Vojáci hrdinové i islamistické barbarství. Boj s teroristy patří mezi hlavní témata voleb ve Francii

Simone Radačičová Simone Radačičová
3. 2. 2017 19:55
Už po útocích na redakci Charlie Hebdo vláda rozmístila v ulicích francouzských měst vojáky. Stáli nejen u letišť nebo nádraží, ale také vedle oblíbených památek. Mezi nimi bylo i muzeum Louvre, kde vojáci zasáhli proti muži s mačetami. Bezpečnost země a terorismus se promítají do blížících se voleb prezidenta. Někteří kandidáti tématu radikálního islamismu hojně využívají.
Policisté u muzea Louvre.
Policisté u muzea Louvre. | Foto: Reuters

Paříž – Za méně než tři měsíce budou Francouzi ve volbách vybírat nového prezidenta. K urnám půjdou v době, kdy Francie stále ještě žije ve výjimečném stavu. Ten vyhlásil prezident François Hollande krátce po teroristických útocích na pařížské bary a klub Bataclan v listopadu 2015.

Obavy z dalších útoků se promítají i do nadcházejících voleb – terorismus a boj proti islámským radikálům patří mezi hlavní témata prezidentských kandidátů.

Přední francouzští politici se nijak netají tím, že Francie je pro džihádisty stále jedním z hlavních cílů. Varují, že mohou udeřit takřka kdykoliv a kdekoliv.

Od ledna 2015, kdy atentátníci zaútočili na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo, si terorismus ve Francii vyžádal na 240 obětí.

Už po útocích na Charlie Hebdo vláda rozmístila v ulicích francouzských měst vojáky. Ti střeží například nádraží, letiště nebo také hojně navštěvované památky, jako je Eiffelova věž nebo pařížské muzeum Louvre.

A právě u něj v pátek dopoledne vojáci zřejmě zabránili teroristickému atentátu, jak mezi jinými uvedl i premiér Bernard Cazeneuve.

Neznámý útočník se tu pokusil dostat do tamního obchodního centra Carrousel. Na vojenskou hlídku, která mu v tom chtěla zabránit, zaútočil mačetami. Jeden z vojáků ho ale postřelil a vážně zranil.

Podle francouzských médií muž křičel "Alláh akbar" (Bůh je veliký).

Předvolební kampaň běží naplno

Francouzští politici v první vlně vyzdvihovali rychlé reakce vojáků. Přestože se zatím neví totožnost ani národnost útočníka, od některých následovala kritika islamismu.

Útok se odehrál v době, kdy ve Francii naplno probíhá ostrá předvolební kampaň. Výsledek voleb v zemi galského kohouta přitom mnozí experti označují za jeden z "nejhůře předvídatelných" v moderní historii země.

Průzkumy veřejného mínění se shodují v tom, že první kolo zřejmě ovládne šéfka protiimigrační a euroskeptické Národní fronty Marine Le Penová.

Ta dlouhodobě kritizuje současnou vládu, kterou viní z nečinnosti tváří v tvář teroristům. Sama chce omezit přistěhovalectví a znovu postavit hranice. Slibuje, že pokud ve volbách zvítězí, tak přitvrdí v boji proti odsouzeným radikálům i Francouzům, kteří dříve bojovali například v řadách džihádistického Islámského státu.

A nejen to. Nedávno Le Penová přivítala kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten podepsal exekutivní příkaz, který na 90 dnů zakazuje občanům sedmi zemí, u kterých prý panují obavy z terorismu, vstup do Spojených států. Jde o státy s převážně muslimským obyvatelstvem: Irák, Írán, Libyi, Somálsko, Súdán, Sýrii a Jemen.

Pokud Le Penová ve volbách zvítězí, tak její Národní fronta zváží, zda nezavést podobný zákaz.

Kdo se utká s Le Penovou?

Do druhého kola voleb by se měl po bok Le Penové probojovat bývalý ministr hospodářství Emmanuel Macron, anebo expremiér François Fillon, uvádí dále průzkumy.

Fillon, kterého sužuje skandál kolem fiktivního zaměstnání jeho ženy a dvou dětí, také ostře vystupuje proti islámským radikálům.

"Francie nemá problém s náboženstvím. Je tu problém spojený s islámem," napsal ve své knize. Podobně jako Le Penová i on navrhuje odebírání francouzského občanství, zvýšení trestů nebo silnější dohled nad financováním mešit.

Na rozdíl od této dvojice, bývalý ministr hospodářství Macron téma bezpečnosti a terorismu zatím spíše upozaďuje. Raději se věnuje ekonomickým reformám.

Pokud chce ale v prezidentských volbách uspět, tak se bude muset vůči nim více vymezit. "Nikdo nemůže odhadnout výsledek prezidentských voleb pod tlakem dalšího teroristického útoku," varoval před časem pro deník Financial Times Jean-Yves Camus z Francouzského ústavu pro mezinárodní a strategická studia. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

V Chorvatsku identifikovali ženu nalezenou se ztrátou paměti, je to Slovenka

Chorvatská policie ve středu oznámila, že identifikovala ženu nalezenou před deseti dny v odlehlé části ostrova Krk. Podle ní se jedná o 57letou Slovenku. Záhada kolem totožnosti ženy, která si nepamatovala, kdo je ani odkud pochází, zaměstnávala v uplynulých dnech chorvatská i světová média.

Policie před týdnem zveřejnila ženinu fotografii a požádala o pomoc s její identifikací. Nalezena byla na největším chorvatském ostrově 12. září se známkami zranění, které ovšem podle kriminalistů nebylo důsledkem trestného činu. Poté byla ve "stabilním stavu" převezena do nemocnice v Rijece.

Podle chorvatských médií s úřady komunikovala "dokonalou angličtinou". Nebyla ale schopna uvést své jméno a neměla u sebe jakýkoliv doklad totožnosti ani mobilní telefon. Noc před nalezením strávila na skále poblíž pobřeží, byla "vyčerpaná a dezorientovaná", uvedli místní záchranáři.

Z Chorvatska i ciziny se sešlo několik desítek tipů, které chorvatští policisté jeden po druhém prověřovali. Hypotézu, že se jedná o slovenskou občanku na dovolené v Chorvatsku, nakonec potvrdily slovenské úřady. Chorvatská policie dále oznámila, že nadále pracuje na zjištění toho, co nálezu ženy se ztrátou paměti předcházelo.

Rozhodující tip podle deníku Jutarnji list přišel od uživatele sociální sítě Reddit, jenž snímek ženy nahrál do programu Pim Eyes, který umí na internetu rozpoznat fotografie podobné té, kterou je potřeba identifikovat. Shodu se zveřejněným snímkem ženy program nalezl se sedm let starou fotografií v jedné restauraci v Los Angeles. Právě ve Spojených státech údajně žena do roku 2015 žila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy