Mladík má plán na vyčištění moří od plastu. Podívejte se, jak jeho "lapač" funguje

Systém má zachytit plastový odpad na hladině oceánů.
Nezisková společnost The Ocean Cleanup se už od roku 2013 snaží přijít na způsob, jak uklidit plastový odpad ze světového oceánu.
Kvůli plastům každoročně zemře více než milion mořských živočichů.
Organizace po letech výzkumu přišla se zdánlivě jednoduchým řešením. Místo lidí, kteří by odpad sbírali bez většího efektu několik stovek let, má pomoci speciální bariéra. Do ní se odpadky díky mořským proudům samy zachytí.
Bariéra se skládá z kulatých plovoucích vorů, které plasty zastaví, a tři metry dlouhé zábrany umístěné pod hladinou.
Foto: The Ocean Cleanup
Jana Václavíková Jana Václavíková
7. 7. 2019 18:47
Pokud by se vyplnily předpovědi vědců, bylo by za třicet let v oceánech na hmotnost víc plastu než ryb. Nezisková organizace The Ocean Cleanup se tomu snaží zabránit systémem na shromažďování odpadu pomocí mořských proudů. Systém už nějakou dobu testuje. Nyní ho aktivisté přesunuli do Velké tichomořské odpadkové skvrny, což je místo s extrémně zvýšenou koncentrací mořského odpadu mezi americkou Havají a Kalifornií. Pokud bude projekt úspěšný, měl by z oceánů do pěti let uklidit až polovinu plastového odpadu. Podívejte se ve fotogalerii, jak systém funguje.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nehoda tří nákladních aut ráno uzavřela dálnici D48 na Karvinsku

Nehoda tří nákladních aut uzavřela ráno na Karvinsku dálnici D48 ve směru na Český Těšín. Policie zatím nemá informace o tom, že by na místě byli zranění, řekla policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

Auta se podle Jirouškové srazila krátce po 05:30, o uzavření dálnice na 69. kilometru informovalo Národní dopravní informační centrum před 06:30. Doprava je podle něj odkloněna na 62. kilometru u Tošanovic, auta se mohou vracet zpět na exitu 70.

Další zprávy