Plody moře s životopisem. Nová technologie odhalí, jestli jsou v rybách plasty

Helena Truchlá Helena Truchlá
1. 5. 2019 17:57
Na pultech supermarketů v Evropské unii a na Novém Zélandu se objeví první ryby a další mořské plody, jejichž původ a proces zpracování budou moci zákazníci detailně sledovat. K dispozici budou mít jejich "životopis" se záznamem o tom, kolik úlovek vážil, jaká posádka, kde a na jaké lodi ho ulovila nebo jak daleko to bylo od obydleného pobřeží. Dokonce bude obsahovat informaci, jak dopadly testy na přítomnost plastů.
Do oceánů se ročně dostane až devět milionů tun plastového znečištění.
Do oceánů se ročně dostane až devět milionů tun plastového znečištění. | Foto: Shutterstock.com

Částice umělé hmoty se běžně nachází v tělech ryb a mořských plodů, včetně těch, které končí v restauracích a supermarketech. Jejich velikost se pohybuje od několika centimetrů až po běžným okem neviditelné mikroplasty. Chemikálie z nich přitom mohou ohrozit zdraví. 

Nový systém sledování využívá technologii takzvaného blockchainu, na které funguje třeba kryptoměna bitcoin. "Tradiční dodavatelský řetězec je založený na naprosto nedostatečném předávání informací mezi těmi, kdo jsou jeho součástí," vysvětluje pro server BBC Brett Haywood z novozélandské firmy Sea Quest Fiji, která se specializuje na lov a zpracování tuňáků a je součástí projektu už od jeho pilotní fáze v roce 2017. 

Právě blockchain umožňuje účinné předávání informací, které teď sbírají jednotliví výrobci a zpracovatelé každý ve svém vlastním systému. V rámci jednotlivých databází se data shromažďují na několika místech řetězce, žádný z jeho členů tak nemá přístup ke všem zároveň. 

Údaje není možné zpětně měnit. Na projektu s mořskými plody, který zaštiťuje Světový fond na ochranu přírody (WWF), se podílí newyorské blockchainové studio ConsenSys.

Od letošního září bude sledování celého procesu vyžadovat od svých dodavatelů čerstvé listové zeleniny také americký supermarket Walmart, píše magazín Forbes, který rok 2019 označuje za rok využívání blockchainu pro sledování, mimo jiné právě dodavatelských řetězců. 

Walmart v dohledné době plánuje požadavek rozšířit na dodavatele všech druhů čerstvé zeleniny a ovoce. Díky podobným projektům si spotřebitelé v Austrálii nebo americkém Miami už dříve mohli přečíst část údajů o původu svého jídla v aplikaci pro chytré telefony, upozorňuje BBC. Díky stejné technologii "Food Trust" od americké firmy IBM sledují původ kuřat z biochovů také španělské supermarkety řetězce Carrefour.

Projekt s mořskými plody je ale prvním, který obsáhne skutečně kompletní cestu potravin z moře až na talíř. Podle Světového fondu na ochranu přírody to pomůže také k omezení nelegálních výlovů a otrocké práce na rybářských lodích. 

"Trvalo déle něco takového vyvinout, ale významně to ovlivní tradiční dodavatelské procesy," dodává Haywood. Systém je podle něj prospěšný i pro výrobce, protože jim umožňuje hlídat, co všechno se s "jeho" rybou nebo ústřicemi děje, a lépe tak garantovat zákazníkům kvalitu. 

Technologie do velké míry reaguje na poptávku od spotřebitelů z bohatších společenských vrstev, kterým záleží na tom, odkud jejich jídlo pochází a jakou má kvalitu. "Je to privilegium," říká Robyn Metcalfeová z Univerzity v Austinu v Texasu. "Hodně lidí ve městech prostě potřebuje něco jíst a nezajímá je, odkud jídlo pochází," říká. Metcalfeová přesto očekává velký nárůst zájmu o mobilní aplikace, které umožňují původ jídla sledovat. "A pro ty, kteří mají jídlo jisté, tu technologie jsou," dodává. 

Podívejte se na rozhovor DVTV o velké spotřebě potravin

Evropská komise si uvědomila, že nemůžeme náš blahobyt stavět na neustálé spotřebě surovin, říká Ivo Kropáček z hnutí DUHA. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 33 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy