Neviděla jsem ani palec. Vdově, kterou rozplakal Trump, armáda neotevřela rakev s ostatky manžela

Martin Novák Martin Novák
25. 10. 2017 11:36
Velké emoce ve Spojených státech vyvolal telefonát prezidenta Donalda Trumpa vdově po padlém vojákovi v Nigeru. Manželka La Davida Johnsona, který byl v sobotu pohřben na Floridě, si stěžovala, že ji Trump dovedl k slzám, když se zadrhával při vyslovování jména jejího muže. Uvedla, že jí prezident do telefonu řekl: "Váš manžel věděl, do čeho jde." Armáda navíc vdově odmítla otevřít rakev s ostatky manžela. Může to znamenat, že nepřátelé jeho tělo znetvořili nebo jej brutálně mučili.
Vdově, kterou rozplakal Trump, armáda neotevřela rakev s ostatky manžela | Video: Reuters

Washington - Telefonát, který měl utišit bolest po ztrátě milovaného manžela, skončil přesně naopak.

Myeshia Johnsonová, vdova po vojákovi La Davidu Johnsonovi zabitém při operaci v Nigeru, popisuje po hovoru s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, že cítí ještě větší smutek.

Uvedla, že prezident v telefonu řekl: "Váš manžel věděl, do čeho jde." Dodala, že Trump se zadrhával při vyslovování jména jejího muže a zjevně jej četl z papíru.

Kolem amerického prezidenta tak vyrůstá nová kontroverze. Za neomalenost se neomluvil, naopak na Twitteru napsal, že s vdovou vedl velmi zdvořilý rozhovor.

Telefonát byl navíc načasovaný nešťastně. Johnsonovou zastihl ve chvíli, kdy jela v automobilu na letiště v Miami, kam armáda letecky přepravila rakev s manželovými ostatky.

Johnsonová si stěžovala, že vojáci jí rakev zakázali otevřít. "Nemohla jsem tělo vidět. Rakev mohla být prázdná. Neukázali mi ani palec," řekla v rozhovoru pro televizi ABC.

Okolnosti smrti čtyř amerických vojáků v Nigeru zatím nikdo podrobně nevysvětlil. Muži byli součástí zhruba osmisetčlenného kontingentu, který USA v této středoafrické zemi mají.

Američané pomáhají nigerské armádě v boji s radikálními islamisty, kteří operují v odlehlé a málo obydlené oblasti na pomezí Mali a Nigeru.

Tři vojáci zahynuli 4. října při útoku na jejich vůz, čtvrtý se dva dny pohřešoval. Byl jím právě La David Johnson. Později armáda jeho smrt potvrdila a v sobotu byl pohřben na Floridě.

"Nevím, jak zemřel"

La David Johnson, americký voják zavražděný v Nigeru.
La David Johnson, americký voják zavražděný v Nigeru. | Foto: Reuters

Pokud si armáda nepřála rakev otevřít, může to znamenat, že nepřátelé jeho tělo znetvořili nebo jej brutálně mučili.

"Když voják zemře ve službě, je obvyklé, že personál připraví tělo, aby se s ním příbuzní mohli rozloučit. Jestliže je závažně zohyzděné, armáda vydá pokyn, aby rakev zůstala zapečetěná," napsal list Washington Post.

Myeshia Johnsonová je těhotná, dvě děti už s manželem má. Žádá více informací o tom, jak zemřel.

"Nevím, jak zemřel, kde zemřel. Nikdo mi nic neřekl," uvedla vdova.

Prezidentské telefonáty a proslovy k vdovám po zemřelých vojácích jsou ve Spojených státech citlivé téma. Trump obvinil svého předchůdce Baracka Obamu, že ženám nevolal ani se s nimi nesetkával.

Informaci údajně měl od personálního šéfa Bílého domu Johna Kellyho, jehož devětadvacetiletý syn zahynul v roce 2010 v Afghánistánu.

"Donald Trump se mne ptal, jak to dělali předchozí prezidenti. Odpověděl jsem mu, že Barack Obama nikomu z mé rodiny nevolal," sdělil Kelly.

Trumpova slova z telefonátu Johnsonové hájil. "Neexistuje dokonalý způsob, jaká slova najít a říci v takovém telefonátu. Je to jeden z nejtěžších úkolů, jaké prezidenti mají," řekl personální šéf Bílého domu.

Eminem se v novém songu ostře opřel do Trumpa | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy