Obávaná událost se blíží. Rusové pod rouškou noci nacvičují vojenskou přehlídku

ČTK Video ČTK, Video
5. 5. 2022 16:00
V ulicích Moskvy, Petrohradu a dalších měst se už několik dní nacvičují vojenské přehlídky k ruskému Dni vítězství. Oslavy 77 let od konce druhé světové války budou od minulých let výrazně odlišné kvůli probíhající ruské agresi na Ukrajině. Přehlídky se nezúčastní ani jeden zahraniční host. Zároveň se očekává zásadní vyjádření od ruského prezidenta Vladimira Putina.
Rusové nacvičují přehlídku ke Dni vítězství (4. května 2022) | Video: Associated Press

Impozantní vojenskou přehlídkou v Moskvě i v dalších městech Rusko 9. května tradičně slaví porážku nacistického Německa v roce 1945. V médiích se spekuluje, že Putin letos využije této příležitosti k oznámení vojenských úspěchů ve válce na Ukrajině, nebo naopak poukáže na eskalaci konfliktu a bude hovořit o potřebě většího nasazení.

Oficiální vyhlášení války by mu podle CNN umožnilo mobilizaci záložníků a odvody branců. Moskva konflikt na Ukrajině nenazývá slovem "válka" a místo toho používá označení "speciální vojenská operace".

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ale ve středu možnost vyhlášení války popřel. "Ne, je to nesmysl," odpověděl na dotaz novinářů. Záporně reagoval i na dotaz, zda má cenu přikládat význam zprávám západních médií, že Rusko může 9. května vyhlásit mobilizaci.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podle agentury TASS ve středu řekl, že vojenská přehlídka se 9. května uskuteční ve 28 ruských městech. Zúčastní se jí asi 65 tisíc lidí, přes 460 letounů a zhruba 2400 dalších exemplářů armádní techniky.

Na konci dubna Kreml uvedl, že na letošní přehlídku Rusko nepozve zahraniční představitele. Ze zahraničí se přitom ozývá důrazná kritika ruské agrese na Ukrajině provázená protiruskými sankcemi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy