373 tisíc kartáčků na 600 obyvatel. Kokosové ostrovy zaplavily tuny plastů

Jana Václavíková Jana Václavíková
18. 5. 2019 17:30
Tropické Kokosové ostrovy v Indickém oceánu patří k nejodlehlejším místům planety. Přestože je od nejbližšího velkého ostrova dělí více než tisíc kilometrů a místní populaci tvoří jen okolo 600 lidí, vědci odhadují, že se na jejich plážích nachází až 238 tun odpadu. Většinou se jedná o plasty na jedno použití. Na plážích jsou k nalezení i statisíce kusů umělohmotných bot. Většina odpadu přitom není vidět, skrývá se totiž pod vrstvou písku.
Odpad na plážích. Ilustrační foto.
Odpad na plážích. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kokosové ostrovy tvoří téměř 30 atolových ostrůvků o celkové rozloze pouhých 14 kilometrů čtverečních. Vědecký tým v roce 2017 prozkoumal některé pláže na sedmi z těch větších a našel přes 23 tisíc kusů odpadu o váze sto kilogramů. Čtvrtinu tvořily jednorázové plasty, jako jsou brčka, igelitové tašky a zubní kartáčky.

Vědci následně vypočítali, že se na ostrovech musí nacházet až 414 milionů kusů odpadu o celkové váze zhruba 238 tun. Z toho až 977 tisíc bot a 373 tisíc zubních kartáčků. Takové množství odpadu by současná šestisethlavá populace ostrovů dokázala vyprodukovat za období zhruba čtyř tisíc let.

Výzkumný tým nejvíc překvapily nálezy, ke kterým se vědci dostali, když nahlédli pod povrch. Stačilo přitom kopat jen pár centimetrů do hloubky.

"Pracuji jako mořská bioložka na odlehlých ostrovech už 15 let a na všech z nich byl alespoň nějaký odpad, takže jsem s tím počítala," cituje vedoucí výzkumu Jennifer Laversovou z Tasmánské univerzity vědecký zpravodajský server Phys. "Jedno z velkých překvapení bylo, když jsem začala kopat, abych se podívala, kolik toho bylo pohřbeného a kde. Množství s hloubkou neklesalo," vysvětluje.

Znečištění nalezené do deseti centimetrů pod povrchem, které se na pláže dostalo již před delší dobou, tvořilo až 93 procent veškerého nalezeného odpadu. Více než polovinu přitom tvořily mikroplasty, které nejsou větší než pět milimetrů a které jsou k nalezení ve všech stupních mořského potravinového řetězce a následně i v lidském těle.  

"Bohužel situace na Kokosových ostrovech není ojedinělá. Významné množství odpadů bylo také zdokumentováno na ostrovech a pobřežních oblastech od Arktidy po Antarktidu. Společně tyto ostrovy a pobřežní oblasti reflektují akutní symptomy rapidně se zvyšujícího environmentálního nebezpečí," píše se ve studii publikované ve vědeckém magazínu Nature.

Více plastů než hvězd v Mléčné dráze

Zpráva upozorňuje na to, že až ve 40 procentech případů se plastový výrobek stává odpadem ještě ve stejném roce, kdy byl vyroben. Studie také uvádí, že za posledních třináct let bylo vyrobeno stejné množství plastů jako dohromady za předchozích 60 let. A upozorňuje, že do roku 2025 by se mohlo číslo zvýšit o dalších deset procent.

"Plasty musí někde skončit a bohužel mnoho z nich skončí v zemích, které nemají rozvinutý systém nakládání s odpady. Nakonec to všechno skončí v našich řekách a oceánech," vysvětluje Laversová deníku The New York Times

"Důsledkem nárůstu používání jednorázových plastů se odhaduje, že v současné době se v oceánech nachází 5,25 bilionu kusů plastového odpadu," uvedla spoluautorka studie Annett Fingerová deníku South China Morning Post. Toto množství přesahuje počet hvězd v Mléčné dráze, uvádí zpráva.

"Pokud nenastane rychlá a smysluplná změna, lidmi vyprodukovaný odpad se bude kumulovat na plážích s následky, které pocítíme na ztrátě biodiverzity. Znečištění moří plasty zůstane nekonečnou hrou na honěnou," uvádí zpráva.

Video: Oceán vyplavil tuny odpadu na pláže korálového ostrova

Oceán vyplavil tuny odpadu na pláže korálového ostrova | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 21 minutami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy