Ruské bezpilotní letouny udeřily také na objekt kritické infrastruktury v západoukrajinské Lvovské oblasti, uvedl šéf tamní správy Maksym Kozyckyj. Útok se tam podle něj obešel bez obětí nebo raněných.
Konflikt na Ukrajině není ve slepé uličce, reagoval na vyjádření náčelníka ukrajinského generálního štábu Valerije Zalužného Kreml. Informovala o tom agentura AFP. Zalužnyj v článku pro časopis The Economist ve středu uvedl, že se armády obou zemí po více než 20 měsících konfliktu nachází v patové situaci, přičemž Kyjev potřebuje nové schopnosti a technologie, aby válku zvrátil ve svůj prospěch.
Běloruská armáda zesílila, ale to nevytváří riziko agrese ze strany běloruských vojsk vůči Ukrajině, řekl v rozhovoru s rozhlasovou stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RF) Pavel Latuška, jeden z běloruských opozičních předáků a bývalý ministr kultury, který nyní žije v zahraničí.
Ruské drony dnes způsobily požár a zasáhly civilní infrastrukturu v ukrajinském druhém největším městě Charkově a jeho okolí. Uvedl to šéf správy Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Zatím nejsou žádné informace o obětech.
Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková dnes vyzvala k zásadní reformě fungování Evropské unie, která je podle ní podmínkou přijetí Ukrajiny a dalších zemí. Unie by podle ní měla opustit jednomyslné rozhodování či přeorganizovat Evropskou komisi, v níž by každý stát nemusel mít svého komisaře. Informovala o tom agentura Reuters a bruselský web Politico. S omezením jednomyslnosti dlouhodobě nesouhlasí řada zvláště menších členských zemí.
U americké veřejnosti za posledních několik měsíců výrazně posílil názor, že Spojené státy příliš podporují Ukrajinu v její obraně před ruskou agresí, ukazuje nový průzkum společnosti Gallup. Při říjnovém dotazování toto stanovisko zastávalo 41 procent dotázaných, zatímco v červnu to bylo jen 29 procent.
Ruská armáda podle tvrzení moskevského ministerstva obrany sestřelila u Záporožské jaderné elektrárny na jihovýchodě Ukrajiny devět ukrajinských dronů. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Ukrajinská strana ani Mezinárodní agentura pro atomovou energii zatím údajný incident nijak nekomentovaly.
Americká vláda dnes oznámila sankce proti 130 cílům včetně osob a firem v Číně, Turecku a Spojených arabských emirátech. Jde o další snahu odstřihnout Rusko od dodávek technologií s vojenským využitím. Uvedené tři země se podle federálního ministerstva financí staly klíčovými uzly pro dovoz zahraniční techniky do Ruska. Součástí nového balíku je i rozšíření sankcí na ruské bankovnictví.
Náčelník generálního štábu české armády Karel Řehka v Kyjevě jednal se svým ukrajinským protějškem Valerijem Zalužným. Ukrajinci podle jeho slov ocenili dosavadní pomoc české armády. V Česku se podle dřívějšího vyjádření Řehky za letošní rok zatím vycvičilo přes 2500 ukrajinských vojáků. "Budeme Ukrajině dál pomáhat," řekl Řehka
Rybáři na Dněpru v Kyjevě. V pozadí je vidět známá socha Matka Ukrajina.
Severní Korea pravděpodobně Rusku kromě munice dodala také blíže neupřesněný počet balistických raket krátkého doletu, protitankových střel a přenosných protiletadlových střel, které může Moskva použít ve své válce proti Ukrajině. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na jihokorejskou armádu.
Moskva a Pchjongjang v poslední době posilují vojenskou spolupráci. Ve středu jihokorejská Národní zpravodajská služba (NIS) uvedla, že KLDR poslala loděmi a letecky do Ruska již více než deset zásilek s municí, což odpovídá milionu dělostřeleckých granátů.
Náčelník generálního štábu ukrajinské armády Valerij Zalužnyj řekl v rozhovoru pro britský týdeník Economist, že ruskou armádu není možné porazit vykrvácením jejích vojáků. "Rusko ztratilo nejméně 150 tisíc vojáků. V jakékoli jiné zemi by takové ztráty válku zastavily, ale ne v Rusku, kde je život levný a kde Putin připomíná první a druhou světovou válku, ve kterých Rusko ztratilo desítky milionů lidí," uvedl Zalužnyj.
Ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon o odstoupení Moskvy od ratifikace Smlouvy o úplném zákazu jaderných zkoušek (CTBT). Navzdory zrušení ratifikace Rusko podle agentury Reuters už dříve tvrdilo, že neobnoví zkoušky jaderných zbraní, pokud tak neučiní Washington. Hodlá také zůstat signatářem smlouvy a dodávat data do příslušného globálního monitorovacího systému.
Ukrajinský voják připravuje dron, nazývaný Žralok, k odpálení v Charkovské oblasti na severovýchodě země.
Ruské ostřelování v noci na dnešek zabilo seniorku v obci Stanislav v Chersonské oblasti, informoval šéf oblastní správy Oleksandr Prokudin. Obec podle něj Rusové zasáhli asi čtyřicetkrát.
"Pekelná noc ve Stanislavu. Ve vesnici bylo přes 40 zásahů," napsal Prokudin na sociální síti Telegram. Palba podle něj poškodila budovu školy, ambulance i rodinné domy.
Českým firmám začaly přicházet první objednávky spojené s obnovou Ukrajiny. Některé obdržely konkrétní nabídky a nyní je uskutečňují, další jsou ve fázi příprav. Vyplývá to z průzkumu mezi téměř 200 členy Hospodářské komory a Svazu průmyslu a dopravy ČR, jehož výsledky má ČTK k dispozici. Podle prezidenta Hospodářské komory Zdeňka Zajíčka mají zakázky v současnosti hlavně firmy, které zatím s ukrajinským trhem neměly zkušenosti.
Firmy začaly dodávat na Ukrajinu především zdravotnické vybavení nebo zemědělské stroje. Usilují ale i o kontrakty na obnovu energetické, dopravní a vodovodní infrastruktury, stavební práce a materiál.
Ukrajince kromě války, kterou v zemi před více než 20 měsíci spustilo Rusko svou invazí, nejvíc trápí korupce spolu s nízkými platy a důchody. Vyplývá to z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS) provedeného na přelomu letošního září a října.
Server Kyiv Post připomněl, že Ukrajinci jsou i přesto optimističtí, co se boje s korupcí týče. V předchozím průzkumu KIIS zveřejněném 25. října 59 procent dotázaných uvedlo, že se ukrajinské úřady snaží s korupcí bojovat a věří v pozitivní vývoj. Kyiv Post poukázal i na obdobný průzkum KIIS z roku 2015, tedy po svržení proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, kdy méně než 13 procent dotázaných věřilo, že je tehdejší prezidentská administrativa "ochotná vypořádat se s korupcí". V případě ukrajinského parlamentu v to věřilo jen šest procent dotázaných.
Souhrn nejdůležitějších zpráv:
Válka na Ukrajině přechází do fáze pozičních bojů výhodných pro Rusko, uvedl Zalužnyj. Ukrajina potřebuje nové vojenské schopnosti a technologie.
Rusko za posledních 24 hodin bombardovalo na Ukrajině více vesnic a měst než za kterýkoliv jiný den letošního roku, řekl ukrajinský ministr vnitra.
Přes 260 ukrajinských civilistů za 20 měsíců války s Ruskem zahynulo poté, co šlápli na minu nebo jiná výbušná zařízení. Na Telegramu to dnes uvedl ukrajinský generální štáb.
Kyjev podle agentury Reuters odhaduje, že na 174 000 kilometrů čtverečních ukrajinského území, tedy zhruba třetina země, je patrně poseto minami nebo jiným nebezpečným válečným materiálem.
Rus, který vstoupil do praporu Sibir (Sibiř) bojujícího na straně Ukrajiny, novinářům stanice Rádio Svobodná Evropa řekl, že ruské počínání vnímá jako zločin. Z Ruska odjel už jenom proto, aby svoji zemi nepodporoval ani placením daní. Jako příslušník menšiny Burjatů vstoupil do uskupení, které do svých řad láká právě zástupce ruských menšinových etnik. O vzniku tohoto praporu v rámci Mezinárodní legie při ukrajinské vojenské rozvědce informoval minulý týden v rozhovoru s portálem Meduza mluvčí rozvědky Andrij Jusov.
Na internetu se v posledních týdnech šířily fámy o tom, že ruský prezident Vladimir Putin utrpěl těžký infarkt. Zatímco Kreml takové tvrzení důrazně popřel, ukrajinští představitelé k situaci podotkli, že až Putin doopravdy zemře, v Rusku se toho stejně příliš nezmění.
Francouzský prezident Emmanuel Macron na návštěvě Kazachstánu během setkání s prezidentem Kasymem-Žomartem Tokajevem ocenil, že Astana odmítla podpořit Moskvu ve válce proti Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že Kazachstán odmítl uznat ruskou anexi ukrajinských území a přislíbil, že bude spolupracovat na dodržování sankcí, které západní země uvalily na Rusko.
Ukrajinští vojáci se dál drží na pozicích na levém břehu Dněpru u obce Krynky a u Antonivského železničního mostu, tvrdí ruští prováleční blogeři. Dnes na to upozornil americký Institut pro studium války. Obě jmenovaná místa leží na opačném břehu řeky než město Cherson, z něhož se loni na podzim Rusové stáhli.
Ruské síly během nočních náletů na Ukrajinu zasáhly v Kremenčuku v centrální části země ropnou rafinerii, uvedl na síti Telegram šéf regionální správy Filip Pronin. Vzniklý požár v rafinerii se podle něj už podařilo zlikvidovat, podnik ale zastavil provoz.
Dohromady Rusové na Ukrajinu vyslali během noci na dnešek 20 dronů Šáhed íránské konstrukce, ukrajinská protivzdušná obrana jich 18 sestřelila, stejně jako jednu řízenou střelu Ch-59, sdělilo ukrajinské letectvo.
KLDR poslala do Ruska již více než deset zásilek s municí, což odpovídá milionu dělostřeleckých granátů, uvedla podle Reuters jihokorejská rozvědka.
Stovky zničených obrněných vozidel a tisíce zabitých a zraněných vojáků. Ruské síly u Avdijivky čelí těžkým ztrátám techniky, což bude mít podle Institutu pro studium války velký vliv na vývoj invaze.
Souhrn nejdůležitějších zpráv:
Až 70 procent Rusů dotázaných v průzkumu nezávislého střediska Levada je ochotno podpořit svého prezidenta Vladimira Putina, pokud by se rozhodl ukončit válku proti Ukrajině - ale za podmínky zachování nově dobytých území. Pokud by podmínkou míru bylo vrácení okupovaných území Ukrajině, pak by podpora klesla jen na 34 procent, upozornil na svém webu list Ukrajinska pravda.
Ruská vojska v noci na dnešek opět zaútočila na Ukrajinu za pomoci dronů, napsala agentura Unian a dodala, že již v úterý večer velitelství protivzdušné obrany Východ ohlásilo sestřelení dvou dronů Šáhed-136/131 íránské konstrukce, které útočí přímo na cíl. Před půlnocí ruská protivzdušná obrana sestřelila dva ukrajinské drony nad Kurskou oblastí, hraničící s Ukrajinou, oznámilo ruské ministerstvo obrany podle agentury Interfax.
Členové populární hudební skupiny, která se stala symbolem protestů v Bělorusku, byli dnes odsouzeni k trestům odnětí svobody sahajícím od 7,5 roku po devět let, oznámila běloruská i zahraniční média. Agentura AP označila rozsudek za součást "nelítostného tažení vedení země proti disentu".
Zdravotní stav ruské umělkyně Alexandry Skočilenkové, která je už 18 měsíců ve vyšetřovací vazbě kvůli odsouzení války na Ukrajině, se rychle zhoršuje. V rozhovoru s agenturou AFP to uvedla matka 33leté ženy Naděžda, podle které by pro její dceru s chronickými zdravotními obtížemi byl trest odnětí svobody katastrofální.
Nizozemský soud dnes poslal na rok a půl za mříže ruského podnikatele, který porušoval sankce Evropské unie a dodával do Ruska vojensky využitelné počítačové čipy. Informovala o tom agentura AP. Soud podle ní v souladu s nizozemskými pravidly nezveřejnil jméno potrestaného muže.
Šéf OSN také vyzval všechny vedoucí představitele k maximální zdrženlivosti, aby se zabránilo rozšíření konfliktu, a zopakoval svou výzvu k "okamžitému" humanitárnímu příměří.
"Jsem hluboce znepokojen zintenzivněním konfliktu mezi Izraelem a Hamásem a dalšími palestinskými ozbrojenými skupinami v Gaze. To zahrnuje rozšíření pozemních operací izraelských ozbrojených sil doprovázených intenzivními leteckými údery, jakož i pokračující odpalování raket z Gazy na Izrael," uvedl v prohlášení a odsoudil cenu, kterou za to platí civilisté.
"I když se velká část mezinárodní pomoci oprávněně soustředí na závažné dění na Blízkém východě, důležité je neztrácet ze zřetele další krize, zejména tak brutální a dalekosáhlou, jakou způsobila válka na Ukrajině," řekl Radžasingham jménem šéfa OCHA Martina Griffithse. Konflikt podle něj "nadále způsobuje nepředstavitelnou míru utrpení", což je "zničující daň za neustálé útoky na civilisty" a poškození klíčové infrastruktury pro dodávky elektřiny, vody a tepla.
Navzdory válce mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás by členské státy OSN neměly zapomínat na krizi na Ukrajině, zejména vzhledem k blížící se zimě. Vyzval k tomu dnes před Radou bezpečnosti OSN Rameš Radžasingham z Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN.
Existují dostatečné důvody domnívat se, že raketu na ukrajinskou obec Hroza na začátku října vystřelily ruské ozbrojené síly, přičemž v době útoku nebyli na místě vojáci ani jiné legitimní vojenské cíle. Ve své zprávě to dnes uvedl Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva.
Při vzdušném úderu na Hrozu zahynulo zkraje října podle úřadu 59 lidí, útok zasáhl místní kavárnu, kde si zrovna desítky lidí připomínaly památku padlého ukrajinského vojáka. Moskva dříve odpovědnost za smrt civilistů odmítla.
Někteří ukrajinští ženisté se vrátili k likvidaci min a nevybuchlé munice, přestože dříve při této práci ztratili končetinu. Napsaly to agentury AFP a Reuters, které popsaly příběhy dvou takových mužů. Jedním z nich je dvaapadesátiletý policejní expert na výbušniny Valerij Onul, který přišel o dolní část pravé nohy poté, co loni v listopadu stoupnul na protipěchotní minu v Chersonské oblasti.
V nepřehledném a úzkém terénu se Onul tehdy zrovna snažil zlikvidovat protitankové miny ruské výroby TM-62. "Během přípravy jsem šlápl na (protipěchotní) minu PMN-2," popsal AFP. Ženisté používají k prvotnímu určení nálezu min detektory kovů. Policejní odborník, který pochází z Dněpropetrovské oblasti, tehdy protipěchotní minu ovšem neobjevil, protože se skrývala v obtížném terénu v množství štěrku a střepin.
"Pod minami je tady spousta nástražných výbušných systémů. Někteří naši lidé při zneškodňování min zemřeli, zejména na začátku (války)," přiblížil Onul, podle něhož ženisté svůj způsob práce s ohledem na okolnosti pozměnili. "Víme, že například z řady min bude alespoň několik nástražných náloží," řekl muž, kterému část nohy od kolena dolů nahradila protéza. "Tuhle práci dělám celý život. Baví mě to a na své chlapy se nemůžu vykašlat," prohlásil nedávno s úsměvem v jednom z polí v Charkovské oblasti.
Existují dostatečné důvody domnívat se, že raketu na ukrajinskou obec Hroza, kde zemřelo 59 lidí, vystřelila ruská armáda, uvedla jedna z agentur OSN.
Ruské ostřelování dnes v Chersonu na jihu Ukrajiny zabilo dalšího člověka, sdělil na síti Telegram velitel vojenské správy města Roman Mročko. Cherson se svým okolím byl terčem intenzivního ostřelování už v pondělí, přičemž zemřel jeden člověk a dalších devět utrpělo zranění, uvedl také Mročko.
Rusové se v bojích u řeky Dněpr dostávají pod tlak ukrajinských vojsk, o čemž mimo jiné svědčí jmenování zkušeného generála novým velitelem oblasti. Ve svém pravidelném hodnocení situace na ukrajinském bojišti to dnes uvedlo britské ministerstvo obrany, které se odvolává na informace zpravodajských služeb.
Generálplukovník Michail Teplinskij podle ruských médií nahradil Olega Makareviče na pozici velitele skupiny vojsk Dněpr, která působí v okupované části ukrajinské Chersonské oblasti. Teplinskij má podle Londýna zkušenosti s tímto regionem, neboť byl velitelem při relativně úspěšném stažení ruských vojsk z pravého břehu Dněpru v listopadu 2022.
Německo musí být schopné vést obrannou válku. Řekl to dnes rozhlasové stanici Deutschlandfunk německý ministr obrany Boris Pistorius. Ruská útočná válka proti Ukrajině staví Německo před novou realitu, kterou si v uplynulých 30 letech odvyklo vnímat, uvedl.
Moskva podle serveru Meduza naposledy loni v září uvedla, že v bojích zahynulo 5937 jejích vojáků. Ruskojazyčná služba BBC a server Mediazona v polovině letošního října na základě svých výpočtů informovaly o 34 857 zabitých ruských vojácích.
Rusko během své invaze na Ukrajině přišlo o více než 300 tisíc vojáků, oznámil ukrajinský generální štáb. Neupřesnil, zda jde o mrtvé nebo i raněné.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se zlobí na spojence kvůli nedostatečné pomoci, která stačí k přežití, ale nikoliv k vítězství ve válce s Ruskem, píše americký časopis Time. Popisuje "osamělý boj" ukrajinského prezidenta, který nadále věří ve vítězství, ale zmáhá jej situace na frontě, neustálé přesvědčování západních partnerů i potíže v boji proti korupci.
Time předpovídá významné změny v ukrajinském vedení, ze kterého podle zdrojů časopisů mají být propuštěni jeden z ministrů a jeden z vysoce postavených generálů coby činitelé zodpovědní za pomalý postup ukrajinské protiofenzivy zahájené na počátku června.
Osm procent Čechů se rozhodně obává toho, že by Rusové dobyli celé území Ukrajiny, dalších osmnáct procent se toho spíše obává, ukázal průzkum agentury Median pro institut CEDMO.
Ruská vojska u Bachmutu na východě Ukrajiny přešla od obrany k aktivním útokům, připustil v rozhovoru s agenturou Interfax-Ukrajina velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj. Situaci u Ruskem kontrolovaného města na Donbasu označil za složitou, přestože protivníci podle jeho tvrzení nejsou ve svých útocích zatím úspěšní a mají velké ztráty. Ukrajinská armáda dosud pravidelně od Bachmutu hlásila malé postupy svých vojsk.
Ruský prezident Vladimir Putin se dnes odpoledne bude radit s vedením země o údajných pokusech Západu rozdělit ruskou společnost. Podle agentury TASS o tom informoval ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov. Agentura dala plánovanou poradu do souvislosti s incidentem v ruské Machačkale, kde v neděli zastavil provoz letiště násilný protiizraelský protest. Peskov dnes prohlásil, že protest byl důsledkem působení vnějšího vlivu na Rusko.
Pro Rusy je existence Slovenska jako další černé ovce Západu výhodná, myslí si Pavel Havlíček, analytik Asociace pro mezinárodní otázky se zaměřením na východní Evropu. "Nicméně nový premiér Robert Fico nechce být druhým Viktorem Orbánem. Není to pro něj výhodné," dodává Havlíček.
Shrnutí nejdůležitějších událostí:
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu dnes na vojenském fóru v Číně varoval Západ před eskalací konfliktu s Ruskem, která by mohla vést k přímému vojenskému střetu jaderných mocností. Napsala to agentura TASS. Agentura Reuters dala varování do souvislosti s podporou Západu Ukrajině, kterou Rusko loni v únoru napadlo.
Podle ukrajinského letectva protivzdušná obrana v noci na dnešek zničila vedle dvou raket vduch-země Ch-59 také dvanáct ruských dronů íránské výroby. Šéf regionální správy Dněpropetrovské oblasti Serhij Lysak na Telegramu napsal, že úlomky sestřelených raket poničily vícepatrový obytný dům, jeden rodinný dům a automobil. Město Nikopol Rusové ostřelovali z těžkého dělostřelectva. Nikomu se nic nestalo, dodal Lysak.
Ukrajinská protiletecká obrana v okolí města Dnipro v noci na dnešek sestřelila dvě ruské rakety, uvedl šéf regionální správy Dněpropetrovské oblasti Serhij Lysak.
Ruské ministerstvo obrany podle britské BBC informovalo, že jeho námořnictvo v Černém moři u Sevastopolu střílelo po ukrajinských námořních dronech.
V jihoukrajinské Chersonské oblasti bylo během neděle v důsledku ruského ostřelování zraněno pět lidí a poškozeno více než 20 domů a dalších budov včetně kanceláří, obchodů a školy. Úřady oblastní metropole dnes ráno hlásily ruskou palbu a mohutné exploze.
Zraněni byli tři lidé v obcích Kozacke a Ivanivka na břehu Dněpru severně od Chersonu. Přímo v Chersonu byla zraněna 82letá žena a 53letý muž. Na místech, které zasáhlo ruské dělostřelectvo, pracují záchranáři.
Chersonskou oblast částečně obsadily ruské síly krátce po invazi na Ukrajinu z loňského 24. února. Od té doby, co ukrajinské jednotky loni na podzim získaly zpět pod kontrolu město Cherson a zatlačily ruská vojska na východní břeh Dněpru, hlásí ukrajinské úřady pravidelné ostřelování.
V ukrajinských městech Dnipro a Kryvyj Rih v noci na sobotu zazněly exploze, informují ukrajinská média. Ukrajinské letectvo uvedlo, že Rusko do Dněpropetrovské oblasti vyslalo čtyři rakety Iskander, tři z nich se podle Ukrajinců podařilo sestřelit. Čtvrtá raketa podle nich nedosáhla svého cíle, není ale jasné, kam dopadla. Ruská armáda citovaná agenturou Interfax uvedla, že v noci na dnešek zničila šest ukrajinských dronů nad Orlovskou a Tulskou oblastí, které leží mezi Ukrajinou a Moskvou.
Ruské síly při pokusu obklíčit a ovládnout Avdijivku na východě Ukrajiny ztratily už nejméně brigádu vojáku, uvedl dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle ukrajinské prezidentské kanceláře to řekl při telefonátu britskému premiérovi Rishimu Sunakovi, s nímž hovořil o situaci u tohoto města na ukrajinském Donbasu.
"Okupanti podnikli několik pokusů obklíčit Avdijivku, ale naši vojáci je pokaždé zastavili a zatlačili zpět, přičemž jim působili bolestivé ztráty. Při těchto pokusech nepřítel přišel přinejmenším o brigádu," citovala Zelenského ukrajinská prezidentská kancelář.
Shrnutí nejdůležitějších událostí:
Ruský velvyslanec v Česku Alexandr Zmejevskij nedostal pozvání na dnešní setkání prezidenta Petra Pavla se zahraničními diplomaty.
Evropská unie připravuje dvanáctý balík sankcí na Rusko kvůli jeho napadení Ukrajiny, uvedla dnes po summitu EU předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Unijní svazek chce zejména postihnout zisky, které Rusku plynou z vývozu diamantů. Jedná o tom s jednotlivými členskými zeměmi i partnery ze skupiny G7, dodala von der Leyenová.
Evropská unie musí pokročit v debatách o tom, jak by mohla využít zisky ze zmrazených ruských aktiv na podporu obnovy Ukrajiny. Shodli se na tom lídři členských zemí, kteří na summitu vyzvali Evropskou komisi k urychlení práce na konkrétních návrzích. Zároveň zopakovali odhodlání pokračovat v ekonomické i vojenské podpoře Kyjeva, jakkoli v konkrétních bodech nejsou zcela jednotní.
Německo předalo Ukrajině třetí jednotku moderního systému protiletecké obrany IRIS-T, uvedlo dnes podle agentury Reuters ministerstvo obrany v Berlíně. Německo v poslední době zesílilo snahy přispět k obraně Ukrajiny, aby mohla během nadcházející zimy lépe chránit svoji kritickou infrastrukturu.
Předseda slovenské sněmovny Peter Pellegrini očekává, že zastavení vojenské pomoci Ukrajině ze strany nové vlády v Bratislavě se nedotkne komerčních zakázek. Pellegrini to dnes řekl v reakci na vyjádření nového slovenského premiéra Roberta Fica, že jeho kabinet už nebude vojensky podporovat Ukrajinu.
Ukrajinská jednotka složená z ruských občanů - prapor Sibiř - se skládá hlavně z příslušníků etnických menšin žijících v Rusku.
Fico finanční pomoc Ukrajině podmiňuje také zárukami, že část peněz bude použita na obnovu slovenské infrastruktury v příhraničních oblastech a na podporu slovenských firem při obnově Ukrajiny.
Slovensko podmiňuje finanční podporu Ukrajiny zárukami, že evropské peníze, včetně těch slovenských, nebudou zpronevěřeny. Na Facebooku to dnes oznámil nový slovenský premiér Robert Fico. Ukrajina podle něj patří mezi nejvíce zkorumpované země světa.
Slovenský premiér už dříve prohlásil, že je proti jakékoli vojenské pomoci Kyjevu. V souvislosti s podporou napadené země hovoří o "brutální finanční podpoře Ukrajiny".
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Ruská protivzdušná obrana v noci sestřelila dva drony nad Kurskou oblastí, která hraničí s Ukrajinou, oznámilo ruské ministerstvo obrany podle agentury Interfax. O případných škodách nejsou žádné informace, dodává list Kommersant.
Ruská vojska zaútočila v noci na dnešek dvěma vlnami bezpilotních letounů na Chersonskou a Mykolajivskou oblast na jihu Ukrajiny. Pět ze šesti dronů se podařilo sestřelit, jeden dron zasáhl objekt infrastruktury, uvedla dnes mluvčí ukrajinského velitelství Jih Natalja Humeňuková podle agentury Unian.
Spojené státy mají informace, že ruská armáda popravuje vojáky, kteří neplní rozkazy související s válkou na Ukrajině. Podle agentur Reuters a AP to dnes uvedl mluvčí Rady pro národní bezpečnost Bílého domu John Kirby. Ten dále novinářům řekl, že ruští velitelé vyhrožují popravami celým jednotkám, pokud se budou snažit ustupovat před ukrajinskou dělostřeleckou palbou. Kreml, ruské ministerstvo obrany ani ruské velvyslanectví v USA na žádosti o komentář zatím nereagovaly, podotkl Reuters.
Rumunsko instalovalo v deltě Dunaje u hranic s Ukrajinou systém proti dronům, oznámil dnes prezident země Klaus Iohannis podle ukrajinských médií. Na území Rumunska, které je členským státem Evropské unie i Severoatlantické aliance, v posledních týdnech opakovaně dopadly trosky ruských bezpilotních letadel, které útočily na ukrajinské přístavy na Dunaji. Média dříve uvedla, že armáda do regionu přesouvá protivzdušnou obranu.
Spojené státy a Dánsko dnes oznámily novou vojenskou pomoc Ukrajině. Washington poskytne vojenské vybavení za 150 milionů dolarů (asi 3,5 miliardy Kč) a Kodaň dokonce za 3,7 miliardy dánských korun (asi 12,2 miliardy Kč). Balík obsahuje mimo jiné střely do protiraketových systémů HIMARS, dělostřelecké granáty ráže 155 milimetrů a 105 milimetrů, střely Stinger, přístroje pro noční vidění nebo tanky T-72EA a vybavení do chladného počasí, píše agentura Unian.
Podle Zelenského Kyjev už "prakticky implementoval" všech sedm doporučení, které unijní exekutiva v tomto směru vydala. "Je zjevné, že cesta každé země do EU je projektem založeným na zásluhách a na institucionálním rozvoji. Ukrajina tuto práci dělá… Nežádáme výjimky z obecných pravidel," pokračoval.
"Podepsal jsem zákon související s evropskou integrací, zákon o politicky exponovaných osobách," řekl Zelenskyj na úvod zhruba desetiminutového vystoupení na summitu. Opatření podle něj posiluje monitorování financí politických činitelů a je jedním z kroků požadovaných Evropskou komisí pro zahájení přístupových rozhovorů.
Ukrajina chápe, že cesta zemí do Evropské unie je založená na zásluhách a institucionálních změnách, a nepožaduje pro sebe výjimky. Uvedl to dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, když se na dálku připojil k jednání unijních lídrů v Bruselu. V projevu popsal, jak podle něj Kyjev v přípravách pokročil.
Ukrajinský vicepremiér Oleksandr Kubrakov popřel zprávu vícero médií, že Ukrajina dnes pozastavila dopravu v novém černomořském obilném koridoru. Zprávu o pozastavení plavby v koridoru předtím přinesla mimo jiné agentura Reuters, podle níž o tom informovalo několik zdrojů včetně ukrajinské konzultační firmy Barva Invest, britské bezpečnostní firmy Ambrey nebo portálu Porty Ukrajiny, který se specializuje na lodní dopravu. Jako důvod média uváděla zvýšenou přítomnost ruských letadel.
Evropská unie je pozadu se svým plánem dodat Ukrajině do března příštího roku milion kusů dělostřelecké munice, uvedla agentura Bloomberg s odvoláním na nejmenované zdroje. Pokud plán neuspěje, mohlo by to dát výhodu Rusku, podotkla také agentura.
Chování Maďarska, které stále blokuje uvolnění osmé tranše z vojenské podpory pro Ukrajinu v hodnotě 500 milionů eur (v přepočtu 12,4 miliardy korun), představuje podle estonské premiérky Kaji Kallasové stále větší problém. "Jde o problém, který je potřeba řešit," dodala s tím, že předtím se Evropské unii dařilo udržet jednotu. "V souvislosti s Maďarskem je to ale rozhodně čím dál tím těžší," dodala.
Rusko-americká novinářka Kurmaševová žijící v Česku a zadržovaná v Rusku byla obviněna z porušení zákona o zahraničních agentech, uvedla AFP.
V Bruselu dnes začal summit Evropské unie, na kterém se budou premiéři a prezidenti členských zemí zabývat mimo jiné další vojenskou a finanční podporou Ukrajiny.
Ukrajina kvůli hrozbě ruských letadel pozastavila plavbu v novém černomořském obilném koridoru. Podle médií o tom informovala ukrajinská konzultační firma Barva Invest s odvoláním na Správu ukrajinských mořských přístavů. Vydaný zákaz plavby koridorem se vztahuje na dnešek, ale není vyloučeno, že bude prodloužen.
Ruská soukromá vojenská společnost Redut, kterou kontroluje ruské ministerstvo obrany, rekrutuje ženy do frontových jednotek na Ukrajině.
Maďarský premiér Viktor Orbán na summitu v Bruselu na adresu Ukrajiny a Ruska uvedl, že Maďaři jako jediní mluví o míru. Maďarsko je jedinou zemí, která blokuje uvolnění osmé tranše z vojenské pomoci Ukrajině z takzvaného Evropského mírového nástroje.
"Máme mírovou, ne válečnou strategii. Jsme jediní, kteří mluví o míru, což by mělo být zájmem všech v Evropě," prohlásil Orbán.
Záměr Slovenska zastavit vojenskou pomoc Ukrajině konflikt jen sotva změní, uvedl dnes podle agentury AFP mluvčí Kremlu. O nulové vojenské pomoci Ukrajině hovořil nově jmenovaný předseda slovenské vlády Robert Fico. Slovensko ale podle Kremlu sehrává jen minimální roli v dodávkách západních zbraní Kyjevu.
Nejméně dva mrtvé a čtyři raněné civilisty si ve středu vyžádalo ruské ostřelování Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny, napsal dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na šéfa oblastní správy a prokuraturu. Mezi oběťmi je třináctiletý chlapec.
V Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny při ruském ostřelování utrpěla zranění třiaosmdesátiletá žena. V téže oblasti přišel o život sedmapadesátiletý muž, kterého na poli zabil výbuch protipěchotní miny, dodal deník s odvoláním na oblastní úřady a záchranáře.
Ruská zbrojovka KBM z Kolomny, která vyrábí rakety Iskander a Kinžal používané ve válce proti Ukrajině, nadále získává součástky z Evropy, USA a dalších zemí za pomoci prostředníků, tvrdí ruský investigativní server The Insider. Na tyto poznatky dnes poukázal také ruskojazyčný web stanice BBC či deník Ukrajinska pravda.
"Nebudu hlasovat pro žádné sankce proti Rusku, pokud nebudou na stole analýzy dopadů na Slovensko. Pokud mají být takové sankce, které nás budou poškozovat, jak nás poškozovala většina sankcí, tak já nevidím žádný důvod podporovat byť jen odkazy," řekl Fico před poslanci evropského výboru slovenského parlamentu. Dodal, že odkaz na další balík protiruských sankcí chtějí do závěru summitu EU prosadit pobaltské země.
Slovensko do nástupu Ficovy vlády patřilo k silným podporovatelům Ukrajiny, které pomáhalo i vojenskými dodávkami, a rovněž se řadilo k zastáncům protiruských sankcí.
Nový slovenský premiér Robert Fico odmítl zavedení dalších sankcí proti Rusku, pokud by poškodily Slovensko, jak ho podle něj poškodila většina dosavadních sankcí. Jako předseda vlády nehodlá podporovat poskytování vojenské pomoci Ukrajině, která se od loňska brání ruské vojenské invazi. Fico to dnes řekl před začátkem dvoudenního summitu lídrů členských zemí EU, kterého se zúčastní po středečním jmenování ministerským předsedou.
Fico tak setrval na svých názorech z období před zářijovými parlamentními volbami, které jeho strana Směr-sociální demokracie vyhrála. Ukrajinu Fico označil za nejvíce zkorumpovanou zemi na světě.
Ruská invaze na Ukrajinu rámuje výraznou část výroční zprávy Bezpečnostní informační služby, kterou Aktuálně.cz prostudovalo. Agrese Putinova režimu se dotkla bezpečnostní, politické i energetické situace v Česku.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Ukrajinští celníci varovali před pokusy deklarovat dovoz komerčního zboží jako humanitární pomoc, která nepodléhá zdanění. Během prvních devíti měsíců letošního roku se k ukrajinským vojenským jednotkám nedostala třetina zboží označeného jako humanitární pomoc, uvedla ukrajinská celní správa.
Agentura Unian a server Ukrajinska pravda napsaly, že pomoc takzvaně "zmizela". Celníci provedli kontroly společně s ministerstvem obrany.
Ruské drony v noci na dnešek zaútočily na oblast v blízkosti jaderné elektrárny v západoukrajinské Chmelnycké oblasti, uvedlo podle ruskojazyčného serveru BBC ukrajinské ministerstvo energetiky.
Podle šéfa Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafaela Grossiho zazněl v blízkosti jaderného zařízení silný výbuch, který vyrazil okna v areálu elektrárny a mimo něj způsobil také dočasný výpadek proudu ve stanicích monitorujících radiaci. Oblastní úřady informovaly o nejméně 16 zraněných v nedalekém městě.
Rusko uspořádalo cvičení jaderných sil, přičemž vypálilo nejméně dvě mezikontinentální balistické rakety, vyplývá ze zpráv agentury TASS. Cvičení přihlížel ruský prezident Vladimir Putin a vyslechl si také hlášení o těchto manévrech od ministra obrany Sergeje Šojgua. Ten uvedl, že Rusko nacvičilo masivní odvetný úder.
Soud v ruském Vladikavkaze poslal na šest let do vězení dvaadvacetiletého Savelije Frolova, kterého shledal vinným z přípravy vlastizrady. Informoval o tom dnes server OVD-Info, který v Rusku mimo jiné monitoruje politické represe. Ruskojazyčný web stanice BBC poznamenal, že tento Moskvan je prvním známým člověkem, kterého ruské úřady obvinily z vlastizrady s formulací "příprava přeběhnutí na stranu nepřítele". Soud uložil Frolovovi také pokutu 100 tisíc rublů (přibližně 25 tisíc korun).
Vláda schválila na projekty péče o zdraví a životní podmínky na Ukrajině 15,7 milionu korun. Pomohou třeba s léčbou dětí či psychicky nemocných. Zároveň Česko poskytne dar 2,5 milionu korun Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Schválila to na dnešním zasedání vláda. Dar má podle ministerstva zahraničních věcí podpořit OBSE jako klíčovou regionální organizaci kolektivní bezpečnosti v Evropě v době, kdy její činnost obstruuje Rusko.
Český Senát a ukrajinský parlament uzavřely memorandum o podpoře Ukrajiny. Obsahem je podpora Ukrajiny v boji proti ruskému agresorovi, její poválečné obnovy a přičlenění do NATO a EU. Ve středu v Praze ho podepsali předseda českého Senátu Miloš Vystrčil (ODS) s předsedou Nejvyšší rady Ukrajiny Ruslanem Stefančukem. Senát zároveň věnoval ukrajinskému parlamentu dodávku pro přepravu osob a generátor k výrobě elektřiny jako pomoc před nadcházející zimou.
Ruské drony v noci na středu zaútočily na oblast v blízkosti jaderné elektrárny v západoukrajinské Chmelnycké oblasti, uvedlo podle ruskojazyčného serveru BBC ukrajinské ministerstvo energetiky. Výbuch podle něj v areálu jaderného zařízení poškodil okna. Oblastní úřady už dříve informovaly o nejméně 16 zraněných a o poškozených budovách v nedalekém městě.
V ukrajinské armádě vznikla nová jednotka složená z ruských občanů, prapor Sibir (Sibiř), tvrdí rozvědka. Jednotka funguje jako součást Mezinárodní legie při ukrajinské vojenské rozvědce, oznámil podle serveru Meduza mluvčí rozvědky Andrij Jusov. Jako první o praporu Sibir, složeném z Rusů a příslušníků etnických menšin žijících v Rusku, již dříve informovala agentura Bloomberg. Server Meduza svou zprávu doprovodil fotografiemi z výcviku příslušníků jednotky, které v okolí Kyjeva pořídil fotoreportér agentury AFP. Na rozdíl od jiných dobrovolnických uskupení, jako je například Legie Svoboda Ruska, jsou vojáci praporu Sibir součástí pravidelné ukrajinské armády.
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu navštívil velitelská stanoviště ruských jednotek nedaleko frontové linie na jihovýchodě Ukrajiny. Oznámilo to ruské ministerstvo obrany, podle kterého šlo o jednotky Východního vojenského okruhu. Ty jsou nasazeny jihozápadně od Doněcku, na pomezí Doněcké a Záporožské oblasti, kde v létě Ukrajina oznámila osvobození většího části svého území, píše ruskojazyčný server BBC.
Rusko obdrželo od Spojených států neoficiální návrhy týkající se strategické stability a Moskva je studuje, oznámil dnes podle ruských agentur náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Pod "strategickou stabilitou" Moskva obvykle míní paritu strategických jaderných zbraní. Ruský diplomat podle státní agentury TASS také prohlásil, že Rusko není ochotno jednat s USA o problémech strategické stability odtrženě od toho, co se děje. Americké návrhy podle Rjabkova neobsahují nic nového.
Rada federace, horní komora ruského parlamentu, dnes schválila návrh zákona o odstoupení Ruska od ratifikace Smlouvy o úplném zákazu jaderných zkoušek. Informovala o tom agentura TASS. Norma, kterou již dříve přijala Státní duma, dolní komora parlamentu, začne platit po očekávaném podpisu ruského prezidenta Vladimira Putina.
Ukrajina podle mnohých odborníků již nemá šanci kvůli zhoršujícímu se počasí dosáhnout významnějších úspěchů v probíhající protiofenzivě.
Shrnutí nejdůležitějších událostí:
Ukrajina vyvinula a zahájila sériovou výrobu bojového robota, který vybuchne při zásahu cíle. Oznámil to místopředseda ukrajinské vlády Mychajlo Fedorov podle ruskojazyčného webu stanice BBC a serveru Ukrajinska pravda. Stroj nazvaný Ratel S se pohybuje po zemi a podle vicepremiéra může být vybaven mimo jiné protitankovou minou.
Ve východoukrajinském města Avdijivka, na které v poslední době intenzivně útočí ruská invazní armáda, zůstává podle ukrajinských úřadů asi 1000 civilních obyvatel. Ti se ve zdevastovaném městě do značné míry spoléhají na zařízení známé jako stanice nezlomnosti, která po celé zemi vybudovala ukrajinská vláda. Lidem poskytují jídlo, teplo, elektrickou energii a útočiště, napsala dnes stanice BBC News. Pro některé obyvatele Avdijivky se podle ní toto místo stalo i domovem.
Mezi evropskými společnostmi, které nakupovaly od VSMPO-Avisma titan, byl minimálně na začátku války na Ukrajině například francouzský Airbus. V polovině března 2023 VSMPO-Avisma přestala uvádět zákazníky v celních prohlášeních, nic ale nenasvědčuje tomu, že by s ní francouzský výrobce letadel přestal obchodovat. Airbus se k zjištění Investigate Europe vyjádřit nechtěl. Mezi další evropské kupce ruských surovin patří společnosti jako německá Metal Powder, francouzská Safran nebo řecká Elval Halcor, vyjmenoval investigativní projekt.
Evropské firmy dovážejí z Ruska i přes ruskou válku na Ukrajině nerostné suroviny jako nikl, hliník, měď nebo titan za miliardy eur, upozornil dnes novinářský tým Investigate Europe. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru loňského roku se Evropská unie pokusila ochromit ruskou ekonomiku 11 balíčky protiruských sankcí, v nichž se zaměřila na suroviny jako ropa nebo uhlí. Zdroje, které EU považuje za kritické, ale mohou z Ruska do členských zemí dál proudit.
Ukrajina přetváří vyřazené střely do západních stíhaček na rakety země-vzduch, které lze využít jako prostředek protivzdušné obrany. S odvoláním na nejmenovaného vysoce postaveného ukrajinského představitele to uvedl britský deník Financial Times, který to označil za jeden z ukrajinských úspěchů. Jde o nadzvukové střely AIM-9 Sidewinder, které mohou nést například americké stíhačky F-16.
Moldavsko dnes zablokovalo přístup k více než 20 serverům ruských médií, jsou podle ní součástí informační války Moskvy proti Kišiněvu. Vyplývá to z vyhlášky zveřejněné moldavskými zpravodajskými a bezpečnostními službami, informovala agentura Reuters.
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP09) na summitu Krymské platformy potvrdila, že Česko bude za Ukrajinou stát jak dlouho, bude potřeba.
"Jsme sjednocení. Držíme po boku Ukrajiny, jak dlouho bude potřeba. Je v sázce i mír v ostatních částech světa. Ukrajina pokládá životy i za nás. Voláme po spravedlnosti pro všechny oběti a pro potrestání viníků," řekla předsedkyně sněmovny @market_a na @crimeaplatform. pic.twitter.com/z6cpD06Mo0
— Anna Dohnalová (@A_Dohnalova) October 24, 2023
Tempo, jakým se ukrajinská armáda posouvá dál, záleží zejména na rychlosti dodávek zbraní. V exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz to říká předseda ukrajinského parlamentu Ruslan Stefančuk. "Možná někde postupujeme rychleji, někde zase pomaleji, ale jdeme k cíli, a to i když zrovna stojíme na místě. Naším cílem jsou hranice z roku 1991," popisuje.
Válka na Ukrajině se nesmí pod vlivem teroristického útoku na Izrael dostat do pozadí. Ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o tom dnes ujistili členové Evropské komise, uvedla místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. Zelenskyj se s nimi spojil během jejich dnešního zasedání v Bruselu prostřednictvím videokonference.
Ukrajina "nadále potřebuje podporu a pomoc a my při ní budeme stát tak dlouho, dokud to bude potřeba," nechala se slyšet Jourová. "Proto také komise uvolnila další 1,5 miliardy eur z makrofinanční pomoci na provoz ukrajinského státu," dodala s tím, že společně dále pokračují "v plánech na rekonstrukci Ukrajiny a na jejím přistoupení k EU".
Mezinárodní parlamentní summit Krymské platformy z místa sleduje redaktorka Aktuálně Anna Dohnalová.
Dneska na mezinárodním parlamentním summitu Krymské platformy. Výhledy z press centra jsou krásný, ale bohužel je jediné, kde se jako novináři dostaneme. Jednání více než čtyř desítek parlamentních komor z celého světa probíhají za zavřenými dveřmi. Akci sleduju za @Aktualnecz. pic.twitter.com/jF0bmGcDDn
— Anna Dohnalová (@A_Dohnalova) October 24, 2023
Prezident Vladimir Putin je zdravotně v pořádku, odmítl dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov spekulace o zdraví ruského vůdce šířící se na internetu. Jeden z hojně čtených ruských kanálů na sociální síti telegram dříve uvedl, že Putin utrpěl o víkendu infarkt a doktoři ho museli resuscitovat.
"Je ve všech ohledech v pořádku, jedná se očividně o další novinářskou kachnu," řekl Peskov novinářům při pravidelné tiskové konferenci. Odmítl také možnost, že by se ruský vůdce nechal zastupovat dvojníky.
Za devět týdnů zvládli to, co švédským vojákům běžně trvá 18 měsíců. Ukrajinské jednotky absolvovaly zrychlený kurz, aby se naučily s moderními tanky ze Švédska Stridsvagn 122. Jejich největší předností je pancéřová střela, která dokáže prorazit stromy i budovy, a přesto nezměnit směr.
Souhrn nejdůležitějšího dění:
Ruská Černomořská flotila v noci na dnešek zasáhla tři ukrajinské výzvědné námořní drony, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Bezpilotní čluny podle něj námořnictvo odhalilo v severní částí Černého moře. V Sevastopolském zálivu u anektovaného Krymského poloostrova pak dnes ráno ruské námořnictvo zahájilo protiminovou a protisabotážní operaci, napsala agentura TASS.
Česká republika usiluje o to, aby letos na podzim Evropská unie zahájila s Ukrajinou přístupové rozhovory. Klíčové bude v tomto případě hodnocení připravenosti Ukrajiny na vstup do EU, které Evropská komise zveřejní 8. listopadu. V rozhovoru s ČTK to uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský.
"Když jsem byl v Kyjevě na neformální radě ministrů zahraničí, tak nám ukrajinský premiér Denys Šmyhal deklaroval, že jsou připraveni proměnit Ukrajinu během jednoho roku, že dokážou změnit 5000 zákonů tak, aby byla Ukrajina připravena na vstup," uvedl šéf české diplomacie. Ministři zahraničí EU se na začátku října vůbec poprvé sešli kvůli svému jednání mimo území unie a v Kyjevě jednali i s prezidentem Volodymyrem Zelenským a dalšími ukrajinskými politiky.
Mezinárodní společenství se musí zaměřit na zamezení obcházení protiruských sankcí, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ve videopříspěvku na pražském summitu Krymské platformy apeloval také na dodávky zbraní a munice.
Rusko věřilo, že se mu invazi na Ukrajinu podaří provést beztrestně, tyto iluze jsou zničeny, řekl ve videopříspěvku na summitu v Praze ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Politikou EU a všech demokratických zemí by mělo být obnovení územní celistvosti Ukrajiny v hranicích z roku 1991 včetně Krymu, řekl na summitu Krymské platformy ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).
Vláda ČR byla mezi prvními, které dodaly Ukrajině po invazi tanky, vrtulníky a jiné těžké zbraně, řekl premiér Petr Fiala (ODS) na summitu Krymské platformy. Ukrajina podle něj byla i prioritou předsednictví.
Jakékoliv spekulace o tom, že by Krym mohl být vyměněn s Ruskem za mír, jsou neopodstatněné a nebezpečné, řekl na summitu Krymské platformy ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti).
Ruská okupace Krymu je porušení mezinárodního práva a Charty OSN. Ukrajina nebude svobodná, dokud nebude obnovena v hranicích z roku 1991, řekl na summitu Krymské platformy premiér Petr Fiala (ODS).
Ukrajinské úřady se rozhodly kvůli neustálým ruským útokům provést nucenou evakuaci asi 800 dětí z Chersonské oblasti na jihu země a zhruba 250 dětí z Doněcké oblasti na východě. Dnes to na sociální síti Telegram oznámilo ukrajinské ministerstvo pro reintegraci. Mnozí rodiče odmítají děti z nebezpečných obcí odvézt, uvedla správa Chersonské oblasti.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan předložil tureckému parlamentu k ratifikaci protokol o vstupu Švédska do Severoatlantické aliance. Informují o tom dnes světové tiskové agentury. Turecko je spolu s Maďarskem poslední zemí NATO, která vstup této skandinávské země do aliance dosud neratifikovala.
Šéf ukrajinského parlamentu Stefančuk jednal s předsedkyní sněmovny Pekarovou Adamovou o konfiskaci zmrazeného ruského majetku, píší ukrajinská média.
Ruské soudy za šest měsíců letošního roku odsoudily za "falešné zprávy o armádě" více lidí než za celý loňský rok, upozornil dnes na svém webu ruský list Kommersant s odvoláním na údaje nejvyššího soudu.
Za "falešné" či "lživé" označují ruské úřady veškeré zprávy, které neodpovídají oficiálnímu líčení "speciální vojenské operace", jak Moskva nazývá ruskou válku proti Ukrajině, která začala loni v únoru. Moskva kupříkladu popírá, že by ruští vojáci napadali civilisty či útočili proti civilním cílům, přestože OSN prověřila a potvrdila tisíce případů zabití civilistů v nejkrvavějším konfliktu v Evropě od druhé světové války.
Předvolební billboardy z kampaně před nedávnými parlamentními volbami v Polsku zachraňují na Ukrajině životy: Ukrajinci polskými billboardy opravují poškozené střechy, okna i vylepšují zákopy na frontě, napsal polský deník Gazeta Wyborcza. Upozornil tak na kampaň, která přesvědčuje volební štáby k předání billboardů napadené zemi. Místo vyhození na smetiště mohou nosiče politické reklamy ještě reálně pomoci.
Soud v ruské Kazani dnes do 5. prosince prodloužil vazbu rusko-americké novinářce žijící v Česku Alsu Kurmaševové. Informovala o tom agentura Reuters. Ruské úřady pracovnici Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) minulý týden zadržely, protože podle nich porušila zákon o "zahraničních agentech". Hrozí jí až pětileté vězení. Kurmaševová vinu odmítá.
Americký Institut pro studium války (ISW) si podle serveru BBC News všímá, že Rusové při útocích na východoukrajinské město Avdijivka narážejí na stejné potíže jako ukrajinské jednotky při protiofenzívě na jihu země, tedy na silnou obranu.
Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na dnešek sestřelila všechny vzdušné cíle, tedy 14 ruských dronů přímo útočících na cíl a jednu leteckou řízenou raketu Ch-59, uvedlo dnes ukrajinské letectvo. Terčem ruských náletů byla především Oděsa, kde trosky jednoho z dronů zasáhly přístavní sklad a způsobily požár, uvedl list Ukrajinska pravda s odvoláním na úřady.
Ukrajinci podle letectva v noci na pondělí sestřelili všechny útočící ruské drony a raketu. Rusové mají při ofenzivě podle ISW stejné potíže jako Ukrajinci.
Stále přísnější omezení vývozu bezpilotních prostředků ze strany Číny by mohlo mít dopad na dostupnosti těchto zařízení a jejich součástek pro ukrajinskou armádu. Píše to server BBC News, který cituje názor lidí, kteří pomáhají ukrajinské armády nakupovat drony v zahraničí. Nová vývozní pravidla však podle moskevského tisku mají dopad i na dostupnosti bezpilotních prostředků a součástek pro Rusko. Ukrajinští vojáci využívají ve velkém rozsahu menší bezpilotní prostředky, které nejsou vyráběny přímo pro armádní účely a které se prodávají na volném trhu. Podle londýnského analytického střediska Royal United Services Institute ukrajinská armáda v bojích ztratí každý měsíc až 10 tisíc dronů tohoto druhu.
Až 190 tisíc vojáků ztratilo Rusko na Ukrajině podle odhadu, který dnes zveřejnilo britské ministerstvo obrany. Dalších až 140 tisíc vojáků bylo zraněno, ale po nějaké době se mohli vrátit do služby. Ukrajinský generální štáb uvádí, že Rusko v bojích ztratilo bezmála 300 tisíc lidí, aniž by však rozlišovalo mezi mrtvými, vážně či lehce zraněnými vojáky. Moskva oficiální údaje o svých ztrátách nezveřejňuje. Čísla během konfliktu nelze nezávisle ověřit.
Podle Británie, která diplomaticky i vojensky podporuje Ukrajinu, činí trvalé ztráty Ruska, čímž ministerstvo obrany myslí mrtvé a těžce zraněné, 150 až 190 tisíc mužů. Do údaje nejsou zahrnuty čísla za Wagnerovu žoldnéřskou skupinu. Celkové ruské ztráty, které obsahují i lehce zraněné, pravděpodobně vystoupaly na 240 až 290 tisíc vojáků.
Slavnostní večeří na Pražském hradě za přítomnosti prezidenta Petra Pavla v pondělí začíná dvoudenní mezinárodní parlamentní summit Krymské platformy, která usiluje o obnovení územní celistvosti Ukrajiny. Zúčastní se ho čtyři desítky představitelů parlamentních komor z celého světa, v úterý prostřednictvím živého videohovoru vystoupí i zakladatel platformy, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Cílem summitu, který se v pondělí a v úterý uskuteční v české metropoli, je zvyšovat povědomí o ruské okupaci ukrajinského Krymu, která trvá od jara 2014. Summit má přiblížit dopady anexe na stav základních lidských práv tamních obyvatel, na globální potravinovou bezpečnost i na dodržování dohod a pravidel ve světě.
Jen o něco později gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov uvedl, že podle nyní dostupných údajů zahynulo nejméně šest osob a 14 bylo zraněno. Někteří ze zraněných se do rukou lékařů a záchranných složek dostali ve velmi těžkém stavu. Také on zdůraznil, že objekt pošty měl naprosto civilní charakter.
Ruská raketa zasáhla v Charkově distribuční středisko tamní pošty, oznámil prezident Zelenskyj s tím, že na místě jsou mrtví i ranění. "Obyčejný civilní objekt. Bohužel, na místě jsou mrtví," napsal Zelenskyj na sociální síti Telegram a připojil krátký záběr následků útoku.
Kharkiv region. A Russian missile struck a post terminal. Ordinary civilian object. Unfortunately, there are killed. My condolences to all of their close ones!
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) October 21, 2023
As of now, it is known that at least 13 people were injured. First responders and all services are working on the spot.… pic.twitter.com/gN94DOIJtL
Nejméně tři civilisté zahynuli na Ukrajině během pátku a dneška při ruském ostřelování, další utrpěli zranění. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na ukrajinské úřady. Jeden člověk zemřel v Nikopolu a další v Kryvém Rihu, přičemž obě města leží v Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě země. Třetí oběť hlásily úřady z jihoukrajinské Chersonské oblasti.
Další tři děti se podařilo zachránit z Ruska a vrátit na Ukrajinu. Informoval o tom ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec.
Three more Ukrainian children returned to the Homeland!
— Dmytro Lubinets (@lubinetzs) October 21, 2023
The work of returning children home will continue, so once again I sincerely thank everyone who helps to do this.
It is necessary for the state, it is necessary for our future!@ZelenskyyUa @UAcinderella pic.twitter.com/ruuRHO2LXo
Souhrn nejdůležitějších událostí v neděli 22. října
Ruské ministerstvo zahraničí označilo obvinění invazních sil z útoku na Hrozu za "výmysl" a českému diplomatovi podle svých slov sdělilo ruský postoj k situaci kolem Ukrajiny.
Ruská diplomacie si stěžovala na "roli Česka v ukrajinském konfliktu," jak Moskva popsala svou agresi do sousední země, dále na aktivní podporu Prahy Kyjevu "s cílem uštědřit Rusku strategickou porážku" a na poskytování zbraní Ukrajině. "Přispívá to k pokračování konfliktu a destabilizaci celého regionu," stojí na webu ruského ministerstva.
"Můžeme potvrdit, že náš diplomat měl v tomto týdnu schůzku na ruském ministerstvu zahraničí," řekla ČTK vedoucí oddělení komunikace s médii ministerstva zahraničí Mariana Wernerová. "Obsah nebudeme komentovat," dodala. Českým velvyslancem v Rusku je oficiálně Vítězslav Pivoňka, který ale už několik měsíců pobývá v Česku.
Ruské ministerstvo zahraničí si tento týden předvolalo zástupce české ambasády v Moskvě Jana Ondřejku, aby protestovalo proti postoji Prahy k nedávnému útoku na ukrajinskou obec Hroza. Na svém webu to dnes napsala ruská diplomacie.
Při vzdušném úderu na Hrozu zahynuly podle ukrajinských úřadů desítky lidí a Kyjev viní z útoku ruské invazní síly. Ministr zahraničí Jan Lipavský si kvůli úderu na Hrozu před několika dny předvolal na úřad ruského velvyslance v České republice Alexandra Zmejevského.
Na Ukrajině bylo za posledních 24 hodin zaznamenáno více než 100 vojenských střetů, informoval dnes ukrajinský generální štáb ve svém operačním přehledu.
Americký prezident Joe Biden a lídři institucí Evropské unie v pátek na summitu ve Washingtonu ujistili o pokračující podpoře Ukrajiny a vyjádřili solidaritu s Izraelem. Kromě dvou probíhajících konfliktů byly tématem i dlouhodobé obchodní spory mezi dvěma stranami. Průlom ve vyjednávání o amerických clech na hliník a ocel se nedostavil, píše agentura Reuters.
Biden podle informací agentury AP jednal s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a šéfem unijních summitů Charlesem Michelem asi 90 minut. Unijní špičky prezident hostil v době, kdy plány jeho vlády včetně vyzbrojování Ukrajiny ohrožuje neschopnost americké Sněmovny reprezentantů zvolit svého nového předsedu.
Následky ruského útoku u Avdijivky v Doněcké oblasti. Ukrajinští vojáci podle ukrajinského generálního štábu "drží obranu" a působí nepříteli četné ztráty.
Celková škoda na životním prostředí Ukrajiny způsobená ruskou agresí činí k dnešku 55,6 miliardy eur (asi 1,37 bilionu Kč). S odvoláním na výpočty ministerstva ochrany životního prostředí to dnes řekl ukrajinský premiér Denys Šmyhal.
"Polovina těchto škod připadá na znečištění vzduchu lesními požáry, raketovými útoky, hoření ropných produktů," řekl předseda vlády podle agentury Interfax-Ukrajina. Tvrdil také, že znečištění půdy představuje škodu za více než 980 miliard hřiven (asi 624 miliard Kč), dalších 60 miliard hřiven (asi 38 miliard Kč) jsou podle něj škody v důsledku znečištění vodních ploch.
Na Ukrajině se rozkradla třetina letošních zásilek humanitární pomoci určené vojákům, uvedla dnes podle médií celní správa. Ta společně s ministerstvem obrany prověřovala osud více než 9000 zásilek a zjistila, že třetina zásilek s darovanou pomocí nedorazila k vojenským jednotkám. Celníci v této souvislosti varovali před postihem za dovoz komerčního zboží pod pláštíkem humanitární pomoci.
"Za devět měsíců letošního roku bylo prověřeno více než 9000 případů přesunu zboží humanitární pomoci na adresu 200 vojenských jednotek. Bylo zjištěno více než 3000 případů, kdy se nepotvrdilo, že by zásilky dorazily do vojenských jednotek," uvedla celní správa v komuniké, z něhož citovala agentura Unian.
Partyzáni v okupovaném Melitopolu na jihovýchodě Ukrajiny vyhodili v noci na dnešek do povětří automobil s ruskými vojáky, kteří po nocích vykrádali opuštěné byty. S odvoláním na starostu města Ivana Fedorova to dnes napsala ukrajinská média. Starosta své tvrzení podpořil záběry z místa, jak hasiči hasí hořící automobil. Fedorov žije na území, které má pod kontrolou Ukrajina.
Po zasedání mezinárodního parlamentního summitu Krymská platforma, které se v příštím týdnu uskuteční v Praze, přijme prezident Petr Pavel na Pražském hradě předsedu ukrajinského parlamentu Ruslana Stefančuka. Setkání se uskuteční ve středu 25. října, avizoval dnes Hrad. Krymská platforma usiluje o obnovení územní celistvosti Ukrajiny a jejího zasedání se 23. a 24. října zúčastní čtyři desítky představitelů parlamentních komor z celého světa.
Shrnutí nejdůležitějších událostí:
Soudě podle ranního hlášení ukrajinského generálního štábu se celkově frekvence ruských útoků zvyšuje, poznamenala BBC. Kromě Avdijivky Rusové provedli třicet útoků v oblasti Kupjansku, dalších dvanáct západně od města Svatove a terčem šestnácti útoků se stala Marjinka a okolí. Ukrajinský generální štáb tvrdí, že jeho vojáci útoky odrazili.
Americký Institut pro studium války ve své poslední analýze bojů píše, že současné ukrajinské útoky na levém - Rusy okupovaném - břehu Dněpru v Chersonské oblasti se zdají být větší než dříve pozorované taktické přepady.
Ukrajinský generální štáb o výsadcích jednotek na levém břehu Dněpru nic nepíše, podotkla BBC. Dříve velení armády podle médií nepřímo výsadek potvrdilo, když v operačních svodkách zařadilo tamní obec Piščanivka mezi města a vsi ostřelované ruskou armádou, což naznačovalo přítomnost ukrajinských vojáků v místě.
Ruská invazní armáda po pár dnech relativního klidu ve čtvrtek obnovila útoky u Avdijivky v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny a snaží se město obklíčit. Informoval o tom dnes ukrajinský generální štáb ve svém oepračním přehledu. Ukrajinští vojáci podle něj "drží obranu" a působí nepříteli četné ztráty.
Ruský prezident Vladimir Putin navštívil štáb invazních sil ruské armády v Rostově na Donu, uvedl v noci na dnešek mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Šéf generálního štábu Valerij Gerasimov Putina informoval o situaci kolem "speciální vojenské operace", což je výraz, kterým Rusko označuje invazi na Ukrajinu.
Ztráty ukrajinského sektoru obilovin a olejnin by v letošním roce mohly přesáhnout 3,2 miliardy USD (74,6 miliardy Kč). Důvodem jsou vysoké náklady na logistiku a také nárůst cen pohonných hmot a hnojiv. Hrozí také, že vysoké ceny způsobí snížení osevních ploch v příštím a následujících letech. Uvedly to podle agentury Reuters ukrajinské zemědělské svazy. Ukrajina je jedním z předních světových producentů a vývozců potravin a její agrární sektor je tradičně ziskový.
Americký prezident Joe Biden v projevu k národu oznámil, že v pátek zašle Kongresu žádost o navýšení rozpočtu na pomoc Ukrajině a Izraeli.
Úterní schůzka maďarského premiéra Viktora Orbána s ruským prezidentem Vladimirem Putinem je "velmi znepokojivá", shodli se dnes podle agentury AFP na společné schůzce velvyslanci členských zemí Severoatlantické aliance v Budapešti. Je znepokojivé, že se Maďarsko rozhodlo spolupracovat s Kremlem v době ruské války proti Ukrajině, prohlásil americký velvyslanec David Pressman, který jednání svolal.
Šéf ukrajinské diplomacie uvedl, že intenzivnější dodávky dojednali ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho americký protějšek Joe Biden během osobního setkání ve Washingtonu na konci září. "Děkujeme Spojeným státům za dodržování dohod a posílení naší palebné síly," dodal Kuleba.
Ukrajina bude americké rakety dlouhého doletu ATACMS dostávat pravidelně a ve větším množství, uvedl dnes ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Informovala o tom agentura Ukrinform. Kyjev jich zatím od USA dostal podle deníku The New York Times asi 20, jejich použití poprvé Ukrajina potvrdila v úterý.
Výbor na ochranu novinářů je "hluboce znepokojen" případem zatčení zaměstnankyně Svobodné Evropy/Rádia Svoboda (RFE/RL) Alsy Kurmaševové. RFE/RL v prohlášení odsoudila zatčení své novinářky v Rusku a žádá její okamžité propuštění. Na to dnes apeloval i český ministr zahraničí Jan Lipavský. Podobně se vyjádřilo například francouzské ministerstvo zahraničí, podle něhož je Paříž "velmi znepokojena represivní kampaní ruských úřadů vůči hlasům kritickým k vládě a její útočné válce na Ukrajině".
Šéf ruské diplomacie Lavrov podle agentury AP navrhl pořádání pravidelných bezpečnostních rozhovorů, jichž by se kromě Ruska a KLDR účastnila také Čína.
Ukrajinský parlament schválil v prvním čtení návrh zákona, který v zemi zakazuje působení náboženských organizací spojených s Ruskem, informují média.
Shrnutí nejdůležitějších událostí:
Lavrov při návštěvě KLDR dále uvedl, že po summitu Putina a Kima dosáhly vzájemné vztahy obou zemí kvalitativně nové, strategické úrovně.
Ruský ministr zahraničí Lavrov rovněž při rozhovorech se severokorejskými politiky kritizoval "nebezpečnou vojenskou politiku" Spojených států, Japonska a Jižní Koreje vůči KLDR.
"Jako naši severokorejští přátelé jsme hluboce znepokojeni stupňováním vojenských aktivit USA, Japonska a Jižní Koreje v regionu a politikou Washingtonu… Nesouhlasíme s tímto nebezpečným přístupem," řekl Lavrov.
Ruské úřady ve středu v Kazani zadržely rusko-americkou novinářku Alsu Kurmaševovou, která běžně žije v Česku. Nezaregistrovala se jako "zahraniční agentka", a teď jí hrozí až pět let za mřížemi, informoval na svém webu Výbor na ochranu novinářů (CPJ), který je případem zaměstnankyně Svobodné Evropy/Rádia Svoboda (RFE/RL) "hluboce znepokojen".
Ukrajinský generální štáb nepřímo potvrdil šířící se zprávy o novém ukrajinském výsadku na levém břehu řeky Dněpr. K takovému závěru došly server Ukrajinska pravda a ruskojazyčný web stanice BBC, které upozorňují, že velení ukrajinských ozbrojených sil v posledních dvou operačních svodkách zařadilo tamní obec Piščanivka mezi města a vsi ostřelované ruskou armádou. Levý břeh Dněpru v Chersonské oblasti okupují ruská invazní vojska.
Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko podepsal dříve přijatý zákon o pozastavení platnosti smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě (CFE) vůči Česku a Polsku. Oznámila to dnes ruská státní agentura TASS s odvoláním na běloruský úřední web. Vůči jiným státům bude Bělorusko své smluvní závazky dál plnit, dodal TASS a připomněl, že Rusko od zmíněné odzbrojovací dohody odstoupilo.
V Sumách na severovýchodě Ukrajiny dron ve středu večer zasáhl infrastrukturní objekt, uvedla na Telegramu vojenská správa Sumské oblasti. "Na místě pracují všechny pohotovostní složky a představitelé vojenské správy," uvedla regionální správa kolem půlnoci. Vyzvala rovněž místní obyvatele, aby zůstali v úkrytech a nedávali na sociální sítě jakékoli záběry z místa úderu.
Gubernátor Mykolajivské oblasti Vitalij Kim na síti Telegram uvedl, že při ruském raketovém útoku na vesnici Stepove byli dva lidé zabiti a další byl zraněn. Útok podle Kima rovněž poničil obytné budovy a zemědělské zařízení.
Počet obětí ruských útoků na Ukrajinu od noci na středu stoupl na nejméně deset, uvedla ve čtvrtek ráno agentura Reuters s odvoláním na ukrajinské činitele. Nejkrvavější útok na město Záporoží na jihu Ukrajiny si vyžádal pět životů.
Zdejší úřady původně hlásily jednu oběť útoku, který zasáhl obytný dům, postupně se jejich počet zvýšil na čtyři. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pak ve středu večer ve svém pravidelném poselství informoval o pěti mrtvých.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v Pchjongjangu poděkoval KLDR za podporu ruské války na Ukrajině a zároveň slíbil "úplnou podporu pro a solidaritu" se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.
Mimo jiné uvedl, že si Moskva "hluboce" váží "neochvějné a zásadové podpory" Pchjongjangu pro "zvláštní vojenskou operaci", jak Rusko válce na Ukrajině říká. Zároveň ujistil Severní Koreu o tom, že Rusko také zcela podporuje snahy KLDR "na zvolené cestě rozvoje".
Aby doplnilo stavy své armády na Ukrajině, verbuje Rusko do svých řad stovky Srbů. Mezi zahraničními dobrovolníky jich je údajně většina. Uvedl to britský deník The Guardian, který se odkazuje na výpovědi svědků i uniklé dokumenty zveřejněné protiválečnými aktivisty.
Čínští představitelé nepodepsali na summitu k takzvané Nové hedvábné stezce smlouvu o dalších dodávkách ruského plynu ani o výstavbě plynovodu Síla Sibiře 2. Upozornil na to dnes list The Moscow Times.
Gazprom další smlouvu s Čínou potřebuje. Po ztrátě evropského trhu po invazi Moskvy na Ukrajinu firma snížila vývoz suroviny na nejnižší úroveň od období posledních let Sovětského svazu a snížila těžbu téměř o třetinu.
Za období od července 2022 do konce letošního června společnost vykázala čistou ztrátu přes jeden bilion rublů (kolem 239 miliard Kč) a dvě třetiny svých hotovostních rezerv vynaložila na pokrytí ztrát a výpadků hotovosti.
