Le Penová: Hlavními hrozbami pro Francii jsou ekonomická globalizace a islámský fundamentalismus

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 2. 2017 21:01
Podle Marine Le Penové ohrožuje Francii nejvíce ekonomická globalizace a islámský fundamentalismus. Řekla to v projevu na víkendovém shromáždění Národní fronty v Lyonu a odstartovala tak svou oficiální předvolební kampaň před prezidentskými volbami. Ty se v zemi galského kohouta uskuteční 23. dubna a 7. května. Podle nejnovějších průzkumů by kandidátka krajní pravice měla jasně vyhrát první kolo voleb, ale ve druhém kole ji porazí centrista Emmanuel Macron, k němuž se přidají stoupenci ostatních umírněných stran.
Marine Le Penová.
Marine Le Penová. | Foto: Reuters

LyonFrancii ohrožují dva totalismy v podobě ekonomické globalizace a islámského fundamentalismu. Řekla to ve svém nedělním projevu šéfka francouzské krajní pravice Marine Le Penová, která je považována za favoritku prvního kola jarních prezidentských voleb ve Francii. Víkendové dvoudenní shromáždění Národní fronty (NF) Le Penové odstartovalo v Lyonu oficiální předvolební kampaň 48leté europoslankyně.

Socialisté v neděli představili jako svého kandidáta exministra školství Benoîta Hamona, jemuž však průzkumy nedávají šanci uspět.

V projevu Le Penová uvedla, že závoje, které nosí některé muslimské ženy, mešity a modlitby v ulicích Francie jsou nepřijatelným kulturním nebezpečím. Prohlásila, že chce "svobodnou, nezávislou a demokratickou zemi".

Globalizace je podle ní výroba zboží otroky a toto zboží se pak prodává nezaměstnaným. Podle FN je řešením lokální revoluce vedená "inteligentním protekcionismem a ekonomickým vlastenectvím".

Evropská unie podle Le Penové selhala a "nedodržela žádný ze svých slibů". Europoslankyně zopakovala, že chce od základu znovu projednat členství Francie v Evropské unii, a pokud by tento pokus selhal, vyhlásí referendum o setrvání země v EU.

S upozorněním na páteční útok mačetou v Louvru varovala před hrozbou radikálního islámu. Vykreslila temný obraz Francie pod "jhem islámského fundamentalismu", kde ženám bude zakázáno chodit do kaváren nebo nosit sukně.

Ve Francii žije zhruba pět milionů muslimů, což je největší islámská menšina v západní Evropě.

Ve jménu lidu

Již v sobotu NF zveřejnila brožuru se 144 konkrétními a jasnými závazky případné budoucí prezidentky. Kromě zmíněného referenda o členství v EU navrhuje Le Penová také opuštění eurozóny, uvalení daní na dovoz a pracovní smlouvy pro cizince, snížení věku odchodu do důchodu a zvýšení některých sociálních dávek při současném snížení daně z příjmu.

Chce také některá práva, jež se nyní vztahují na všechny obyvatele země, jako bezplatné vzdělávání, omezit pouze na občany Francie, hodlá najmout 15 tisíc policistů a omezit migraci. Kromě odchodu z eurozóny a EU chce také opustit NATO, zvýšit výdaje na obranu a zavést znovu brannou povinnost.

Vládní socialisté v neděli oficiálně oznámili jako svého prezidentského kandidáta Benoîta Hamona. Bývalému ministru školství dala levice přednost před Manuelem Vallsem, když se dosavadní prezident Françoise Hollande rozhodl již znovu nekandidovat. Hamon je však v předvolebních průzkumech až na čtvrté pozici.

Podle dvou nejnovějších anket má Le Penová vyhrát první kolo se ziskem 27 procent hlasů a postoupit do rozhodujícího duelu s 39letým centristou Emmanuelem Macronen, kterému se předvídá 23 procent. Ve druhém kole by ale Macron díky podpoře ostatních umírněných stran podle průzkumů Le Penovou jasně porazil. První kolo prezidentských voleb bude 23. dubna, druhé 7. května.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Görgesová končí s tenisem

Německá tenistka Julia Görgesová se rozhodla ukončit v jednatřiceti letech kariéru. Semifinalistka Wimbledonu z roku 2018, jež letos naposledy hrála na Roland Garros, to oznámila na sociálních sítích.

"Vždycky jsem věděla, že to poznám, až přijde ten pravý čas se s tebou rozloučit - a ta chvíle je tady," napsala ve vzkazu, který adresovala tenisu. "Moc děkuju za všechno, cos mi dal, navždycky budeš v mém srdci," vyznala se.

Görgesová během kariéry získala na okruhu WTA sedm turnajových titulů, nejcennější slavila v roce 2011 ve Stuttgartu. Z trofeje se naposledy radovala vloni v Aucklandu. Ve světovém žebříčku bylo jejím maximem deváté místo.

Další zprávy