také objeví na několika hudebních festivalech.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy