Plody moře s životopisem. Nová technologie odhalí, jestli jsou v rybách plasty

Helena Truchlá Helena Truchlá
1. 5. 2019 17:57
Na pultech supermarketů v Evropské unii a na Novém Zélandu se objeví první ryby a další mořské plody, jejichž původ a proces zpracování budou moci zákazníci detailně sledovat. K dispozici budou mít jejich "životopis" se záznamem o tom, kolik úlovek vážil, jaká posádka, kde a na jaké lodi ho ulovila nebo jak daleko to bylo od obydleného pobřeží. Dokonce bude obsahovat informaci, jak dopadly testy na přítomnost plastů.
Do oceánů se ročně dostane až devět milionů tun plastového znečištění.
Do oceánů se ročně dostane až devět milionů tun plastového znečištění. | Foto: Shutterstock.com

Částice umělé hmoty se běžně nachází v tělech ryb a mořských plodů, včetně těch, které končí v restauracích a supermarketech. Jejich velikost se pohybuje od několika centimetrů až po běžným okem neviditelné mikroplasty. Chemikálie z nich přitom mohou ohrozit zdraví. 

Nový systém sledování využívá technologii takzvaného blockchainu, na které funguje třeba kryptoměna bitcoin. "Tradiční dodavatelský řetězec je založený na naprosto nedostatečném předávání informací mezi těmi, kdo jsou jeho součástí," vysvětluje pro server BBC Brett Haywood z novozélandské firmy Sea Quest Fiji, která se specializuje na lov a zpracování tuňáků a je součástí projektu už od jeho pilotní fáze v roce 2017. 

Právě blockchain umožňuje účinné předávání informací, které teď sbírají jednotliví výrobci a zpracovatelé každý ve svém vlastním systému. V rámci jednotlivých databází se data shromažďují na několika místech řetězce, žádný z jeho členů tak nemá přístup ke všem zároveň. 

Údaje není možné zpětně měnit. Na projektu s mořskými plody, který zaštiťuje Světový fond na ochranu přírody (WWF), se podílí newyorské blockchainové studio ConsenSys.

Od letošního září bude sledování celého procesu vyžadovat od svých dodavatelů čerstvé listové zeleniny také americký supermarket Walmart, píše magazín Forbes, který rok 2019 označuje za rok využívání blockchainu pro sledování, mimo jiné právě dodavatelských řetězců. 

Walmart v dohledné době plánuje požadavek rozšířit na dodavatele všech druhů čerstvé zeleniny a ovoce. Díky podobným projektům si spotřebitelé v Austrálii nebo americkém Miami už dříve mohli přečíst část údajů o původu svého jídla v aplikaci pro chytré telefony, upozorňuje BBC. Díky stejné technologii "Food Trust" od americké firmy IBM sledují původ kuřat z biochovů také španělské supermarkety řetězce Carrefour.

Projekt s mořskými plody je ale prvním, který obsáhne skutečně kompletní cestu potravin z moře až na talíř. Podle Světového fondu na ochranu přírody to pomůže také k omezení nelegálních výlovů a otrocké práce na rybářských lodích. 

"Trvalo déle něco takového vyvinout, ale významně to ovlivní tradiční dodavatelské procesy," dodává Haywood. Systém je podle něj prospěšný i pro výrobce, protože jim umožňuje hlídat, co všechno se s "jeho" rybou nebo ústřicemi děje, a lépe tak garantovat zákazníkům kvalitu. 

Technologie do velké míry reaguje na poptávku od spotřebitelů z bohatších společenských vrstev, kterým záleží na tom, odkud jejich jídlo pochází a jakou má kvalitu. "Je to privilegium," říká Robyn Metcalfeová z Univerzity v Austinu v Texasu. "Hodně lidí ve městech prostě potřebuje něco jíst a nezajímá je, odkud jídlo pochází," říká. Metcalfeová přesto očekává velký nárůst zájmu o mobilní aplikace, které umožňují původ jídla sledovat. "A pro ty, kteří mají jídlo jisté, tu technologie jsou," dodává. 

Podívejte se na rozhovor DVTV o velké spotřebě potravin

Evropská komise si uvědomila, že nemůžeme náš blahobyt stavět na neustálé spotřebě surovin, říká Ivo Kropáček z hnutí DUHA. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 40 minutami

Rakety vypálené z Gazy na Izrael zabily dvě ženy

Rakety odpálené z palestinského Pásma Gazy v jihoizraelském Aškelonu zabily dvě ženy, píše agentura Reuters s odvoláním na záchranné služby. Patrně jde o první izraelské oběti přeshraničního násilí, které začalo v pondělí.

Premiér Benjamin Netanjahu v reakci prohlásil, že Izrael nyní nálety na Pásmo Gazy znásobí. "Po zhodnocení situace se rozhodlo, že zesílíme jak četnost, tak sílu útoků," prohlásil.

Podle webu The Times of Israel raketa zasáhla v Aškelonu rodinný dům. Jednou z obětí je podle izraelských médií 80letá žena.

Izraelské nálety v Gaze si od pondělního večera podle tamního ministerstva zdravotnictví vyžádaly životy 26 Palestinců včetně devíti dětí a ženy. Podle palestinského ministerstva zdravotnictví je zraněno přes 120 lidí.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Buffon se definitivně loučí s Juventusem, kariéru ještě nekončí

Slavný italský brankář Gianluigi Buffon na konci sezony po vypršení kontraktu podruhé opustí Juventus Turín. S kariérou se ale třiačtyřicetiletý gólman neloučí, v případě výhodné nabídky je připraven pokračovat.

Buffon přišel do Juventusu v roce 2001 z Parmy a od té doby působil pouze v Turíně s výjimkou sezony 2018/19, kdy chytal za Paris Saint-Germain.

"Má budoucnost je jasná. Letos definitivně skončí má dlouhá a nádherná zkušenost s Juventusem. Dal jsem mu všechno a všechno jsem dostal. Došli jsme na konec cesty a je správné se rozloučit," řekl Buffon pro beIN Sports. "Buď ukončím kariéru nebo najdu příležitost, jež mě bude motivovat," dodal k budoucnosti mistr světa z roku 2006.

Další zprávy