Londýn - Vědci hlásí historický průlom v pátrání po vakcíně proti malárii. Testování ukázalo, že nová očkovací látka RTS,S ochrání až 800 z 1000 dětí, které jsou infekci vystaveny, a to až osmnáct měsíců po podání poslední dávky.
Až farmaceutická společnost GlaxoSmithKline (GSK) testy dokončí, je připravena požádat evropský regulační orgán o udělení licence k sériové výrobě. Ta by mohla začít už v příštím roce.
Malárií se ročně nakazí miliony lidí a na 800 000 jich zemře. Většinu z nich tvoří děti ze subsaharské Afriky.
Sériové výrobě nestojí nic v cestě
Prozatím byla RTS,S vyzkoušena na 1500 dětech, včetně pacientů z několika afrických zemí. Výsledky badatele, jejichž studie byla publikována v odborném magazínu PLOS Medicine, nadchly.
Nejenže vakcína ochrání čtyři z pěti dětí, u již nakažených kojenců od šesti do dvanácti týdnů sníží průběh choroby o čtvrtinu.
Musíme být opatrní, ale v tuto chvíli se zdá, že nic nebrání tomu, aby bylo očkování příští týden schváleno.
"Je to milník. To, že jsme se dostali tak daleko, je velmi povzbuzující. Netrpělivě čekáme na další výsledky, které potvrdí, jak dlouho ochrana přetrvává a zda má látka ještě další potenciál," řekl BBC Sandžív Krišna z Univerzity sv. Jiřího v Londýně, který se sice sám na studii nepodílel, ale revidoval ji.
"Musíme být opatrní, ale v tuto chvíli se zdá, že nic nebrání tomu, aby bylo očkování příští týden schváleno."
Spolu s dalšími preventivními prostředky, jako jsou moskytiéry, se tak může podařit epidemii malárie výrazně zpomalit.
Pokud se skutečně podaří vyvinout vakcínu, bude to obrovský skok kupředu. "Přestože není stoprocentně úspěšná, v oblastech, kde je malárie široce rozšířená, může mít skutečný dopad," řekl BBC jeden ze spoluobjevitelů nové očkovací látky Brian Greenwood z Londýnské univerzity hygieny a tropických nemocí.