Analytik z Asociace pro mezinárodní otázky Michal Lebduška, který minulý týden Kyjev navštívil, potvrdil, že nynější situace se s loňskou zimou zatím nedá srovnat.
"Loni jsem byl v Kyjevě nebo Charkově a všude byly slyšet generátory. Města situaci aktivně řešila a ještě začátkem roku se pravidelně vypínal proud, aby se stabilizovala přetížená síť," popsal pro Aktuálně.cz Lebduška, který se věnuje zejména moderním dějinám středovýchodní Evropy se zaměřením na Ukrajinu. Do válkou svírané země jezdí pravidelně.
Minulý rok Rusové už od října ničili ukrajinskou infrastrukturu a lidé napříč celou zemí se ocitli bez proudu. Letos zatím nejsou takové útoky tak časté a v hlavním městě podle Lebdušky panuje klid.
"Lidé se venku procházejí, nakupují, válka se odsunula na druhou kolej," vylíčil Lebduška, zatímco seděl ve vlaku, kterým mířil z Kyjeva zpět domů. Skutečnost, že konflikt stále trvá, ale záhy připomněla siréna, která na chvíli rozhovor přerušila.
Od loňského října do letošního ledna ruské útoky podle ukrajinských odhadů poškodily asi 40 procent tamní energetické infrastruktury. Velká část země zůstala na několik týdnů bez proudu a úřady vyzvaly všechny domácnosti, aby omezily spotřebu elektřiny.
Obyvatelka Kyjeva Nina Antošenko, která v centru města provozuje indickou restauraci, pro list Le Monde zavzpomínala, že minulý rok byl pro obyvatele v důsledku útoků na infrastrukturu velmi těžký. "Všechno se stalo tak náhle, že jsme nebyli připraveni," řekla.
Křehká energetická síť
Tento podzim panovalo na Ukrajině nadmíru teplé počasí a teploty klesly k nule teprve před pár týdny. Někteří experti se proto obávají, že ruská armáda vyčkává, až nastanou ještě větší mrazy. Podle agentury AP také hrozí, že zimní měsíce zkomplikují boje poté, co letní protiofenziva nepřinesla kýžené výsledky.
"Rusko útoky odložilo, ale určitě přijdou. Připravujeme se na to," řekl na konci listopadu pro deník The Guardian tajemník ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov.
Tomu přikyvuje i Lebduška, podle nějž si Ukrajinci uvědomují, že jejich energetická síť je velmi křehká. "Není jednoduché nahradit všechno, co se loni Rusku podařilo zničit, a pokud se útoky vrátí, může to být opravdu problém," zdůraznil. Úřady po celé zemi vyzvaly podniky, aby si připravily generátory pro případ výpadku elektřiny a vypracovaly další krizové plány.
Pomoc Íránu a KLDR
Tamní prezident Volodymyr Zelenskyj v říjnu prohlásil, že pokud bude Kreml i letos pokračovat ve stejné taktice jako loni v zimě, Ukrajina odpoví stejným způsobem. "Připravujeme se na teroristické útoky na naši energetickou infrastrukturu. Letos se budeme nejen bránit, ale také reagovat," prohlásil. Ukrajinské síly už letos provedly několik útoků na okupovaném Krymu i uvnitř Ruska, často s využitím dronů.
Podle Zelenského se také Ukrajincům zatím dařilo rakety i drony mířící na elektrickou síť nebo elektrárny sestřelovat. "Čím více se ale blížíme k zimě, tím více se Rusové budou snažit, aby údery byly silnější," řekl.
Rusové navíc podle tajemníka bezpečnostní rady Danilova ve své přípravě také nezahálí. Jak upozornil, učí se a získávají pomoc od svých spojenců v Íránu a Severní Koreji.