Neviděla jsem ani palec. Vdově, kterou rozplakal Trump, armáda neotevřela rakev s ostatky manžela

Martin Novák Martin Novák
25. 10. 2017 11:36
Velké emoce ve Spojených státech vyvolal telefonát prezidenta Donalda Trumpa vdově po padlém vojákovi v Nigeru. Manželka La Davida Johnsona, který byl v sobotu pohřben na Floridě, si stěžovala, že ji Trump dovedl k slzám, když se zadrhával při vyslovování jména jejího muže. Uvedla, že jí prezident do telefonu řekl: "Váš manžel věděl, do čeho jde." Armáda navíc vdově odmítla otevřít rakev s ostatky manžela. Může to znamenat, že nepřátelé jeho tělo znetvořili nebo jej brutálně mučili.
Vdově, kterou rozplakal Trump, armáda neotevřela rakev s ostatky manžela | Video: Reuters

Washington - Telefonát, který měl utišit bolest po ztrátě milovaného manžela, skončil přesně naopak.

Myeshia Johnsonová, vdova po vojákovi La Davidu Johnsonovi zabitém při operaci v Nigeru, popisuje po hovoru s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, že cítí ještě větší smutek.

Uvedla, že prezident v telefonu řekl: "Váš manžel věděl, do čeho jde." Dodala, že Trump se zadrhával při vyslovování jména jejího muže a zjevně jej četl z papíru.

Kolem amerického prezidenta tak vyrůstá nová kontroverze. Za neomalenost se neomluvil, naopak na Twitteru napsal, že s vdovou vedl velmi zdvořilý rozhovor.

Telefonát byl navíc načasovaný nešťastně. Johnsonovou zastihl ve chvíli, kdy jela v automobilu na letiště v Miami, kam armáda letecky přepravila rakev s manželovými ostatky.

Johnsonová si stěžovala, že vojáci jí rakev zakázali otevřít. "Nemohla jsem tělo vidět. Rakev mohla být prázdná. Neukázali mi ani palec," řekla v rozhovoru pro televizi ABC.

Okolnosti smrti čtyř amerických vojáků v Nigeru zatím nikdo podrobně nevysvětlil. Muži byli součástí zhruba osmisetčlenného kontingentu, který USA v této středoafrické zemi mají.

Američané pomáhají nigerské armádě v boji s radikálními islamisty, kteří operují v odlehlé a málo obydlené oblasti na pomezí Mali a Nigeru.

Tři vojáci zahynuli 4. října při útoku na jejich vůz, čtvrtý se dva dny pohřešoval. Byl jím právě La David Johnson. Později armáda jeho smrt potvrdila a v sobotu byl pohřben na Floridě.

"Nevím, jak zemřel"

La David Johnson, americký voják zavražděný v Nigeru.
La David Johnson, americký voják zavražděný v Nigeru. | Foto: Reuters

Pokud si armáda nepřála rakev otevřít, může to znamenat, že nepřátelé jeho tělo znetvořili nebo jej brutálně mučili.

"Když voják zemře ve službě, je obvyklé, že personál připraví tělo, aby se s ním příbuzní mohli rozloučit. Jestliže je závažně zohyzděné, armáda vydá pokyn, aby rakev zůstala zapečetěná," napsal list Washington Post.

Myeshia Johnsonová je těhotná, dvě děti už s manželem má. Žádá více informací o tom, jak zemřel.

"Nevím, jak zemřel, kde zemřel. Nikdo mi nic neřekl," uvedla vdova.

Prezidentské telefonáty a proslovy k vdovám po zemřelých vojácích jsou ve Spojených státech citlivé téma. Trump obvinil svého předchůdce Baracka Obamu, že ženám nevolal ani se s nimi nesetkával.

Informaci údajně měl od personálního šéfa Bílého domu Johna Kellyho, jehož devětadvacetiletý syn zahynul v roce 2010 v Afghánistánu.

"Donald Trump se mne ptal, jak to dělali předchozí prezidenti. Odpověděl jsem mu, že Barack Obama nikomu z mé rodiny nevolal," sdělil Kelly.

Trumpova slova z telefonátu Johnsonové hájil. "Neexistuje dokonalý způsob, jaká slova najít a říci v takovém telefonátu. Je to jeden z nejtěžších úkolů, jaké prezidenti mají," řekl personální šéf Bílého domu.

Eminem se v novém songu ostře opřel do Trumpa | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy