Vojáci hrdinové i islamistické barbarství. Boj s teroristy patří mezi hlavní témata voleb ve Francii

Simone Radačičová Simone Radačičová
3. 2. 2017 19:55
Už po útocích na redakci Charlie Hebdo vláda rozmístila v ulicích francouzských měst vojáky. Stáli nejen u letišť nebo nádraží, ale také vedle oblíbených památek. Mezi nimi bylo i muzeum Louvre, kde vojáci zasáhli proti muži s mačetami. Bezpečnost země a terorismus se promítají do blížících se voleb prezidenta. Někteří kandidáti tématu radikálního islamismu hojně využívají.
Policisté u muzea Louvre.
Policisté u muzea Louvre. | Foto: Reuters

Paříž – Za méně než tři měsíce budou Francouzi ve volbách vybírat nového prezidenta. K urnám půjdou v době, kdy Francie stále ještě žije ve výjimečném stavu. Ten vyhlásil prezident François Hollande krátce po teroristických útocích na pařížské bary a klub Bataclan v listopadu 2015.

Obavy z dalších útoků se promítají i do nadcházejících voleb – terorismus a boj proti islámským radikálům patří mezi hlavní témata prezidentských kandidátů.

Přední francouzští politici se nijak netají tím, že Francie je pro džihádisty stále jedním z hlavních cílů. Varují, že mohou udeřit takřka kdykoliv a kdekoliv.

Od ledna 2015, kdy atentátníci zaútočili na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo, si terorismus ve Francii vyžádal na 240 obětí.

Už po útocích na Charlie Hebdo vláda rozmístila v ulicích francouzských měst vojáky. Ti střeží například nádraží, letiště nebo také hojně navštěvované památky, jako je Eiffelova věž nebo pařížské muzeum Louvre.

A právě u něj v pátek dopoledne vojáci zřejmě zabránili teroristickému atentátu, jak mezi jinými uvedl i premiér Bernard Cazeneuve.

Neznámý útočník se tu pokusil dostat do tamního obchodního centra Carrousel. Na vojenskou hlídku, která mu v tom chtěla zabránit, zaútočil mačetami. Jeden z vojáků ho ale postřelil a vážně zranil.

Podle francouzských médií muž křičel "Alláh akbar" (Bůh je veliký).

Předvolební kampaň běží naplno

Francouzští politici v první vlně vyzdvihovali rychlé reakce vojáků. Přestože se zatím neví totožnost ani národnost útočníka, od některých následovala kritika islamismu.

Útok se odehrál v době, kdy ve Francii naplno probíhá ostrá předvolební kampaň. Výsledek voleb v zemi galského kohouta přitom mnozí experti označují za jeden z "nejhůře předvídatelných" v moderní historii země.

Průzkumy veřejného mínění se shodují v tom, že první kolo zřejmě ovládne šéfka protiimigrační a euroskeptické Národní fronty Marine Le Penová.

Ta dlouhodobě kritizuje současnou vládu, kterou viní z nečinnosti tváří v tvář teroristům. Sama chce omezit přistěhovalectví a znovu postavit hranice. Slibuje, že pokud ve volbách zvítězí, tak přitvrdí v boji proti odsouzeným radikálům i Francouzům, kteří dříve bojovali například v řadách džihádistického Islámského státu.

A nejen to. Nedávno Le Penová přivítala kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten podepsal exekutivní příkaz, který na 90 dnů zakazuje občanům sedmi zemí, u kterých prý panují obavy z terorismu, vstup do Spojených států. Jde o státy s převážně muslimským obyvatelstvem: Irák, Írán, Libyi, Somálsko, Súdán, Sýrii a Jemen.

Pokud Le Penová ve volbách zvítězí, tak její Národní fronta zváží, zda nezavést podobný zákaz.

Kdo se utká s Le Penovou?

Do druhého kola voleb by se měl po bok Le Penové probojovat bývalý ministr hospodářství Emmanuel Macron, anebo expremiér François Fillon, uvádí dále průzkumy.

Fillon, kterého sužuje skandál kolem fiktivního zaměstnání jeho ženy a dvou dětí, také ostře vystupuje proti islámským radikálům.

"Francie nemá problém s náboženstvím. Je tu problém spojený s islámem," napsal ve své knize. Podobně jako Le Penová i on navrhuje odebírání francouzského občanství, zvýšení trestů nebo silnější dohled nad financováním mešit.

Na rozdíl od této dvojice, bývalý ministr hospodářství Macron téma bezpečnosti a terorismu zatím spíše upozaďuje. Raději se věnuje ekonomickým reformám.

Pokud chce ale v prezidentských volbách uspět, tak se bude muset vůči nim více vymezit. "Nikdo nemůže odhadnout výsledek prezidentských voleb pod tlakem dalšího teroristického útoku," varoval před časem pro deník Financial Times Jean-Yves Camus z Francouzského ústavu pro mezinárodní a strategická studia. 

 

Právě se děje

před 21 minutami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP). Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
Další zprávy