Francie ani Evropa nepoleví v podpoře Ukrajiny, přestože se pozornost nyní soustředí na Blízký východ, řekl Macron v telefonátu se Zelenským.
"Rostoucí počet krizí ani v nejmenším neoslabí francouzskou a evropskou podporu Ukrajiny, která bude trvat tak dlouho, jak bude nutné," řekl Macron podle vyjádření Elysejského paláce.
Zelenskyj po telefonátu na síti X ocenil podporu, kterou Paříž dosud Kyjevu poskytla či v nejbližší době dodat přislíbila.
Oděský soud vyměřil doživotí za vlastizradu a kolaboraci činiteli ruské okupační správy, který loni zemřel při autonehodě. Vzhledem k tomu, že Stremousov zemřel na okupovaném území, soud neobdržel věcné důkazy o jeho smrti, proto byl souzen v nepřítomnosti jako osoba, která se skrývá před vyšetřováním.
Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že protivzdušná obrana sestřelila dvě ukrajinské rakety nad anektovaným Krymem. Ukrajinská tajná služba SBU podle listu Ukrajinska pravda ohlásila úspěšný útok na ruský vojenský tábor u letiště v Kurské oblasti, která sousedí s Ukrajinou.
Západní podpora izraelského odvetného útoku na Pásmo Gazy uškodila úsilí o dosažení shody s významnými rozvojovými zeměmi na odsouzení ruské války proti Ukrajině, varují někteří činitelé a diplomaté podle listu Financial Times (FT). Reakce na útok islamistické radikální skupiny Hamás na Izrael ze 7. října podle některých činitelů maří měsíce práce na vykreslení Moskvy jako globálního vyvrhele za porušování mezinárodního práva a vystavuje Spojené státy, Evropskou unii a jejich spojence obvinění z pokrytectví.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes přicestoval do severokorejské metropole Pchjongjangu na dvoudenní jednání. Podle agentury Reuters cílem je mimo jiné připravit možnou návštěvu šéfa Kremlu Vladimira Putina v KLDR.
Shrnutí nejdůležitějších událostí:
Rusko bude zřejmě už brzy dodávat sítí plynovodů do Číny tolik zemního plynu, kolik ho dodává do západní Evropy. Ve videu zveřejněném na komunikační síti Telegram to řekl generální ředitel společnosti Gazprom Alexej Miller. Podnik má na vývoz plynu potrubím v Rusku monopol.
Putin na tiskové konferenci v Pekingu rovněž ohlásil, že na jeho rozkaz budou nad Černým mořem hlídkovat ruské stíhačky MiG-31 vyzbrojené hypersonickými střelami Kinžal, schopnými zasáhnout cíle ve Středozemním moři. Spojené státy do Středozemního moře nyní přesouvají své letadlové lodě v reakci na útok hnutí Hamás na Izrael.
Státní Duma, dolní komora ruského parlamentu, dnes schválila ve druhém a následně i konečném třetím čtení návrh zákona o odstoupení od ratifikace Smlouvy o úplném zákazu jaderných zkoušek. Informovala o tom agentura Interfax. Předseda Dumy Vjačeslav Volodin dříve prohlásil, že Rusko zruší svou ratifikaci smlouvy kvůli podle něj nezodpovědnému přístupu Spojených států ke globální bezpečnosti. USA smlouvu podepsaly, ale neratifikovaly.
Ruský prezident Vladimir Putin označil dodávku amerických raket ATACMS na Ukrajinu za chybu, situaci na frontě ale tyto střely podle něj výrazně nezmění. Šéf Kremlu to řekl na dnešní tiskové konferenci v Pekingu.
"Rakety samozřejmě způsobují škody a znamenají další hrozbu. My ale budeme schopni útoky odrazit," prohlásil Putin. "A co je nejdůležitější, rakety ATACMS postrádají kapacitu změnit situaci na frontě," dodal.
Ruský útok na město Avdijivka na východě Ukrajiny je největší od roku 2014, uvedl dnes podle agentury Interfax-Ukrajina šéf místní vojenské správy Vitalij Barabaš. Po dočasném oslabení intenzity bojů čeká opětovné zhoršení situace.
"Mohu s jistotou říci, že se jedná o nejrozsáhlejší útok, který na Avdijivku byl za celou dobu této války, od roku 2014," řekl Barabaš.
Ukrajinští politici dali několikrát minulý týden najevo obavy, aby kvůli konfliktu mezi Izraelem a Hamásem nezapomněla Evropa a USA na ruskou agresi a pomoc Ukrajině. Noc z pondělí na úterý ukázala, že se to nejspíš nestane.
Následky ruského nočního útoku na Záporoží.
Vietnamský prezident Vo Van Thuong pozval Vladimira Putina na návštěvu Vietnamu. Státníci se setkali v Pekingu na summitu k plánu takzvané nové Hedvábné stezky. Mezinárodní trestní soud vydal letos v březnu na Putina zatykač v souvislosti s deportacemi ukrajinských dětí do Ruska. Vietnam, stejně jako Čína, ale není signatářem Římského statutu, na jehož základě Mezinárodní trestní soud vznikl, takže povinnost Putina zatknout nemá.
Útok na Záporoží má už dva mrtvé a čtyři zraněné.
Nejméně jednoho mrtvého a dva zraněné si v noci na dnešek vyžádal ruský útok na město Záporoží v jižní části Ukrajiny, uvedla agentura Ukrinform. "Dnes v noci uskutečnily teroristické oddíly šest raketových útoků na území Záporoží. Typ raket se zjišťuje. Jeden z úderů zasáhl několikapatrovou budovu v centrální části města," napsal na telegramu šéf vojenské správy Záporožské oblasti Jurij Malaško.
Ruský prezident Vladimir Putin se v Pekingu sešel se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem na okraj summitu k plánu takzvané nové Hedvábné stezky. Sia už předtím označil za drahého přítele, informuje agentura Reuters.
Putin, který je teprve na své druhé zahraniční cestě mimo státy někdejšího Sovětského svazu od loňského útoku Ruska na Ukrajinu, v rozhovoru se Siem vyjádřil přesvědčení, že v dnešní složité době je nutná úzká koordinace zahraniční politiky.
Čínský prezident zase konstatoval, že vzájemná důvěra mezi dvojicí mocností se stále prohlubuje. Zároveň si pochvaloval, že se s Putinem za uplynulých deset let sešel už 42krát, díky čemuž je pojí hluboké přátelství
Shrnutí nejdůležitějších událostí:
Počet obětí ruského útoku na Záporoží stoupl na dva. Rusko v noci na dnešek zničilo 28 ukrajinských dronů, uvedlo ruské ministerstvo obrany.
Nejméně jednoho mrtvého a dva zraněné si v noci na dnešek vyžádal ruský útok na město Záporoží v jižní části Ukrajiny, uvedla agentura Ukrinform.
Bulharsko zpoplatnilo transit ruského plynu na 10,2 eura za megawatthodinu plynu. Maďarsko a Srbsko dnes označili páteční krok Sofie za nepřátelský.
Ukrajina dostala všech 31 amerických tanků M1A1 Abrams, které jí slíbily Spojené státy, uvedla dnes ukrajinská i ruská média s odvoláním na vyjádření mluvčího americké armády v Evropě a Africe. Kromě tanků a posádek, vycvičených americkými vojáky v Německu, získala Ukrajina také munici a náhradní díly.
Členské státy EU schválily klíčovou úpravu pravidel trhu s elektřinou. Reformu podpořilo i Česko, které zastupoval ministr Jozef Síkela.
Francie chce vyhostit 11 radikálů původem z Ruské federace. Ministr vnitra chce, aby úřady odebíraly povolení k pobytu těm, kdo se hlásí k džihádu.
Fiala v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu uvedl, že Česko bude v řádu měsíců nezávislé na ruské ropě, jako se zbavilo závislosti na ruském plynu. Podobný vývoj se čeká i u ruského jaderného paliva, řekl. Energetická bezpečnost a suverenita jsou podle něj zásadní pro národní bezpečnost. Zároveň vláda pracuje na posílení role státu v energetice, která se podle Fialy ukazuje strategicky zásadním odvětvím.
Konfliktu na Ukrajině však hrozí pat, řekl na konferenci bývalý šéf britské rozvědky Younger. Vyjádřil také obavy o budoucí podporu Ukrajiny ze strany Spojených států, pokud v prezidentských volbách zvítězí Donald Trump. Podle Youngera vývoj konfliktu ukazuje, že se zdá být nedosažitelná vize ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o vytlačení Rusů za hranice z roku 2014. Zároveň ale Rusko nemá sílu na plné ovládnutí Ukrajiny. "Máme tady novou Koreu, kdy došlo k rovnováze sil," odkázal na paralelu ke konfliktu z 50. let minulého století.
Česko podle Fialy musí opustit bezstarostnost a co nejlépe se připravit na všechny hrozby. "Bez bezpečnosti není prosperita," řekl. Připomněl, že Česko zvyšuje výdaje na obranu, které by měly od příštího roku dosáhnout dvou procent hrubého domácího produktu (HDP). Zároveň je podle premiéra třeba pracovat na posílení společenské odolnosti země, neboť čelí propagandě a psychologické válce.
Ve střetech na Ukrajině a v Izraeli se hraje o budoucnost západní civilizace, na Ukrajině hrozí pat. Uvedli to dnes účastníci konference SH!FTS pořádané deníkem E15. Premiér Petr Fiala (ODS) řekl, že v obou konfliktech se bojuje i za zachování západních hodnot. V souvislosti s napadením Ukrajiny ruskou armádou také uvedl, že se Česko v řádu měsíců zbaví závislosti na ruské ropě. Bývalý šéf britské rozvědky MI6 Alex Younger uvedl, že na Ukrajině možná nakonec žádná ze stran střetu nebude schopna dosáhnout svých cílů. Většinový vlastník Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniel Křetínský se obává dopadů klimatické politiky Evropské unie.
Spojené státy plánují zastavit dodávky dalších pokročilých čipů užívaných v oblasti AI a strojů na jejich výrobu do Číny, Íránu či Ruska.
Švédský ministr civilní obrany Carl-Oskar Bohlin oznámil, že byl poškozen telekomunikační kabel spojující Švédsko s Estonskem, píše Reuters. "V tuto chvíli nemůžeme říci, co toto poškození způsobilo," řekl Bohlin. "Můžeme však říci, že toto poškození se odehrálo v podobnou dobu a ve fyzické blízkosti k poškození, které bylo dříve hlášeno na plynovodu mezi Estonskem a Finskem a telekomunikačním kabelu mezi Estonskem a Finskem, dodal.
Ukrajinci k útoku na letiště poprvé použili americké rakety ATACMS, jejichž menší počet nedávno tajně dodaly USA, píše The Wall Street Journal. Při útoku Ukrajinci zasáhli vrtulníky a skladiště zbraní a munice v okupovaných městech Berďansk a Luhansk.
Ukrajinské síly podnikly v noci na čtvrtek útok na letiště v okupovaném Berďansku a Luhansku. Rusům měly zničit devět vrtulníků různých typů, blíže neupřesněnou speciální techniku a odpalovací zařízení protivzdušné obrany, poškodily vzletové a přistávací dráhy a vyhodily do povětří sklady munice, píší ukrajinská média s odvoláním na komuniké speciálních sil.
Zatímco ukrajinská protiofenziva na jihu země postupuje pomalu, Rusko minulý týden zahájilo vlastní rozsáhlý útok s menším cílem, východoukrajinským městem Avdijivka. Podle většiny svědectví pro Moskvu nedopadl dobře. Napsal to dnes list The Wall Street Journal, podle něhož ruský útok na Avdijivku ukazuje, jak je pro obě strany těžké posunout frontovou linii, která se za skoro rok příliš nehnula. A není jasné, zda je někdo schopen frontovou linií výrazněji zahýbat.
Putin na schůzi s Orbánem uvedl, že "vzhledem k současným geopolitickým podmínkám jsou možnosti udržovat kontakty a rozvíjet vztahy velmi omezené, je ale uspokojivé, že (Rusko) udržuje vztahy s mnoha evropskými zeměmi a Maďarsko je jednou z nich".
Maďarská vláda navzdory invazi na Ukrajinu jako jediná v Evropské unii udržuje vztahy s Moskvou, a to zejména v hospodářské oblasti. Sedmadvacítka na Rusko kvůli agresi vůči sousední zemi uvalila tvrdé sankce, které Budapešť kritizuje. Orbán opakovaně vyzval k jejich zrušení. Maďarsko je rovněž považováno za hlavního potenciálního odpůrce zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou, o němž bude EU rozhodovat v prosinci.
Duma schválila v prvním čtení návrh zákona o odstoupení Ruska od ratifikace Smlouvy o úplném zákazu jaderných zkoušek. Informovaly o tom tiskové agentury. Předseda Dumy Vjačeslav Volodin dříve prohlásil, že Rusko zruší svou ratifikaci kvůli nezodpovědnému přístupu Spojených států ke globální bezpečnosti. USA smlouvu podepsaly, ale neratifikovaly.
Ruští činitelé tvrdí, že odstoupení od ratifikace neznamená, že se Moskva chystá provést jaderný test. Někteří analytici nicméně považují ruskou atomovou zkoušku za pravděpodobnější, napsala agentura Reuters, podle níž Rusko zůstane signatářem smlouvy.
Vladimir Putin na úterním setkání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem v Číně vyjádřil spokojenost s úrovní vztahů mezi Moskvou a Budapeští. S odvoláním na záznam v ruské televizi o tom informovala agentura AFP. Putin a Orbán spolu hovořili tváří v tvář naposledy 1. února 2022, tedy tři týdny před ruskou invazí na Ukrajinu.
Oba lídři se v Pekingu účastní dvoudenního summitu k projektu takzvané nové Hedvábné stezky, který má podle Číny zlepšit obchodní propojení mezi Asií, Evropou a Afrikou.
Česko se v řádu měsíců zbaví závislosti na ruské ropě, jako se zbavilo závislosti na ruském plynu. Podobný vývoj se čeká i u ruského jaderného paliva, řekl dnes na konferenci SH!FTS premiér Petr Fiala (ODS). Energetická bezpečnost a suverenita jsou podle něj zásadní pro národní bezpečnost.
Shrnutí nejdůležitějších událostí:
Ruský prezident Vladimir Putin je na návštěvě Číny. Ve středu se setká s tamním prezidentem Si Ťin-pchingem.
Ruský prezident Vladimir Putin přicestoval do Pekingu, kde se sejde s čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Schůzka lídrů je naplánovaná na středu, stejně jako Putinův projev na summitu k plánu takzvané nové Hedvábné stezky. Během dneška se Putin sejde s řadou dalších asijských lídrů, uvedla agentura RIA Novosti.
V plánu má Putin setkání s vietnamským prezidentem Vo Van Thuongem nebo thajským premiérem Sríttchou Tchavisinem. Setkat se plánuje také s mongolským prezidentem Uchnágínem Chürelsüchem či s prezidentem Laosu Thonglounem Sisoulitem.
Ruská soukromá vojenská společnost Redut verbuje žoldnéře, včetně bývalých příslušníků Wagnerovy skupiny, jako "dobrovolníky" do války Ruska proti Ukrajině, upozornila britská vojenská rozvědka. Podle ní je dost dobře možné, že tato forma náboru a posilování ruských vojsk dobrovolnickými jednotkami má Moskvě umožnit vyhnout se velice nepopulární mobilizaci. Tu rozvědka v jedné z dřívějších svodek označila za nepravděpodobnou před prezidentskými volbami, které se v Rusku mají konat v březnu příštího roku.
Při pátečním útoku na východě Ukrajiny česká nezisková organizace Člověk v tísni přišla o sklad humanitární pomoci v Novoselivce v Doněcké oblasti. Zcela zničen byl stavební materiál pro obnovu domů pro 200 rodin, zraněný nikdo není, uvedla dnes organizace na svém webu. Zveřejnila tam i fotografii zničeného objektu. Novoselivka leží zhruba 15 kilometrů od frontové linie mezi ruskou a ukrajinskou armádou na území ovládaném Ukrajinci.
Americký prezident Joe Biden podle Yellenové předloží žádost o dodatečné financování jak pro Ukrajinu, tak pro Izrael, "jakmile budeme mít funkční Sněmovnu reprezentantů". "Je v Kongresu nějaká opozice? Ano, je," uvedla americká ministryně financí. "Máme ale silnou většinu ze zástupců obou stran, která to podporuje. Je to prezidentova nejvyšší priorita a já věřím, že to zvládneme," dodala Yellenová na dotaz novinářů.
Americká ministryně financí Janet Yellenová je přesvědčená, že Kongres USA navzdory odporu některých republikánských zákonodárců schválí dodatečnou pomoc Ukrajině potřebnou pro její boj proti Rusku. Yellenová to uvedla v Lucemburku po jednání takzvané euroskupiny, tedy ministrů financí zemí platících eurem, kterého se účastnila.
Velitel ukrajinských pozemních vojsk Oleksandr Syrskyj informoval o "výrazném vyostření" situace u Kupjansku a Lymanu v posledních dnech. "Nepřítel se po ztrátách utržených v posledních dvou měsících vzpamatoval a zahájil aktivní útočné akce," uvedl na telegramu po návštěvě frontové linie na východě Ukrajiny Syrskyj. Dodal, že Rusové nedosáhli "žádného významného úspěchu".
Ruský prezident Vladimir Putin dnes odcestuje do Číny, kde se ve středu na okraj summitu k projektu nové Hedvábné stezky setká se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Podle agentury Interfax to oznámil Kreml. V rozhovoru s čínskou státní televizí CGTN hlava ruského státu před cestou uvedla, že nadále vnímá čínské návrhy na mírová jednání jako možnou cestu k ukončení války na Ukrajině.
Putinův poradce Jurij Ušakov uvedl, že plnohodnotná rusko-čínská jednání se uskuteční ve středu 18. října. Není však podle něj vyloučeno, že se během summitu k projektu nové Hedvábné stezky uskuteční setkání mezi Putinem a Si Ťin-pchingem i mimo tento formát. Předmětem rozhovorů má být mimo jiné agenda utváření spravedlivějšího multipolárního uspořádání světa, dodal Ušakov.
Válku na Ukrajině a její dopady je třeba vysvětlovat ve všech částech světa, Evropa musí hledat cesty, jak hovořit například s africkými zeměmi. Po debatě věnované globálním dopadům války na Ukrajině na Foru 2000 v Praze to řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).
Vysvětlovat je podle něj potřeba to, že ruský útok na Ukrajinu není jen o tom, aby si Rusko dokázalo odloupnout kousek území ve svůj prospěch. "Je to útok na celý mezinárodní řád, na hodnoty, na kterých je vystavěn celý svět, na Chartu OSN," řekl. "Aby si země například v Africe uvědomily, že pokud to jednou dovolíme Rusku, tak se otevře Pandořina skříňka válek a konfliktů, kterou jsme úspěšně po konci druhé světové války uzavřeli, alespoň z hlediska válek o území," řekl.
Za poslední týden ruská armáda podnikla přes 450 vzdušných úderů a přes 380 útoků ze salvových raketometů na pozice ukrajinských ozbrojených sil a objekty civilní infrastruktury, uvedl dnes podle agentury Ukrinform mluvčí ukrajinského generálního štábu Andrij Kovaljov. Zahynulo přitom podle něj téměř 30 civilistů, dalších více než 100 bylo zraněno. Protivzdušná obrana dokázala zničit 55 z 69 nepřátelských dronů, podotkl.
Ukrajinské vzdušné síly na platformě Telegram informovaly o zničení dvou ze šesti řízených ruských střel a 11 ze 12 ruských útočných dronů v noci na dnešek. Kam dopadly střely a dron, které se ukrajinské protivzdušné obraně nepodařilo zneškodnit, letectvo nesdělilo. O zásahu a jednom zraněném informoval podle serveru Ukrajinska pravda mezitím šéf Kirovohradské oblasti Andrij Rajkovyč. Šéf Poltavské oblasti Filip Pronin uvedl, že po dopadu trosek rakety na soukromé domy utrpěli zranění tři lidé včetně dítěte.
Moskva souhlasila s propuštěním čtyř ukrajinských dětí odvlečených do Ruska. V jednání se diplomaticky angažoval Katar, který dojednal návrat malých Ukrajinců do vlasti. S odkazem na katarského činitele o tom dnes informovala agentura Reuters. Na Ukrajinu se vracejí děti ve věku od dvou do 17 let. Kyjev dříve hovořil asi o 20 tisících dětech, které byly odvezeny do Ruska nebo na území okupované Ruskem bez souhlasu jejich rodiny či opatrovníků.
Shrnutí nejdůležitějších událostí:
Ruský šéf diplomacie Sergej Lavrov navštíví ve středu a ve čtvrtek Severní Koreu, uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. Dnes se Lavrov v Pekingu sešel se svým čínským protějškem Wang Iem. Předmětem jednání byl mimo jiné konflikt na Blízkém východě či válka na Ukrajině, uvedla agentura TASS.
Čína bude v úterý a ve středu hostit mezinárodní fórum v rámci iniciativy nová Hedvábná stezka, na němž svou účast potvrdil i šéf Kremlu Vladimir Putin. Putin Čínu navštívil naposledy před únorem 2022, kdy vydal pokyn ruské armádě zaútočit na Ukrajinu.
Rusko během nočního útoku na Ukrajinu odpálilo pět raket a 12 bezpilotních letounů kamikadze, uvedlo ukrajinské letectvo v pondělí brzy ráno. Úřady hlásily další dělostřelecké a letecké údery.
Ruská armáda pokračuje v intenzivnějších útocích na východě Ukrajiny, Ukrajinci pokračují ve své protiofenzívě, vyplývá z hlášení Kyjeva.
Ukrajina pracuje na evakuaci téměř 260 svých občanů z Pásma Gazy a zajištění repatriace dalších Ukrajinců z Izraele. Podle agentury Reuters to ve svém večerním poselství řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajinská ambasáda v Izraeli v sobotu na sociálních sítích informovala, že 207 ukrajinských občanů, včetně 63 dětí, bylo v sobotu evakuováno z Tel Avivu do Rumunska. Doplnila, že dnes odletí do Rumunska dalších 155 Ukrajinců.
Ruský nálet v noci na neděli zasáhl rodinný dům v Druželjubivce v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny a způsobil smrt dvou lidí, uvedl šéf oblastní správy. V sobotu pak podle ukrajinských úřadů zahynuli dva lidé ve východoukrajinské Avdijivce, kterou Rusové podle jejího starosty téměř bez ustání ostřelují.
Ruské síly zlepšily své pozice téměř na celé frontě na Ukrajině, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin podle agentury Interfax v rozhovoru přenášeném ruskou státní televizí. Pozice ruských vojsk se podle něj zlepšily jak u Kupjansku a Avdijivky na východě Ukrajiny, tak také v Záporožské oblasti na jihu. Ukrajinští představitelé v minulých dnech připouštěli, že u Kupjansku a Avdijivky Rusové intenzivně útočí a že se tam odehrávají urputné boje.
V centru Prahy v ulici Na Příkopě začíná výstava o ruských politických vězních nazvaná Tváře ruské opozice. Organizátoři současně představí celosvětovou akci 1000 dnů Navalného, která připomene dobu věznění ruského opozičního předáka Alexeje Navalného. Výstava v Praze bude do 28. října, poté se přesune do dalších evropských měst.
Od loňské ruské invaze na Ukrajinu Moskva potlačování veškerého odporu a kritiky podle představitelů tamní opozice ještě zesílila. Podle ruského serveru OVD-Info, který monitoruje zásahy strážců zákona, úřady od té doby začaly trestně stíhat přes 700 lidí za protiválečné protesty a téměř 8000 lidí obvinily v této souvislosti z přestupků.
Rusko tvrdí, že v noci na neděli zničilo 27 bezpilotních letounů, kterými se na něj pokusila zaútočit Ukrajina. Informuje o tom agentura TASS s odvoláním na ruské ministerstvo obrany.
Ve městě Avdijivka, které je pod neustálou ruskou palbou, zůstává ještě 1620 civilistů, sdělil dnes podle BBC News ve vysílání ukrajinské televize starosta města Vitalij Barabaš. "Přes den není ve městě klid nikdy. (Rusové) střílí ze všeho, co mají," popsal Barabaš. Evakuace z města pokračuje, ale postupuje velmi pomalu. V průběhu tohoto týdne z města odjelo jenom sedm lidí. Obyvatelé Avdijivky, kde před válkou žilo asi 30 000 lidí, se z města dostávají jen obtížně, protože nejsou domluvené evakuační koridory. "Na vyvezení jediného člověka je potřeba zapojení mnoha lidí," uvedl Barabaš.
Velitel ukrajinských pozemních vojsk Oleksandr Syrskyj dnes upozornil, že Rusové podnikají intenzivní útoky také u Kupjansku na severovýchodě Ukrajiny. "Nepřítel dennodenně podniká desítky útoků pomocí útočných oddílů a za podpory obrněnců. Vede intenzivní minometnou a dělostřeleckou palbu na naše pozice," popsal podle serveru RBK-Ukrajina.
Mluvčí Bílého domu John Kirby v pátek vyjádřil přesvědčení, že Ukrajinci ruské útoky u Avdijivky odrazí. "Vypadá to, že ruská armáda používá taktiku lidské vlny, kdy posílá masy špatně vycvičených vojáků přímo na bojiště, bez pořádného vybavení," okomentoval podle webu Politico ruské tažení u Avdijivky.
Ruská strana v sobotu informovala o dalších dronových útocích na svém území. Ruské ministerstvo obrany podle serveru BBC News sdělilo, že ruská protivzdušná obrana zničila drony nad Černým mořem, které se snažily zaútočit na objekty v Krasnodarském kraji na jihu Ruska. Starosta Soči, přímořského města v této oblasti, pak na sociální síti Telegram napsal, že ruská protivzdušná obrana dnes ráno sestřelila dva drony u jeho města. Zároveň ujišťoval, že obyvatelům Soči ani turistům nic nehrozí. "V letovisku je úplný klid," napsal.
Ruské síly se dál snaží prorazit ukrajinskou obranu u Avdijivky na východě Ukrajiny, sdělil dnes ráno na facebooku generální štáb ukrajinské armády. Ukrajinské síly podle něj za poslední den odrazily asi 20 ruských útoků v této oblasti.
Ruské síly podle potvrzených záběrů zveřejněných ve čtvrtek a pátek postoupily na jih od vesnice Krasnohorivka, která leží asi pět kilometrů severně od Avdijivky, sdělili také američtí analytici. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) ale není žádný důkaz pro to, že by ruské síly měly pod kontrolou koksárnu v Avdijivce, jak tvrdily některé ruské zdroje.
Polsko, které se od začátku ruské invaze na Ukrajinu loni v únoru rozhodně postavilo za napadenou zemi, jí bude dál pomáhat i po nedělních parlamentních volbách, očekávají polští analytici. Upozorňují, že objem podpory nebude tak velký a že její poskytování vládnoucí politici nebudou zdůrazňovat tak silně jako doposud.
"Polsko při pomoci Ukrajině do zásob své armády sáhlo pravděpodobně nejhlouběji a mezi prvními," řekl ČTK Marek Świerczyński, bezpečnostní analytik z think-tanku Polityka Insight. "Ty zásoby se prakticky vyčerpaly a armáda se dostala na hranici, pod kterou jít nemůže," podotýká k nedávnému silně medializovanému vyjádření premiéra Mateusze Morawieckého, že Polsko už nepředává zbraně na Ukrajinu, protože vyzbrojuje vlastní armádu.
Polsko napadené zemi poskytlo nadzvukové stíhačky sovětské konstrukce MiG-29, řádově stovky obrněných transportérů Rosomak, samohybné houfnice Krab nebo významnou část svých tanků, včetně německých tanků Leopard 2. K předání těchto moderních obrněnců Ukrajině přesvědčilo i další spojence.
Na Ukrajině podle analytika rizik Vladimíra Votápka stále působí podnikatelské a politické skupiny, které neváhají vydělávat na probíhajícím konfliktu. Země se dle jeho slov stále potýká s výraznou korupcí a není schopná optimálně řídit své zdroje. "Bohužel je tohle prostě pravda," uvádí v rozhovoru.
Kořeny války na Ukrajině jsou v roce 2014,kdy "ukrajinští fašisté vraždili civilisty ruské národnosti", řekl Fico po pozastavení členství Směru v PES.
Severní Korea dodala podle Spojených států Rusku více než 1000 kontejnerů s vojenským vybavením a municí, kterou může Moskva využít ve válce na Ukrajině. Informoval o tom dnes mluvčí Bílého domu John Kirby. Potvrdily se tak zřejmě úvahy o možné zbrojní spolupráci KLDR a Ruska. Ty se poprvé objevily poté, kdy se minulý měsíc v Rusku setkali ruský prezident Vladimir Putin a severokorejský vůdce Kim Čong-un.
Ropa prudce zdražuje, USA zpřísnily sankce na její vývoz z Ruska a trvají obavy o dodávky. Brent přidává 4,2 procenta na 89,65 dolaru za barel.
Nizozemsko dodá Ukrajině další střely protivzdušné obrany Patriot, aby se mohla v zimě bránit ruským vzdušným úderům, řekl v Oděse premiér Rutte.
Shrnutí nejdůležitějších událostí:
Ukrajinské námořní drony, tedy dálkově ovládaná plavidla, zasáhla v Sevastopolu na anektovaném Krymu postupně dvě ruské lodě: dnes korvetu třídy Bujan-M vyzbrojenou střelami s plochou dráhou letu a ještě ve středu hlídkovou loď Pavel Deržabin. Médiím to řekl zdroj z ukrajinské tajné služby SBU. Výbuch a dým zachycené na záběrech na sociálních sítích ruská Černomořská flotila nekomentuje. Tvrdí pouze, že pořádá plánované cvičení zaměřené na obranu před minami a sabotážemi, uvedla BBC na svém ruskojazyčném webu.
Německo nechce poskytnout Ukrajině své střely Taurus kvůli obavám, že by je Kyjev použil pro zničení Krymského mostu a že by zbraň mohla padnout do rukou Rusů. Napsal to server Politico. O dodávku německých střel s doletem až 500 kilometrů Ukrajina v posledních měsících často žádá, Berlín však zatím s poskytnutím těchto zbraní nesouhlasil.
Nejméně jednoho mrtvého a 13 zraněných si dnes vyžádalo ruské ostřelování východoukrajinského města Pokrovsk, uvedl na svém webu deník Ukrajinska pravda s odvoláním na úřady.
Analytici amerického Institutu pro studium války přehodnotili dřívější tvrzení, že u Avdijivky jde pouze o útok lokálními silami určený k odpoutání ukrajinských sil od protiofenzivy na jihu země.
Rusové čtvrtý den nepřestávají útočit u města Avdijivka na východě země, uvedl starosta Vitalyj Barabaš. Rusové podnikají rozsáhlý útok, uvedl americký Institut pro studium války. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského ale ukrajinské síly drží pozice.
Estonská vláda ve čtvrtek schválila návrh novely zákona o mezinárodních sankcích, který má zavést vnitrostátní pravidla pro použití zmrazeného ruského majetku ke kompenzaci škod způsobených válkou Ruska proti Ukrajině. Informovala o tom estonská i další zahraniční média.
Když Ukrajina 28. srpna oznámila osvobození vesnice Robotyne, poselství vyslané do světa znělo, že na jižní frontě bylo konečně možné prolomit ruské linie. Uplynulo šest týdnů - a k průlomu nedošlo, píše agentura AFP v reportáži z tohoto frontového úseku, který obvykle zůstává médiím uzavřen.
Ukrajinští vojáci z 65. brigády, kteří do obce vstoupili jako první, připouštějí, že vesnici ovládají jen částečně. Chybějí muži, munice i drony.
Ukrajinské síly si i nadále drží své pozice u města Avdijivka na východě země, kde tento týden zesílily boje mezi nimi a ruskými jednotkami. Uvedl to podle agentury Reuters ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ruští vojáci v okolí Avdijivky o něco postoupili, šance na obsazení vesnice však nejsou velké, domnívají se odborníci z amerického Institutu pro studium války (ISW).
"Avdijivka. Naše pozice držíme," uvedl Zelenskyj.
Ukrajinské úřady na začátku tohoto týdne uvedly, že Rusko masivně ostřeluje Avdijivku, která se nachází nedaleko frontové linie. Ruská armáda tím podle médií zahájila rozsáhlý útok severně i jižně od města.
Počet obětí ruského útoku na ukrajinskou obec Hroza, kterou minulý týden zasáhla raketa během pohřbu, vzrostl na 59. Podle webu deníku Ukrajinska pravda to dnes oznámil ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko. Policie podle něho dokončila identifikaci všech obětí, jimiž jsou výhradně místní civilisté.
Při jednom z nejkrvavějších útoků za téměř 20 měsíců ruské agrese zasáhla podle ukrajinské strany raketa Iskander lidi shromážděné v kavárně u příležitosti pohřbu ukrajinského vojáka.
"Všichni byli místní obyvatelé. Důchodci, lékaři, zemědělci, učitelé, podnikatelé. Všichni byli civilisté. Zemřely celé rodiny v několika generacích," uvedl dnes Klymenko.
Sněmovna dnes rozjednala v úvodním kole novelu, podle níž by si ukrajinští uprchlíci mohli prodloužit dočasnou ochranu v Česku o rok do konce března 2025. Předlohu představil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), k debatě o ní se poslanci kvůli obědové přestávce už nedostali. Dolní komora na návrh koalice rozhodla, že první čtení dokončí v pátek po schvalování sporného konsolidačního balíčku.
Zahraniční výbor ruské Státní dumy připravil návrh zákona o odstoupení Ruska od smlouvy o zákazu jaderných testů. Informovaly o tom dnes tiskové agentury. Rusko již delší dobu v souvislosti se svou invazí na Ukrajinu hrozí, že by se mohlo vrátit k jaderným testům.
Připravený návrh se týká odstoupení Ruska od ratifikace Smlouvy o všeobecném zákazu jaderných zkoušek (CTBT). Schvalovat by se podle vyjádření dolní komory parlamentu mohl v prvním čtení 17. října.
Shrnutí nejdůležitějších událostí:
Dánsko a Česká republika dodají v příštích měsících Ukrajině za prostředky dánské vlády téměř 50 bojových vozidel pěchoty a hlavních bojových tanků, těžkou výzbroj a další materiál z produkce a skladů českých soukromých firem, informovalo dnes ministerstvo obrany v tiskové zprávě. České ministerstvo obrany hraje v projektu především roli prostředníka, uvedl náměstek Daniel Blažkovec.
"Jedná se o významný dar techniky, po které je na Ukrajině velká poptávka. Tento dar umožnila příkladná spolupráce mezi Dánskem a ČR," uvedl dánský ministr obrany Troels Lund Poulsen.
Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) rozhodl o předvolání ruského velvyslance v České republice Alexandra Zmejevského kvůli nedávnému útoku na civilisty v ukrajinské obci Hroza.
Při vzdušném úderu na východoukrajinskou vesnici Hroza minulý týden zahynulo 55 lidí, osud tří pohřešovaných zůstává neznámý, oznámila ve středu ukrajinská média s odvoláním na prokuraturu. Prokuratura a tajná služba SBU mají podezření, že ruský útok pomohli koordinovat dva místní obyvatelé, kteří po loňském osvobození vsi, ležící nedaleko Kupjanska, uprchli do Ruska.
Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje dnes ve Vyškově darovala šest nákladních vozů na pomoc Chersonské oblasti na Ukrajině. Auta, která krajští silničáři vyřadili, budou sloužit pro civilní záležitosti, řekla novinářům mluvčí kraje Alena Knotková. Převoz na Ukrajinu zajistí nezisková organizace, která vozy získala.
Na Ukrajinu zamíří Volkswagen Transporter, Praga a čtyři vozy značky Tatra v hodnotě několik stovek tisíc korun. "Auta mají vyměněné baterie a jsou opravené tak, aby byly provozuschopné. Rusové při opuštění Chersonu sebrali všechna možná vozidla, vše, co jezdilo. Nákladní i osobní automobily tam chybí. Vyřazená auta správy a údržby silnic použijí pro civilní záležitosti, jako je převoz stavebního materiálu nebo při úpravě cest," uvedla Knotková.
Ukrajinské síly v noci na dnešek zmařily pokus ruských sabotérů proniknout přes hranice do Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny. Uvedl to podle agentury Reuters velitel společných sil ukrajinské armády Serhij Najev.
"Sabotéři se pokusili překročit ukrajinské státní hranice a měli v úmyslu pokračovat k jednomu ze zařízení kritické civilní infrastruktury," napsal Najev na Telegramu.
Osmičlennou skupinu podle velitele odrazila ukrajinská armáda dělostřeleckou palbou. "Skupina diverzantů v boji utrpěla ztráty a stáhla se," uvedl a dodal, že mezi ukrajinskými vojáky žádné oběti nejsou.
Tři lidé včetně batolete zahynuli v noci na čtvrtek v ruské Belgorodské oblasti u hranic s Ukrajinou, kde místní protivzdušná obrana sestřelila bezpilotní letoun. Na Telegramu o tom podle agentury AFP informoval oblastní gubernátor Vjačeslav Gladkov. Jihozápad Ukrajiny v okolí Dunaje hlásí po dronových útocích škody na infrastruktuře a obytných budovách.
Útok dronu si v noci na čtvrtek v ruské Belgorodské oblasti u hranic s Ukrajinou vyžádal dva životy a dva zraněné. Na Telegramu o tom podle agentury TASS informoval gubernátor Vjačeslav Gladkov, podle něhož je jeden ze zraněných v kómatu.
Některé významné evropské země však s iniciativou nesouhlasí. Jedná se například o Francii, Itálii či Španělsko. Paříž kritizuje, že projekt slouží k akvizici technologií vyráběných mimo Evropu. Státy totiž uvažují, že skrze iniciativu nakoupí například americké systémy Patriot či izraelské rakety Arrow 3.
Deset členských států NATO včetně České republiky dnes v Bruselu učinilo další krok na cestě ke společnému nákupu systémů protivzdušné obrany. Zástupci těchto států totiž podepsali na okraj zasedání ministrů obrany v bruselském ústředí NATO dohodu, která vytvoří právní základ nezbytný pro nákupy. Jedná se o projekt společné protiraketové obrany nazvaný European Sky Shield. Pod německým vedením je cílem iniciativy posílit evropskou protivzdušnou a protiraketovou obranu prostřednictvím společného nákupu vybavení a raket pro evropské státy.
Británie přislíbila Ukrajině dodání několika pokročilých systémů protivzdušné obrany Terrahawk Paladin, uvedlo podle agentury Unian mediální středisko ukrajinské armády. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v poslední době zdůrazňoval, že Ukrajina potřebuje právě více prostředků protivzdušné obrany, protože během podzimu a zimy očekává další masivní ruské útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.
Ministři obrany zemí NATO dnes ujišťovali ukrajinského prezidenta Zelenského, že budou jeho zemi nadále poskytovat vojenskou pomoc, píše Reuters.
Ukrajina bude letos i příští rok potřebovat rozpočtovou pomoc 42 miliard dolarů (971,5 miliardy Kč) na pokrytí obrovského deficitu a obnovu země po ruské invazi. U kulatého stolu to dnes na okraji zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB) řekl ukrajinský premiér Denys Šmyhal. Informovala o tom agentura Reuters. Deficit státního rozpočtu Ukrajiny bude podle Šmyhala letos činit přibližně 20 procent hrubého domácího produktu (HDP) země a příští rok 21 procent.
"Očekáváme podporu od všech našich partnerů," řekl Šmyhal. "Vládě to umožní dostát svým základním sociálním závazkům, tedy vyplácet důchody, platy lékařům a učitelům a pomáhat těm, jejichž domovy byly zničeny Ruskem," dodal.
Vláda schválila prodloužení mandátu na výcvik ukrajinských vojáků na území České republiky do konce roku 2024, jednat o něm následně bude Poslanecká sněmovna.
Belgie zřídí fond na pomoc Ukrajině a příští rok do něj vloží 1,7 miliardy eur (téměř 42 miliard Kč). Peníze budou pocházet ze zdanění zisků ze zablokovaných ruských aktiv v belgických bankách. Dnes to podle agentury AFP řekl v Bruselu po setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským belgický premiér Alexander De Croo.
Rusové, kteří odjeli do zahraničí a poškozují svými výroky Rusko, by po návratu do vlasti měli být stíháni za vlastizradu a deportováni, navrhl dnes podle agentury Interfax předseda dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin. Prohlásil, že by se pro tyto lidi mělo najít místo s doly a chladným počasím, kde "neexistuje léto". V úterý uvedl, že ruští navrátilci by měli být posíláni do Magadanu, města na ruském Dálném východě, jehož historie je spjatá s vězni gulagů.
"Pokud se teď začnou vracet zpět, ale přitom pronášeli výroky proti zemi a navíc financovali ozbrojené síly Ukrajiny, tak samozřejmě musíme vybrat místo, kam by bylo nejlepší je rovnou poslat," řekl podle Interfaxu Volodin na zasedání ruské Státní dumy. "Měly by to být doly a měli bychom najít místo, kde je stálé počasí, aby tam nebylo léto," dodal.
Belgie bude od roku 2025 dodávat Ukrajině stíhačky F-16 a starat se o jejich údržbu. Zároveň již nebude blokovat aktuální snahu Evropské unie zakázat v rámci protiválečných sankcí dovoz ruských diamantů. Novinářům to po středečním setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským řekl belgický premiér Alexander De Croo.
Ruský příjem z vývozu diamantů činí podle odhadů expertů asi čtyři miliardy dolarů (asi 92,5 miliardy korun) a surové diamanty z Ruska tvoří asi třetinu celosvětového objemu.
Zejména pobaltské státy či Polsko ve snaze dále omezit ruské možnosti financování agrese na Ukrajině dlouhodobě tlačí na diamantové embargo. Většina světových obchodů s diamanty se přitom uskutečňuje v belgických Antverpách. Tamní obchodníci se omezení bránili s vysvětlením, že je připraví o třetinu obratu a může způsobit ztrátu tisíců pracovních míst.
Respektovaný web Politico poznamenal, že i podle některých diplomatů v Bruselu panují obavy, zda útok Hamásu nepovede k odklonu americké podpory Kyjeva. Obavy, zda se Západ dokáže soustředit na dva konflikty najednou, mají také sami Ukrajinci. Nejspíš i proto dnes do Bruselu nečekaně dorazil přímo ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, aby na potřebu podpory své bránící se země upozornil osobně.
Spojené státy budou podporovat Ukrajinu tak dlouho, jak to bude potřeba, řekl ve středu na zasedání v Bruselu americký ministr obrany Lloyd Austin. Pomoc Ukrajině přitom nyní narazila v americkém Kongresu, který zatím nevyčlenil další miliardy dolarů na zbraně pro Kyjev kvůli sporům týkajícím se nového amerického rozpočtu. Americký prezident Joe Biden nicméně během nedávného setkání se svým německým protějškem Frankem-Walterem Steinmeierem ujišťoval, že na Spojené státy je i nadále spolehnutí.
Počet obětí v ukrajinské obci Hroza, kterou zasáhla ruská raketa během pohřbu, stoupl na 55. Osud tří pohřešovaných zůstává neznámý, oznámila ukrajinská média s odvoláním na prokuraturu. Prokuratura a tajná služba SBU mají podezření, že ruský útok z minulého týdne pomohli koordinovat dva místní obyvatelé, kteří po loňském osvobození vsi, ležící nedaleko Kupjanska, uprchli do Ruska.
Pokud se prokáže, že poškození plynovodu, který spojuje Finsko a Estonsko, bylo úmyslným útokem, bude na to Severoatlantická aliance reagovat. Před středečním zasedáním ministrů obrany NATO v Bruselu to řekl šéf aliance Jens Stoltenberg.
Plynovod Balticconnector v neděli brzy ráno odstavili kvůli neobvyklému poklesu tlaku plynu. Poškozený byl také podmořský telekomunikační kabel. Finský úřad při vyšetřování naznačil, že se přiklání k verzi úmyslného poškození infrastruktury. I finský premiér Petteri Orpo následně uvedl, že únik plynu pravděpodobně způsobil vnější zásah, vyšetřování je ale teprve v počáteční fázi.
Nejméně jeden civilista během uplynulého dne přišel při ruském ostřelování o život a několik dalších utrpělo zranění. Uvedl to ve středu na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na informace úřadů z Doněcké, Dněpropetrovské, Chersonské, Charkovské, Sumské a Záporožské oblasti na východě a jihovýchodě Ukrajiny.
NATO bude pokračovat v podpoře Ukrajiny, je to důležité pro celou Severoatlantickou alianci. Před zahájením dvoudenního zasedání ministrů obrany NATO to uvedl šéf aliance Jens Stoltenberg.
"Váš boj je i náš boj, vaše bezpečnost je i naše bezpečnost," řekl Stoltenberg ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, který na jednání do Bruselu rovněž nečekaně dorazil. Ukrajinský vůdce zmínil, že Kyjev potřebuje další podporu, i vzhledem k tomu, že se blíží zima. Konkrétně zmínil protivzdušnou obranu, dělostřelectvo, ale i munici.
Stoltenberg přivítá Zelenského v centrále NATO, uvedl mluvčí aliance. Podle AFP Zelenskyj navštěvuje její sídlo poprvé od ruské invaze.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se dnes v Bruselu zapojí do jednání ministrů obrany Severoatlantické aliance, uvedl s odvoláním na důvěryhodný zdroj belgický deník Le Soir. S podobnou informací přišla také agentura Belga. Podle Le Soir se bude jednat o dodávkách stíhaček F-16 na Ukrajinu nebo o využití zmrazených ruských aktiv.
Generální štáb v hlášení z úterního večera informoval o 75 bojových střetech za 24 hodin, už tento počet BBC na své ruskojazyčné stránce označila za rekord a velký skok oproti předchozímu stavu.
Ruské síly útočí u Avdijivky, Kupjanska, Lymanu a Bachmutu na východě země, uvádí ukrajinský generální štáb v ranním přehledu situace na bojišti. Ukrajinské jednotky ruské útoky odrážejí, ujistilo armádní velení. Ale 108 střetů za 24 hodin, které hlásí generální štáb, je výrazně více, než bylo denně zaznamenáno v poslední době, poznamenal list Ukrajinska pravda na svém webu.
Ukrajinská armáda a vojenští blogeři uvedli, že Ukrajinci ruské útoky u Avdijivky odrazili.
"Izrael a jeho občané se ocitli v bezprecedentní situaci, svojí návštěvou jsem chtěl potvrdit, že Česko plně stojí za Izraelem. Západ je v této podpoře jednotný, ohavné teroristické činy, které připravily o život tisíce nevinných lidí, nemají v demokratické společnosti místo. Izrael je jedním z nás, útoky a únosy, které teroristé z Hamásu rozpoutali, jsou útokem na nás všechny," řekl Lipavský po návštěvě Izraele.
Server Ukrajinska pravda s odvoláním na mluvčího ukrajinské diplomacie Oleha Nikolenka informoval, že kolem 450 Ukrajinců kontaktovalo operační štáb ukrajinského ministerstva zahraničí, protože nemohou opustit Izrael nebo Pásmo Gazy. Ukrajina, která čelí už zhruba 20 měsíců ruské vojenské agresi, eviduje oficiálně v Izraeli na 14 tisíc Ukrajinců, ve skutečnosti se jich tam ale nachází výrazně více. Ministerstvo zahraničí odhaduje jejich počet na zhruba 500 tisíc lidí. Většina z nich opustila Ukrajinu po rozpadu Sovětského svazu, napsal v pondělí server The Kyiv Independent.
Norský seismologický ústav Norsar dnes oznámil, že v noci ze soboty na neděli zaznamenal v Baltském moři pravděpodobnou explozi v zóně, kde z plynovodu unikal plyn. "Norsar zachytil pravděpodobný výbuch u finského pobřeží Baltského moře 8. října 2023 v 1:20 (0:20 SELČ)," uvedl institut na svém webu.
K situaci v Avdijivce se dnes vyjádřil také šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak. "Naše Avdijivka je pod masivními údery ruského dělostřelectva a letadel. Teroristé útočí na město a obytné budovy," napsal na sociální síti X. Server RBK-Ukrajina píše, že místní obyvatelé zveřejňují videa, na kterých je vidět kouř a výbuchy. Některé záběry web zveřejnil na svém telegramovém účtu.
Jeden z mluvčích ukrajinské armády Oleksandr Štupun podle agentury Ukrinform uvedl, že ruská vojska začala být aktivnější v "tavrijském směru", což je vojenský termín označující jižní frontovou linii. "Celkově nepřítel pokračuje v tlaku ve směru na Avdijivku a Marjinku," uvedl Štupun. Více než 15 neúspěšných útoků bylo zaznamenáno jen v oblasti Marjinky a Novomychajlivky v Doněcké oblasti. "Jelikož nemá úspěch na bojišti, nepřítel ostřeluje civilní sídla," uvedl mluvčí v televizi, kde zároveň hlásil ruské ztráty a odražení útoků na jiných místech. Ukrajinští vojáci postoupili severně od obcí Kopani a Novprokopivka, píše Ukrinform zřejmě s odkazem na obce v Záporožské oblasti.
Během dne ukrajinští vojenští blogeři psali o "obtížné situaci" a masivních útocích nepřátelské pěchoty a obrněných vozidel v regionu, uvedla BBC, podle níž později některé ukrajinské zdroje informovaly o tom, že Rusové dobyli několik opěrných bodů. A některé ruské vojenské telegramové kanály večer tvrdily, že se Rusům podařilo postoupit k vesnici Berdyči na severozápadě od Avdijivky a k Vodjane na jihozápadě, napsala BBC. Zároveň upozornila, že o situaci na místě zatím nejsou k dispozici spolehlivé informace.
Ruská armáda dnes zahájila rozsáhlý útok severně i jižně od Avdijivky a podařilo se jí postoupit po obou křídlech, napsala večer stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.
"Německo nadále podporuje Ukrajinu tím, co země nutně potřebuje, a to protivzdušnou obranu, munici a obrněnce," řekl Pistorius. Dodal, že tímto zimním balíkem Německo pro nadcházející měsíce ještě více posílí operační schopnosti ukrajinské armády.
Spolkové ministerstvo obrany uvedlo, že Německo předá Ukrajině ještě 15 obrněných transportérů a takřka dvacítku pancéřovaných sanitních vozidel.
Německo připravilo další balík zbrojní pomoci Ukrajině v hodnotě zhruba jedné miliardy eur (24,5 miliardy Kč). Dnes to oznámil německý ministr obrany Boris Pistorius. Součástí nové pomoci budou další systémy protivzdušné obrany Patriot a Iris-T SLM a také trojice protiletadlových samohybných systémů Gepard. V dalších týdnech dostanou ukrajinské ozbrojené síly na obranu před ruskou invazí deset tanků Leopard 1A5.
Rusko neuspělo při hlasování Valné shromáždění OSN o nových členech Rady OSN pro lidská práva (UNHRC). Nedostalo se zpět mezi 47 členů rady.
Únik plynu na plynovodu mezi Finskem a Estonskem byl pravděpodobně způsoben vnějším zásahem, řekl finský premiér. Probíhá vyšetřování.
Na večer chystaný Zelenského projev v rumunském parlamentu byl na poslední chvíli zrušen. Podle serveru Digi24 se tak stalo v reakci na oznámení proruské senátorky Diany Šošoacaové, že z vystoupení hlavy ukrajinského státu udělá "show".
Zástupci samozvané separatistické proruské Doněcké lidové republiky prohlásili, že některé skupiny ukrajinských vojáků na první linii obrany se "stáhly o něco hlouběji", napsala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. AFP upozorňuje na telegramový kanál Rybar blízký ruské armádě, podle něhož nyní ukrajinským vojákům hrozí obklíčení.
Server RBK-Ukrajina píše, že místní obyvatelé zveřejňují videa, na kterých je vidět kouř a výbuchy. Některé záběry web zveřejnil na svém telegramovém účtu.
"Od 6:00 (5:00 SELČ) je masivní ostřelování z tanků, dělostřelectva a gradů (raketometů). Severně od města pokračují těžké boje," uvedl Barabaš. Agentuře AFP tento činitel řekl, že Rusové se město snaží obklíčit. "Už více než rok hrozí, že město bude obsazeno, ale dnes se situace rapidně zhoršila," cituje ho agentura.
Ruská invazní armáda od rána masivně ostřeluje město Avdijivku v ukrajinské Doněcké oblasti, které se nachází blízko frontové linie. Odehrávají se tam těžké boje. Informuje o tom agentura AFP a ukrajinská veřejnoprávní stanice Suspilne s odkazem na šéfa městské správy Vitalije Barabaše.
Ruská strana dnes ohlásila úmrtí dvou civilních obyvatel v ruské Belgorodské oblasti, která leží u hranic s Ukrajinou. Gubernátor oblasti Vjačeslav Gladkov na sociálních sítích napsal, že při ukrajinském ostřelování zemřeli dva obyvatelé vsi Popovka. Ukrajina popírá, že by útočila na ruské území.
Úřadům se podařilo najít místo poškození podmořského plynovodu spojujícího Finsko a Estonsko, který byl v neděli brzy ráno odstaven kvůli neobvyklému poklesu tlaku plynu. Podle agentury Reuters o tom dnes informovala kancelář finského premiéra Petteriho Orpa. Vyšetřovatelé se domnívají, že plynovod mohl být poškozen úmyslně, napsal dnes finský list Iltalehti s odvoláním na finské bezpečnostní zdroje.
Rumunsko a Ukrajina hodlají povýšit vzájemné vztahy na strategické partnerství. Podle agentury Agerpres to dnes uvedl rumunský prezident Klaus Iohannis po jednání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Bukurešti. Zelenskyj po jednání sdělil, že s Iohannisem probíral možnosti, jak co nejrychleji vycvičit ukrajinské piloty v ovládání stíhaček F-16 ve specializovaném středisku v Rumunsku. Uvedl také, že od rumunského prezidenta získal příslib rumunské vojenské pomoci pro Ukrajinu v podobě prostředků protivzdušné obrany a dělostřelectva.
Přibližně čtyři stovky ukrajinských policistů na okupovaných územích slouží okupačním úřadům. Všichni byli vyrozuměni, že jsou podezřelí z vlastizrady, uvedl šéf ukrajinské policie Ivan Vyhivskyj.
"Zdá se to jako velký počet, ale je to méně než 0,4 procenta z celkového počtu policistů," řekl policejní náčelník agentuře Interfax-Ukrajina.
Ukrajinští policisté v současnosti vyšetřují 96 500 válečných zločinů, z jejichž spáchání jsou podezřelí ruští okupanti. Výsledky vyšetřování poslouží k obvinění pachatelů z válečných zločinů před mezinárodními soudy, uvedl Vyhivskyj. Škála těchto zločinů podle něj sahá od ostřelování kriticky důležité infrastruktury po násilí, mučení a znásilňování na okupovaných územích Ukrajiny.
Aktuální dění v Izraeli podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) nesmí způsobit, že se zapomene na bezprecedentní chování Ruska na Ukrajině, byť aktuálně v pozornosti veřejnosti odsunulo válku na Ukrajině do pozadí. Černochová to řekla novinářům na dnešní tiskové konferenci k péči o válečné veterány. Česko podle ní počítá s další pomocí Ukrajině.
Německo a Francie budou nadále pevně stát za Ukrajinou, shodli se Scholz a Macron. Její podpora je důležitější než kdy dříve, prohlásil Macron.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes uvedl, že přijel do rumunské metropole Bukurešti. Na jednání se svým rumunským protějškem Klausem Iohannisem chce posílit "dobré sousedské vztahy" obou zemí. Jedná se o první cestu hlavy ukrajinského státu do Rumunska, které je důležitou tranzitní zemí pro vývoz ukrajinského obilí.
Rumunsko označil Zelenskyj za zemi, která přišla Ukrajině na pomoc v "nejtemnější hodině" a jehož podpora s "postupem času sílí". S Iohannisem chce jednat o bezpečnostní spolupráci, rozvoji leteckých a dalších koalic, posílení protivzdušné obrany Ukrajiny, černomořské bezpečnostní architektuře a vztazích obou zemí s partnery.
I arrived in Bucharest, Romania, for talks with @KlausIohannis and to strengthen our good-neighborly relations.
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) October 10, 2023
Ukraine is grateful for Romania’s support, which strengthens our state, as well as its constructive solidarity, which enables our nations to be security donors for the…
Nejméně tři civilisté utrpěli zranění poté, co ruská raketa - podle předběžných poznatků S-300 - zasáhla vesnici Velykyj Burluk v Kupjanském okresu Charkovské oblasti, uvedl dnes v sociální síti šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Původně protiletecké rakety S-300 Rusko upravilo k použití proti pozemním cílům, podotkla ruská redakce BBC.
Zraněny byly dvě pětačtyřicetileté ženy a čtyřiatřicetiletý muž. Lékaři jim nyní poskytují potřebnou pomoc. Na místě zasahují záchranáři, napsal gubernátor.
Minulý týden raketový útok ruské armády na ves Hroza v Kupjanském okresu připravil o život 52 lidí, připomněla BBC.
Rusko v noci na dnešek vyslalo nad jih Ukrajiny 36 bezpilotních letounů. Uvedlo to ukrajinské letectvo, podle kterého protivzdušná obrana země sestřelila 27 z nich. Zatím není jasné, jaké škody drony způsobily.
Cílem útokem byla Oděská, Mykolajivská a Chersonská oblast, uvedlo letectvo. Rusko podle něj útočilo bezpilotními letouny z anektovaného Krymského poloostrova.
Obyvatelé ukrajinské vesnice Hroza pohřbívají své příbuzné a sousedy, které ve čtvrtek zabil vzdušný úder na kavárnu, kde si zrovna desítky lidí připomínaly památku padlého ukrajinského vojáka. Úder, který má podle Kyjeva na svědomí Rusko, připravil o život nejméně 52 lidí. Malý vesnický hřbitov se za poslední dny značně rozrostl, objevují se v něm stále nové hroby, popsala agentura AP. Místní ukládali do hrobů své blízké i v pondělí, napsal Reuters.
Speciální jednotky HUR se poté o výsadek na levém břehu Dněpru u elektrárny pokusily ještě dvakrát. Při druhém pokusu se přitom zapojilo několik stovek bojovníků. Kdy přesně se tyto pokusy odehrály, server nv.ua neuvedl.
I když se elektrárnu osvobodit nepodařilo, podařilo se podle Budanova díky operacím odvrátit připojení elektrárny k ruské energetické síti. Bojovníci podle něj také získali zkušenosti ohledně pohybu na vodě, na což podle něj rozvědka navázala například při výsadcích na poloostrově Krym, který je taktéž ovládaný Ruskem. Ukrajinské speciální síly podle tvrzení Kyjeva pronikly na Krym letos 24. srpna a také minulý týden.
Cílem výsadku HUR bylo vytvořit na levém břehu Dněpru u Enerhodaru předmostí, které by posloužilo k osvobození města i elektrárny. Příslušníkům HUR se ale tehdy na pozicích u Enerhodaru udržet nepodařilo. Na levém břehu Dněpru byli asi půl dne, načež se museli stáhnout kvůli tlaku nepřátelských sil, které měly převahu.
Poprvé se o obnovení kontroly nad Záporožskou jadernou elektrárnou pokusili příslušníci ukrajinské vojenské rozvědky v srpnu loňského roku, popsal serveru nejmenovaný velitel HUR. Tehdy několik desítek z nich přeplulo na motorových člunech přes Kachovskou přehradu do míst u města Enerhodar, v jehož blízkosti elektrárna stojí. Tehdy byl v Kachovské přehradě ještě dostatek vody, což se změnilo poté, co ji letos v červnu zničil mohutný výbuch.
Speciální jednotky ukrajinské vojenské rozvědky HUR se podle jejího šéfa Kyryla Budanova od loňského roku už třikrát pokusily o osvobození Záporožské jaderné elektrárny, kterou okupuje ruská armáda. S odvoláním na vyjádření šéfa rozvědky to uvedl server nv.ua.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyměnil šéfa sil ukrajinské teritoriální obrany, která spadá pod ukrajinské ozbrojené síly. Informovala o tom agentura Unian. Novým šéfem teritoriální obrany se stane 54letý generálmajor Anatolij Barhylevyč, který podle agentury Reuters od loňského roku působí jako náčelník štábu vojsk na východní Ukrajině, kde zuří od začátku ruské invaze prudké boje. Ve funkci Barhylevyč nahradí Ihora Tancjuru, kterého Zelenskyj odvolal. O důvodu tohoto Zelenského kroku média neinformují.
Mezi úkoly teritoriální obrany patří mimo jiné ochrana objektů kritické infrastruktury, boj proti sabotážním akcím nebo zajištění obrany v době, kdy jsou nasazeny hlavní složky ozbrojených sil.
Ruský rubl v pondělí vůči americkému dolaru sestoupil na nejslabší úroveň za zhruba jeden a půl roku. Dolar zpevnil nad hranici 102 RUB/USD, dostal se tak nejvýše od loňského března, napsala agentura Reuters. Rubl letos tlačí dolů klesající přebytek běžného účtu ruské platební bilance. Jeho oslabení nezabránil ani výrazný nárůst cen ropy, která je hlavním exportním artiklem Ruska.
Zasedání ministrů Evropské unie a Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) v Ománu je podle českého ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (Piráti) příležitostí získat další podporu pro ukrajinský mírový plán. Lipavský to v pondělí řekl novinářům před odletem do Ománu, kde má naplánována i setkání se svými protějšky z hostitelské země a Saúdské Arábie.
Podle ministerstva zahraničí se na jednání EU a GCC bude mluvit o prohloubení vzájemné strategické spolupráce, regionální bezpečnosti či možnostech deeskalace konfliktů. "Původní téma bylo to, co nejvíce trápí Česko v tuto chvíli, a to je ruská agrese proti Ukrajině," uvedl. Potřeba úzké spolupráce obou regionů v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině roste. "Také věřím, že i toto jednání bude určitou šancí znovu získat nějakou další podporu pro ukrajinský mírový plán," řekl.
Nejméně dva civilisté přišli o život a dalších 22 lidí se zranilo při ruském ostřelování ukrajinských obcí během uplynulých 24 hodin. Napsal to v pondělí na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na údaje oblastních správ na jihu, východě a severovýchodě země.
V Chersonské oblasti hlásí jednoho mrtvého a 18 zraněných, včetně dvou dětí. V Doněcké oblasti zásah ruské rakety zranil čtyři obyvatele a ve městě Vovčansk v Charkovské oblasti, ostřelovaném ruským dělostřelectvem, zahynula pětašedesátiletá žena.
Cherson, který Ukrajinci osvobodili loni v listopadu, se stal terčem ostřelování i v noci na pondělí. Ukrajinská prokuratura informovala o dvou civilistech, které zranila palba: pětapadesátiletém hlídači zasažené knihovny a třiašedesátileté ženě z předměstí, která musela být hospitalizována.
V pondělí ráno Rusové ostřelovali z minometu obec Chotin v Sumské oblasti, ale následky jsou dosud neznámé, dodal deník.
Při ruském útoku v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny bylo zraněno více než deset osob, včetně 27leté ženy a jejího devítiměsíčního dítěte. Uvedl to podle agentury Reuters šéf oblastní správy Oleksandr Prokudin. Za posledních 24 hodin uskutečnily ruské síly 59 útoků na Chersonskou oblast, včetně 19 ostřelování města Cherson, dodala správa regionu.
Agentura upozornila, že zprávy nebylo možné nezávisle ověřit. Rusko se k situaci bezprostředně nevyjádřilo.
"Chersonská oblast zažila další strašlivou noc," uvedl Prokudin na sociální síti Telegram. Dodal, že mladá žena a její dítě byly hospitalizováni se středně těžkými zraněními. Zraněn byl podle něj také zdravotník Červeného kříže. Při útoku bylo poškozeno několik domů a vedení plynu.
Vládce autonomního Čečenska na jihu Ruska Ramzan Kadyrov navrhl zrušit prezidentské volby v Rusku, dokud neskončí "speciální vojenská operace", jak Moskva nazývá válku Ruska proti Ukrajině. O Kadyrovově návrhu, který zazněl během akce k dnešním jednasedmdesátým narozeninám ruského prezidenta Vladimira Putina, informovala státní agentura TASS s odvoláním na svého zpravodaje v čečenské metropoli Grozném. Prezidentské volby v Rusku se mají konat na jaře příštího roku. Putin - již tradičně - dosud neoznámil, zda bude kandidovat, ačkoliv se to všeobecně předpokládá.
V okupovaném jihoukrajinském městě Nova Kachovka zahynul tajemník místní pobočky ruské vládní strany Jednotné Rusko, na kterého byl spáchán atentát. Uvedl to dnes na svém ruskojazyčném webu server BBC News s odvoláním na okupační úřady. Informace o tom, že auto Vladimira Malova vyletělo do povětří, se objevily dnes ráno.
Železniční doprava mezi Severní Koreou a Ruskem se v posledních dnech prudce zvyšuje. To ukazuje na možný přesun zbraní mezi oběma zeměmi. Uvedlo to ve své studii Centrum pro strategická a mezinárodní studia (CSIS).
Studie vychází ze satelitních snímků s vysokým rozlišením. Na těch bylo v jediné pohraniční železniční stanici mezi Ruskem a KLDR identifikováno sedmdesát nákladních vagonů. Tento počet CSIS označila za bezprecedentní, a to i ve srovnání s provozem před pandemií nemoci covid-19. Za posledních pět let bylo na tomto seřaďovacím nádraží zaznamenáno nejvýše 20 vagonů.
Nárůst aktivity "pravděpodobně naznačuje, že Severní Korea dodává zbraně a munici do Ruska," uvedla CSIS. Obsah vagonů, které byly zakryté plachtami, nebylo možné identifikovat.
Prudký nárůst přeshraniční železniční dopravy následuje po setkání severokorejského lídra Kim Čong-una a ruského prezidenta Vladimira Putina minulý měsíc v Rusku. Ve čtvrtek pak stanice CBS News citovala nejmenovaného amerického představitele, který prohlásil, že KLDR začala převážet zbraně do Ruska.
Shrnutí nejdůležitějších událostí:
Ruské vojenské síly v noci uskutečnily raketový útok na ukrajinský přístav Oděsa. Poškodily přístavní infrastrukturu, včetně obilného skladu a penzionu. Čtyři lidé byli zraněni. Uvedly to podle agentury Reuters ukrajinské úřady. Ruská armáda oznámila, že dnes ráno sestřelila nedaleko Moskvy ukrajinský dron.
Ukrajinská armáda uvedla, že při útoku na Oděsu byly použité nadzvukové rakety Oniks, které byly vypálené z Ruskem okupovaného Krymu. Trosky raket a tlaková vlna podle serveru Kyiv Independent způsobily požár několika garáží a poškodily několik obytných domů.
Ruské síly v posledních týdnech pravidelně provádějí útoky raketami a bezpilotními letadly na přístavní infrastrukturu. To stěžuje vývoz z Ukrajiny, která patří mezi významné producenty obilí. Moskva v polovině července vypověděla dohodu, která umožňovala přepravu obilí po Černém moři.
Agentura TASS s odvoláním na informace ruského ministerstva obrany uvedla, že ruské protivzdušné síly časně ráno sestřelily nedaleko Moskvy ukrajinský dron. Žádné škody ani zranění nejsou hlášené.
Spojené státy vyhostily dvojici ruských diplomatů, oznámilo dnes podle agentury Reuters americké ministerstvo zahraničí. Jde o reakci na tentýž krok Moskvy ze 14. září. Ruské úřady tehdy obvinily dva Američany z kontaktů s Rusem R. Šonovem "obviněným z tajné spolupráce s cizím státem". Washington toto rozhodnutí označil za neopodstatněné.
"Americké ministerstvo zahraničí nebude tolerovat opakující se šikanu svých diplomatů ze strany ruské vlády… nepřijatelné kroky Moskvy vůči našemu personálu budou mít následky," uvedl mluvčí amerického úřadu podle Reuters.
Rusové v pátek ráno raketou zasáhli obytnou čtvrť v centru Charkova. Zahynul desetiletý chlapec, šestnáct lidí utrpělo zranění. Stalo se tak jen den poté, co po dopadu rakety Iskander zemřelo ve vesnici Hroza nedaleko Charkova 52 lidí.
Zatímco se desítky místních sešly v kavárně u jídla, aby uctili vojáka, jenž padl ve válce proti Rusku, dopadla ve čtvrtek v Hroze raketa a zabila nejméně 52 lidí. Byl to jeden z nejsmrtelnějších útoků během dvacetiměsíčních bojů, který zdevastoval malou, úzce propojenou komunitu.
Americký prezident Joe Biden ujistil svého německého kolegu Franka-Waltera Steinmeiera o tom, že na Spojené státy je spolehnutí, pokud jde o další pomoc Ukrajině. Steinmeier to podle agentury DPA řekl novinářům po pátečním setkání s Bidenem v Bílém domě.
Podle německé hlavy státu bylo pro oba prezidenty důležité vyslat signál. "Budeme Ukrajinu v jejím boji za svoji zemi, svoji svobodu a svoji demokracii i nadále podporovat," uvedl Steinmeier.
Biden ho ujistil, že navzdory sporům v Kongresu se podaří najít řešení, jak zemi bránící se ruské agresi nadále podporovat. Americký Kongres minulý víkend nevyčlenil další miliardy dolarů na zbraně pro Kyjev kvůli sporům týkajícím se nového amerického rozpočtu.
Podle vyjádření Bílého domu z tohoto týdne má zatím americká vláda stále peníze na pokrývání potřeb Ukrajinců na bojišti. V jakém okamžiku by aktuální vývoj ve Washingtonu mohl začít ovlivňovat operace ukrajinské armády, není jasné.
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
vítejte u nové online přenosu z války na Ukrajině. Ten dřívější naleznete zde: