Mladík má plán na vyčištění moří od plastu. Podívejte se, jak jeho "lapač" funguje

Systém má zachytit plastový odpad na hladině oceánů.
Nezisková společnost The Ocean Cleanup se už od roku 2013 snaží přijít na způsob, jak uklidit plastový odpad ze světového oceánu.
Kvůli plastům každoročně zemře více než milion mořských živočichů.
Organizace po letech výzkumu přišla se zdánlivě jednoduchým řešením. Místo lidí, kteří by odpad sbírali bez většího efektu několik stovek let, má pomoci speciální bariéra. Do ní se odpadky díky mořským proudům samy zachytí.
Bariéra se skládá z kulatých plovoucích vorů, které plasty zastaví, a tři metry dlouhé zábrany umístěné pod hladinou.
Foto: The Ocean Cleanup
Jana Václavíková Jana Václavíková
7. 7. 2019 18:47
Pokud by se vyplnily předpovědi vědců, bylo by za třicet let v oceánech na hmotnost víc plastu než ryb. Nezisková organizace The Ocean Cleanup se tomu snaží zabránit systémem na shromažďování odpadu pomocí mořských proudů. Systém už nějakou dobu testuje. Nyní ho aktivisté přesunuli do Velké tichomořské odpadkové skvrny, což je místo s extrémně zvýšenou koncentrací mořského odpadu mezi americkou Havají a Kalifornií. Pokud bude projekt úspěšný, měl by z oceánů do pěti let uklidit až polovinu plastového odpadu. Podívejte se ve fotogalerii, jak systém funguje.
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy