Vancouver se teroristů nebojí, dešťů a mlhy ano

Roman Gazdík
11. 2. 2010 15:35
Kanaďané se ptají, proč se na bezpečnost dávají takové peníze, když nic nehrozí
Foto: Reuters

Vancouver - Hrozba teroristického útoku v dějišti zimních olympijských her ve Vancouveru je nízká.

Kanada přesto zahájila největší bezpečnostní operaci ve svých dějinách a na bezpečnostní opatření utratila více peněz než na vylepšení sportovních středisek, ve kterých se olympiáda odehrává.

A centrum v Cypress Hill jako kdyby se jim za to symbolicky pomstilo. Až dosud tu tu totiž nebyl sníh a ve středu jej napadlo jen 5 cm.

Hrozba nehrozí

"Nevíme o absolutně žádné hrozbě olympijským či paralympijským hrám," prohlásil na středeční tiskové konferenci náměstek policejního prezidenta Bud Mercer.

Ve Vancouveru a okolních resortech bude přesto hlídkovat 15 tisíc policistů, vojáků i najatých členů ochranky. Policisté byli pro tuto příležitost svoláni z jiných kanadských měst. Kanada také instalovala více než 1000 nových kamer, které budou sportoviště a veřejná prostranství monitorovat.

Zkouška světel.
Zkouška světel. | Foto: Reuters

Bezpečnostní rozpočet akce je 900 milionů kanadských dolarů (16 miliard korun), o polovinu více než rozpočet na renovaci sportovišť (580 milionů dolarů, přes 10 miliard korun) a o polovinu méně než rozpočet průběhu her (1,7 miliardy dolarů, přes 30 miliard korun).

Návštěvníci sportovních klání byli předem varováni, aby si s sebou nebrali nic, co by nenesli na palubu letadla. Bezpečnostní prohlídky při vstupech do areálů prý totiž budou totožné.

Zauzlovaná policie

Většina účtů za bezpečnost přistane na stole kanadských daňových poplatníků a mnozí z nich se teď ptají, proč že to musí platit tak velkou sumu, když je nebezpečí údajně minimální.

Podle Andrého Gerolymatose z nedaleké Univerzity Simona Frasera leží před kanadskou policií neřešitelný gordický uzel.

Na bezpečnost bude ve Vancouveru dohlíženo i ze vzduchu.
Na bezpečnost bude ve Vancouveru dohlíženo i ze vzduchu. | Foto: Reuters

"Pokud se něco stane, nebude to (900 milionů dolarů) dost. Pokud se nic nestane, bude to příliš. Zatratí je, když udělají to, a zatratí je, když udělají ono," řekl agentuře Reuters profesor, který přípravy na olympiádu a bezpečnostní opatření studoval.

Jestli se do Vancouveru chystají teroristé, nikdo neví. Jisté však je, že sem míří řada demonstrantů s různými agendami. Některým se nelíbí drahé účty za olympiádu, jiným to, že se koná na pozemcích údajně náležejících původnímu domorodému obyvatelstvu, které s hrami nesouhlasí.

Další doufají, že se Vancouver změní v antiglobalizační symbol podobně jako nedaleký Seattle roku 1999 při zasedání WTO.

Všichni ale obviňují Kanadu, že jsou bezpečnostní opatření namířena zejména proti nim.

Organizátoři však teď mají úplně jiné starosti.

Jsme u Pacifiku, co jste čekali?

Zatímco se totiž Evropa i východní pobřeží severoamerického kontinentu potýkají s rekordními nadílkami sněhu, ve Vancouveru panují jarní podmínky.

Sníh se vozí kamiony...
Sníh se vozí kamiony... | Foto: Reuters

Meteorologové hovoří o nejteplejším lednu, jaký metropole Britské Kolumbie pamatuje, a pořadatelé vzali místo mraků zavděk helikoptérami a nákladními automobily, které nyní přivážejí sníh do kopců Cypress Hills ze vzdálenosti až 150 kilometrů.

V Cypress Hill mají své závody odjezdit akrobatičtí lyžaři a snowboardisté, kteří museli trénovat až ve středisku Big White vzdáleném 450 kilometrů směrem na Albertu. Běžecké a sjezdové tratě ve Whistleru, který se nachází o něco výše, na tom jsou prý lépe.

Teplé počasí trvá ve Vancouveru už od prosince a může za něj pacifický fenomén El Niňo, během kterého se jednou za tři až sedm let otepluje voda v Tichém oceánu. El Niňo (španělsky dítě, přeneseně Ježíšek) se mu říká kvůli tomu, že obvykle začíná v období Vánoc.

"Přišlo na nás neobvykle superteplé počasí, které hned tak nezmizí," postěžoval si kanadský meteorolog David Jones. "Když pořádáte olympiádu čtyři míle od Pacifického oceánu, tak musíte takové věci očekávat," střízlivě to zhodnotil Jim Cantore z amerického kanálu Weather Channel.

...i letecky
...i letecky | Foto: Reuters

Nejhorší scénáře počítají s tím, že město čeká mlha a déšť.

První sníh

Že k El Niňo letos dojde, předpokládali meteorologové od léta, Kanaďané tak začali sníh shromažďovat už v listopadu. Ať už však bude na tratích kvalitní bílé pokrývky dostatek, nebo ne, atmosféra her teplotami přesahujícími deset stupňů nad nulou bezesporu utrpí.

Současné podmínky v diváckém sektoru Cypress Hill popsal deník San Jose Mercury News v úterý jako "nevábnou směsici hlíny a bahna". Ve středu sice teploty spadly a poprvé nasněžilo, ale jen 5 centimetrů.

"Dobře tak budou vypadat nejen sportoviště, ale docela pěkně také zóna pro diváky, což jsou opravdu velice dobré zprávy," prohlásil mluvčí Mezinárodního olympijského výboru Mark Adams.

Meteorologové však předpovídají brzký déšť a panují obavy, že ta trocha sněhu může být spláchnuta ještě před úvodním slavnostním ceremoniálem.

 

Právě se děje

Další zprávy