Nechtěl jsem spáchat atentát, jen protestovat proti intervenci v Sýrii, vypověděl útočník z Louvru

ČTK ČTK
8. 2. 2017 18:44
Egypťan Abdalláh Hamamí, který minulý týden v Paříži u muzea Louvre zaútočil mačetou na vojenskou hlídku, nejprve odmítal vypovídat, v pondělí ale už hovořil s vyšetřovateli. Jeho zdravotní stav se ale následně zhoršil, takže nebyl schopen dalšího výslechu. Vyšetřovatelům řekl, že přišel do muzea poškodit některá umělecká díla barvami ve sprejích. Chtěl tím vyjádřit protest proti intervenci Francie v Sýrii. Atentát prý spáchat nechtěl, mačety měl jen na svou obranu.
Muž, který útočil u muzea Louvre.
Muž, který útočil u muzea Louvre. | Foto: Reuters

Paříž - Vážně zraněný muž, který za pokřiku Alláhu akbar (arabsky Bůh je veliký) minulý týden v Paříži u muzea Louvre zaútočil mačetou na vojenskou hlídku a byl zastaven až její střelbou, už hovořil s vyšetřovateli. Především potvrdil, že je 29letý Egypťan Abdalláh Hamamí. Další výslech ale nebyl možný, protože zdravotní stav podezřelého se zhoršil. Uvedl to ve středu francouzský týdeník Le Nouvel Observateur.

Podle listu Le Figaro se nyní také prošetřují dvě platby, kterými Hamamí poslal peníze do Polska.

Hospitalizovaný Hamamí nejprve odmítal vypovídat, ale v pondělí začal s vyšetřovateli hovořit. Řekl, že přišel do muzea poškodit některá umělecká díla barvami ve sprejích, které si skutečně přinesl v batohu. Vnímal to jako symbolickou akci na protest proti intervenci Francii v Sýrii. Nechtěl prý spáchat atentát, mačety měl jen na svou obranu. To ale odporuje faktům, podle kterých vojáky jasně napadl a jednoho z nich lehce zranil.

Mladý Egypťan s trvalým pobytem ve Sjednocených arabských emirátech, jenž přiletěl do Francie na turistické vízum, také řekl, že jednal sám a nikdo ho k činu nenaváděl. Nikdy prý nevyjádřil podporu skupině Islámský stát. Vyšetřovatelé ale našli na sociální síti několik jeho vzkazů, které vypovídají o Hamamího sympatiích k radikálnímu islámu.

Podle stanice BFM-TV jeden útočníkův přítel v Dubaji vypověděl, že se Hamamí zradikalizoval a jel do Paříže s cílem zaútočit. Před odletem prý přítele požádal, aby prodal veškerý jeho majetek, dal mu svou kreditní kartu a klíče od bytu.

Po příletu do Paříže podle zdrojů Le Figaro poslal Hamamí prostřednictvím banky Western Union 31. prosince a 1. února vždy 5000 eur (135 tisíc Kč) jistému Egypťanovi, který žije v Polsku a je již prověřován polskou policií. Také si v Paříži pronajal auto, se kterým ale moc nejezdil; spekuluje se, že původně možná chtěl najíždět do lidí na ulici po vzoru podobných atentátů v minulosti.

Zůstává nezodpovězeno mnoho otázek, přičemž zhoršení zdravotního stavu podezřelého podle policie další výslech nyní neumožňuje. Úřady stav mladého Egypťana, který byl vážně zraněn na břiše, zatím neupřesnily.

Káhira odsoudila Hamamího páteční útok, který je podle Egypta a Francie teroristickým činem a k němuž se nikdo nepřihlásil. Vyšetřovatelé hlavně dál zkoumají, zda útočník jednal z vlastního rozhodnutí, nebo na něčí pokyn. Také pátrají po tom, co dělal při návštěvách Turecka v letech 2015 a 2016.

Egypťan přiletěl do Francie 26. ledna z Dubaje. V pokoji hotelu, kde se u třídy Champs-Elysées ubytoval, našli policisté několik jeho osobních věcí, ale nic, co by ho spojovalo s nějakou teroristickou skupinou.

Deník Le Parisien uvedl, že Egypťan pochází z dobré rodiny a na sociálních sítích se představoval jako ženatý otec malého dítěte, obchodní manažer firmy pro rozvoj životního prostředí a fanoušek fotbalového klubu Bayern Mnichov. Po příletu do Paříže ale podle vyšetřovatelů zakoupil dvě mačety v jednom obchodu se zbraněmi v 11. pařížském obvodu, kde žije početná arabská komunita, a hodiny před útokem u Louvru posílal stále více nábožensky zaměřených a výhružných zpráv na síti Twitter.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Podíleli se na ochraně ohrožených gepardů, íránský soud je poslal na dlouhé roky do vězení za špionáž

Íránský soud vyměřil tresty odnětí svobody v délce šesti až deseti let šesti ochráncům přírody. Byli obviněni ze špionáže. Podíleli se totiž na projektu záchrany v Asii kriticky ohrožených gepardů a používali k jejich pozorování skryté kamery. Informovala o tom dnes agentura AP.

Newyorské centrum zabývající se lidskými právy v Íránu oznámilo, že ochránci byli odsouzeni za kontakty s USA, tedy nepřítelem státu. V téže kauze budou souzeni ještě dva lidé. Ve skupině byl také Kavous Seyed Emami s občanstvím Íránu a Kanady, který zemřel loni v únoru za nejasných okolností ve vězeňské vazbě, kde čekal na soud. Vdově po něm pak Írán po nějaký čas bránil vycestovat ze země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy