Nesnáším Trumpa, je to kamikadze, rapuje Eminem. Ukázal tak ale prostředníček i spoustě fanoušků

Daniel Anýž Daniel Anýž
13. 10. 2017 15:35
Amerika si už zvykla na tvrdé útoky proti prezidentovi Donaldu Trumpovi z řad umělců. Temný klip The Storm (v překladu Bouře), se kterým nyní přišel Eminem, přesto hýbe a rezonuje Spojenými státy. Bílý raper z dělnického Detroitu má nejvíce fanoušků právě mezi Trumpovými voliči. Jenže teď o jejich prezidentovi říká, že je "rasistický dědek" a "kamikadze, který by mohl spustit nukleární holokaust". Může Eminem změnit názor některých dosavadních Trumpových příznivců? V každém případě jim nekompromisně vzkázal: "Buď Trump, nebo já."
Eminem se v novém songu ostře opřel do Trumpa | Video: Reuters

Washington - Zuřivé, satirické, nebo naopak smrtelně vážné veřejné výpady proti prezidentu Donaldu Trumpovi už v USA opravdu nelze považovat za originální počin.

Herec Alec Baldwin si na své karikatuře Trumpa v pořadu Saturday Night Live založil novou kariéru.

A prakticky žádné předávání uměleckých cen se dnes v USA neobejde bez kritiky prezidenta.

Čtyřminutové video, se kterým proti Trumpovi minulé úterý na předávání cen Black Entertainment Television vyrukoval raper Eminem, ale hýbe a rezonuje Amerikou.

Eminem totiž nemluví jen k publiku, které Trumpa už beztak nesnáší. Ale i k lidem, kteří ho volili a stále podporují. Raper jim teď vzkázal, že si musí vybrat.

"Kreslím čáru do písku: buď jste pro, nebo proti," rapuje Eminem. A těm, kteří se nedokážou rozhodnout, se zdviženým prostředníčkem vzkazuje: "Tak to udělám za vás, jděte do p*dele."

Buď já, nebo Trump

"To, co teď máme v úřadě, je kamikadze, který může spustit nukleární holokaust - a on si jen natankuje letadlo a bude létat kolem, dokud neskončí bombardování," dodává pak v písni Eminem.

Ta se oproti předchozím podobným útokům na amerického prezidenta nevymyká ani svou tvrdostí, ani vulgaritou. Trump už byl označen za šimpanze, rakovinu nebo větší tragédii pro USA, než byl teroristický útok z 11. září 2001.

Ani temná agresivita, kdy má divák pocit, že Eminem by Trumpa nejraději srazil pěstí k zemi, není výjimečná.

Raper Snoop Dogg musel už dříve vysvětlovat, jak to myslel, když ve svém klipu vystřelil na postavu klauna, který znázorňoval Trumpa.

I když z hlavně vyskočila akorát vlaječka s nápisem BANG!, některá americká média řešila, zda to není navádění k atentátu.

Kluk jako my

I obsah Eminemova klipu je poměrně drsný. Pro rapera je Trump "rasistický dědek", který hází "s*ačky" všude kolem.

Nicméně důvod Eminemova ohlasu vězí i v něčem jiném.

"Tohle není obvyklá extravagantní komediální TV show ve stylu 'hoďme na Trumpa, co se dá'. Tentokrát poselství nepřichází od levicových elit. Přichází od někoho, kdo se vypracoval jako hlas obyčejné Ameriky," upozorňuje mezi jinými komentátorka deníku Washington Post Molly Robertsová.

Čtyřiačtyřicetiletý Eminem, vlastním jménem Marshall Mathers, pochází z prostředí bílé pracující třídy - z malého města v Missouri. Jako kluk a teenager pak vyrostl v dělnickém Detroitu.

I přes úspěch a bohatství, ke kterým se mezitím dopracoval, jeho příběh podle komentátorky "stále patří i do příběhu bílé pracující Ameriky".

Což je zároveň přesně ta Amerika, která zvolila Donalda Trumpa prezidentem. Právě bílí pracující muži byli jeho hlavní oporou.

Ameriko, povstaň!

I deník The New York Times poukazuje na fakt, že Eminem má jiné publikum než ostatní rapeři. List odkazuje na vlastní analýzu hudebního průmyslu z letošního roku.

Vyplynulo z ní, že Eminem má nejvíce fanoušků ve "více bílých a spíše vesnických" místech USA. Ve státech, jako jsou Západní Virginia, Ohio ležící na jihu nebo východní Kentucky.

A to je v podstatě stejné, jako byste na mapě USA ukazovali místa s největší podporou Donalda Trumpa.

"Zbylá Ameriko, povstaň," vyzývá Eminem ty, kdo stejně jako on "milují naši armádu a milují naši zem, ale zatraceně nesnášejí Trumpa".

Před mnohé své fanoušky tím raper postavil téměř Sofiinu volbu. Zůstanou s prezidentem, nebo vyslyší Eminemovo "ku*evsky nesnáším Trumpa"?

Necelé dva dny od uvedení klipu mělo oficiální video na serveru YouTube osm milionů zhlédnutí. O den později byl počet trojnásobný.

A objevilo se hned několik parodií, jako například od populárního televizního moderátora Jimmyho Fallona:

 

Právě se děje

Další zprávy