V Jemenu hrozí největší hladomor v dějinách lidstva. Umírají hlavně děti, varuje OSN

Jana Václavíková Jana Václavíková
26. 10. 2018 18:08
Loni v Jemenu zemřelo hlady 50 tisíc dětí. Humanitární pomoc se do nejpostiženějších oblastí nedostává, varuje OSN.
Humanitární krize v Jemenu.
Humanitární krize v Jemenu. | Foto: Reuters

Saná - Ve zničeném Jemenu pokračuje obří humanitární krize, kterou způsobila vleklá občanská válka. K lidem se nedostává humanitární pomoc a OSN nyní varuje, že pokud se žalostná situace v zemi nezmění, může dojít k jednomu z největších hladomorů v dějinách lidstva.

Hlad v zemi ohrožuje hlavně děti. Právě ony mu nejčastěji podlehnou. Podle analýzy OSN loni následkem hladu zemřelo každý den 130 dětí pod pět let, za rok jich bylo přibližně 50 tisíc. Mnohé z jemenských nemocnic jsou uzavřené, takže čísla nemusí být konečná.

Letošní situace navíc nasvědčuje tomu, že počet dětských obětí bude v letošním roce daleko vyšší.

Ačkoliv humanitární pomoc do země proudí, nedostane se kvůli bojům k lidem, kteří by ji nejvíc potřebovali. Potravinová pomoc, která by mohla na měsíc nasytit téměř čtyři miliony lidí, čeká v přístavu Hudajdá, městě obklíčeném boji. Situaci znesnadňuje i zničená infrastruktura a neexistující dohoda mezi bojujícími stranami.

OSN vyzvala jemenskou vládu k přerušení bojů a ochraně konvoje, ta ale odpověděla, že u přístavu propukly další boje, proto místo pozastavení konfliktu byla na místo povolána těžká technika. Kdy dorazí pomoc, která by mohla v následujícím měsíci zachránit miliony lidí, není zatím jasné.

Mark Lowcock, generální tajemník pro humanitární záležitosti OSN, proto vyzývá k okamžité akci. Pokud se tak nestane, varuje, že nebezpečí může být "daleko větší, než mohl jakýkoliv z profesionálů v oboru za svůj život vidět".

V současnosti je hladomorem ohroženo až 14 milionu Jemenců, tedy polovina obyvatel země. Válka, v níž stojí proti vládě šíitští povstalci, kromě infrastruktury ničí i jemenské hospodářství. "Kolaps ekonomiky je tichý jemenský zabiják," řekl pro britský deník Guardian Tamer Kirolos z neziskové organizace Save the Children.

Jemenský hrubý domácí produkt klesl od začátku bojů v roce 2015 o polovinu a hodnota měny na třetinovou hodnotu v porovnání s její sílou před začátkem bojů. To mělo za následek propuštění až 600 tisíc lidí, další třetina obyvatel zaměstnaná ve státní správě svůj plat neviděla často měsíce i roky. Tento stav nechává miliony lidí bez příjmu a má za následek až 80 procent obyvatel pod hranicí chudoby.

Video: Boje o přístav, kterým se do země dostává humanitární pomoc

Síly loajální jemenské exilové vládě se snaží dobýt přístavní město Hudajdá. Pomáhá jim v tom koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy