reklama
 
 

Ve Francii zatkli tři muže a mladou dívku. Podezírají je, že chtěli zaútočit v centru Paříže

Aktualizováno 10. 2. 2017 20:13
Ve Francii zatkli tři muže a jednu dívku, kteří měli chystat teroristický útok. Podle policistů se chtěli zaměřit na nějaký turistický cíl v Paříži, uvedl server listu Le Figaro. Na stopu kriminalisty přivedly statusy dívky na sociálních sítích. Mladá muslimka psala o touze odjet do Sýrie bojovat po boku džihádistů nebo zaútočit ve Francii, napsal server týdeníku L'Express. Během domovní prohlídky policisté našli u 22letého muže, který je známý svou radikalizací, materiály na výrobu výbušnin. Zadržená dívka je jeho přítelkyně, která přestoupila k islámu.

Montpellier (Francie) - Francouzská policie v pátek ve městě Montpellier a jeho okolí zatkla tři mladé muže a jednu dívku. Skupina je podezřelá z plánování sebevražedného útoku na turistický cíl v Paříži. S odvoláním na policejní a soudní zdroje o tom informoval server listu Le Figaro. Národnost zadržených média neuvádějí, u některých zmiňují údajný příklon k islamismu.

Ministr vnitra Bruno Le Roux sdělil, že se bezpečnostním složkám podařilo zmařit bezprostředně hrozící atentát. Přesný cíl zamýšleného útoku ale vyšetřovatelé dosud nezjistili, uvedla agentura AFP.

Čtveřici zadržených tvoří muži ve věku 20, 26 a 33 let a šestnáctiletá dívka. Tři osoby z této skupiny již byly dříve tajným službám známy, uvedl server listu Le Parisien. V centru vyšetřování je pár konvertitů k islámu. Na dvojici upozornila dívka, která se ve videu přihlásila k teroristickému hnutí Islámský stát (IS) a slíbila mu věrnost.

Vyjádření šestnáctileté muslimky, které se na sociálních sítích objevilo 8. února, přivedlo strážce zákona na stopu celé skupiny. Dívka dala najevo touhu odjet do Sýrie a bojovat po boku islamistů nebo zaútočit ve Francii, napsal server týdeníku L'Express.

Čtveřice byla zatčena poté, co nakoupila aceton použitelný pro výrobu výbušnin. Nebezpečné materiály nalezli policisté během domovní prohlídky u dvacetiletého přítele mladé islamistky. Ten je podle médií také znám svou radikalizací.

Minulý týden v Paříži u muzea Louvre napadl mačetou devětadvacetiletý Egypťan vojenskou hlídku. Křičel přitom Alláhu akbar (arabsky Bůh je veliký). Prokuratura dnes muže obvinila z pokusu o vraždu a z příslušnosti k teroristické organizaci. Nyní je kvůli zranění z incidentu v nemocnici. O jeho přesunu do vazební věznice se má rozhodnout později, podle vývoje jeho zdravotního stavu.

Ve Francii platí do poloviny července výjimečný stav. Jeho prodloužení schválili loni v prosinci poslanci a senátoři. Vláda tento krok zdůvodnila přetrvávající hrozbou teroristických atentátů v zemi a potřebou zajistit bezpečnost v době konání prezidentských a parlamentních voleb. Ty se budou konat letos na jaře.

autor: ČTK | 10. 2. 2017 12:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama