Trump kritizoval média za to, že zkreslila jeho slova k násilí. Zasáhlo to podstatu Ameriky, řekl

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 8. 2017 11:55
Americký prezident Donald Trump na shromáždění ve Phoenixu kritizoval "nečestná média", která podle něj lživě vyložila jeho reakci na násilnosti v Charlottesvillu. Trump sice odsoudil rasismus, ale řekl také, že v táboře ultrapravicových demonstrantů byli i dobří lidé. Trump se zároveň vyjádřil k situaci ohledně KLDR, která podle něj začíná USA pomalu respektovat. Trump rovněž hovořil o budoucnosti Severoamerické dohody o volném obchodu, jejíž podmínky považuje pro USA za nevýhodné.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Phoenix (USA) - Americký prezident Donald Trump na mítinku v arizonském Phoenixu kritizoval média za to, že zkreslila jeho prohlášení k nedávným násilnostem vyvolaným demonstrací krajní pravice ve virginském Charlottesvillu.

Trump tehdy rasismus odsoudil, zároveň uvedl, že v táboře ultrapravicových demonstrantů byli i dobří lidé.

Trumpova akce ve Phoenixu přilákala do města i prezidentovy odpůrce, kteří podle médií na policii házeli lahve a kamení. Policie k rozehnání davu použila slzný plyn.

"To, co se stalo v Charlottesville, zasáhlo samotnou podstatu Ameriky. Dnes v noci se celá tato hala jednotně staví k ráznému odsouzení gaunerů, kteří šířili zášť a násilí," prohlásil podle agentury AP Trump v úterý večer místního času (ve středu nad ránem SELČ) k účastníkům mítinku.

"Jsou to opravdu nečestní lidé. Jsou to zlí lidé. Já si opravdu myslím, že nemají rádi naši zemi," řekl prezident o původcích násilností v Charlottesville. "Jedinými, kdo těmto nenávistným skupinám poskytují platformu, jsou média," dodal.

Trump přitom odsoudil "nečestná média", která lživě vyložila jeho reakci na násilnosti. Za jeho dřívější prohlášení, že vina leží na obou stranách, kritizují Trumpa nejen demokraté, ale i jeho republikáni.

Milost pro kontroverzního šerifa

Trump dále naznačil, že chce omilostnit bývalého šerifa Phoenixu Joea Arpaia, který byl shledán vinným z pohrdání soudem. Šerif v roce 2013 navzdory soudnímu zákazu organizoval dopravní kontroly cíleně zamířené proti přistěhovalcům. V říjnu má být vynesen rozsudek, Arpaiovi hrozí půlroční vězení.

Prezident ke shromážděnému davu uvedl, že Arpaio "bude v pořádku". Sdělil také, že milost nevydá ve středu, protože nechce vyvolávat kontroverze.

Starosta Phoenixu Greg Stanton před týdnem vyzval Trumpa, aby cestu do města kvůli tragickým událostem v Charlottesvillu odložil. Uvedl také, že milost pro Arpaia, pokud ji oznámí ve Phoenixu, jen vyvolá další neklid.

Zeď bude, tvrdí Trump

Trump rovněž hovořil o situaci na Korejském poloostrově, o budoucnosti Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA) či o svém slibu postavit na hranicích s Mexikem zeď.

Pohrozil, že pokud mu Kongres neposkytne peníze na stavbu bariéry, federální vláda zastaví práci.

"Pokud budeme muset uzavřít činnost naší vlády, zeď postavíme," řekl s tím, že je to vzkaz demokratickým obstrukcím. Dodal, že demokraté svým postojem ohrožují americkou bezpečnost. "Američané hlasovali pro kontrolu imigrace. Budeme mít zeď," prohlásil Trump v projevu, který trval 80 minut.

K NAFTA, jejíž podmínky Trump považuje pro USA za nevýhodné, prezident řekl, že Washington nakonec zřejmě dohodu vypoví. Upozornil ale, že se ještě nerozhodl.

K tématu KLDR vyjádřil Trump mírný optimismus. "Respektuji fakt, že nás začíná respektovat," řekl na adresu severokorejského vůdce Kim Čong-una. "A možná, ale také možná ne, se může stát něco pozitivního," dodal.

Policie rozháněla demonstranty

Policie po skončení Trumpova projevu slzným plynem rozháněla demonstraci prezidentových odpůrců poté, co někteří lidé házeli kameny a láhve. Zatčeny byly čtyři osoby, uvedla šéfka místní policie Jeri Williamsová.

Na transparentech demonstrantů byla hesla jako "Toxický Trump" nebo "Zavřete ho!", na jiných se objevila Trumpova fotografie s přimalovaným hitlerovským knírkem.

Jeden z prezidentových příznivců, bývalý policista Randy Hutson, si na projev v místním kongresovém centru vystál sedmihodinovou frontu. "Je to první prezident v mém životě, u něhož cítím, že hovoří upřímně a ze srdce," citovala Hutsona AP.

Venkovní teploty se v úterý ve Phoenixu blížily čtyřicítce a podle mluvčího místních hasičů Roba McDadea bylo v souvislosti s vedry do 18:00 místního času ošetřeno 48 lidí, většinou kvůli dehydrataci. Dvě ženy byly převezeny do nemocnice. Kvůli přehřátí museli být ošetřeni také dva policisté.

Trump se vyjádřil k víkendovým nepokojům v Charlottesville. Jeho stanoviska byla velmi suverénní | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy