Místo nedopalků květiny. Pražské iniciativy chtějí město zbavit cigaretového odpadu

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
4. 4. 2019 20:10
"Město ani příroda tvůj vajgl nepotřebuje. Vajgl není hnojivo, patří do popelníku." Tento vzkaz našli ve čtvrtek ráno na jednom ze svých oblíbených míst kuřáci z firem sídlících v jedné z kancelářských budov v pražském Karlíně. A co víc: z nevzhledného prostoru plného nedopalků se stal záhon pro květiny. Za akcí stojí iniciativy Envirostyl a BezVajglu.cz, které si dávají za cíl zbavit Prahu nepořádku způsobeného kuřáky a šířit osvětu.
Iniciativy Envirostyl a BezVajglu.cz si dávají za cíl zbavit Prahu nepořádku způsobeného kuřáky a šířit osvětu.
Iniciativy Envirostyl a BezVajglu.cz si dávají za cíl zbavit Prahu nepořádku způsobeného kuřáky a šířit osvětu. | Foto: Petr Paseka

Zaměstnance firem sídlících v kancelářských budovách v pražském Karlíně čekalo ve čtvrtek při jejich pauze na cigaretu překvapení. V prostoru kolem stromu, kam si mnoho z nich zvyklo házet nedopalky, během rána vyrostl záhon s květinami a na stromu se objevila bouda představující speciální druh popelníku zvaný "Bouda na špačka".

Za akcí stojí iniciativy Envirostyl a BezVajglu.cz. Jejich členové strávili čtvrteční ráno úklidem nedopalků ze zmíněného prostoru. Podle svých slov jich tam našli alarmujících 1423.

Foto: Petr Paseka

"Před Thámovou 18, kde sídlí Uber a jiné korporace, si zaměstnanci udělali ze stromu popelník. Firmy si sice hrají na go green udržitelnost a tak dále, ale pak jejich zaměstnanci chodí ven a hází cigarety ke stromu, protože jsou tak zvyklí," řekl Aktuálně.cz Petr Kukla z iniciativy BezVajglu.cz, která "boudy na špačka" vyrábí.

Akce si dala za úkol upozornit kuřáky na výraznou ekologickou stopu jejich zlozvyku. "Nedopalek se rozkládá až 15 let, je to kontaminant, který obsahuje karcinogeny a špiní vodu," uvedl Petr Kukla. "Filtry jsou složeny z plastů, které se postupem času rozpadají na mikroskopické částice, které znečišťují vodu a okolní přírodu mikroplasty," napsala na Facebook iniciativa Envirostyl.

Další cíl: Náplavka

Podobné akce budou následovat i v jiných částech Prahy. 26. a 27. dubna pořádá BezVajglu.cz ve spolupráci se studenty z Vysoké školy ekonomické akci Odvajgluj Náplavku.

Foto: Petr Paseka

"Chceme posbírat všechny nedopalky, co na Náplavce jsou, spočítat je a zapojit lidi," vysvětluje Kukla. "Provozovatel Náplavky rozmístil na velký úsek žalostně málo košů, ty ale nestojí za nic a vajgly jsou všude mezi dlažebními kostkami," dodal Kukla. V rámci prevence tak na místo nainstaluje další "Boudy na špačka" a bude sledovat, jak se situace na místě zlepšila.

Podobné "Boudy na špačka" už se nachází před několika pražskými kavárnami a brzy budou i třeba na stezce korunami stromu v Krkonoších. V létě se také objeví na několika hudebních festivalech.

 

Právě se děje

Další zprávy