V USA zatkli školačku za čmárání na lavici

Petr Jemelka Petr Jemelka
18. 2. 2010 16:45
Dívka byla odvedena v poutech přímo ze třídy

New York - Kam až může zajít tzv. nulová tolerance předvedla policie a zaměstnanci základní školy v americkém New Yorku.

Pro dvanáctiletou Alexii Gonzalezovou si muži zákona přišli přímo do třídy, aby ji zatkli za čmárání po lavicí.

Za vyrytí nápisu "mám ráda své přátele Abby a Faith, byla tady Lex :-), si vysloužila odvedení na policejní stanici, kam byla eskortována v poutech a obviněna z poškozování školního majetku.  

Teprve dvanáctiletá školačka, která studuje obdobu našeho víceletého gymnázia nejspíš čekala, že za svou vylomeninu dostane pořádně vyhubováno a zůstane po škole. To se ale šeredně zmýlila.

Ředitel školy v rámci nového přístupu nulové tolerance, který má vést ke snížení dětské kriminality, zavolal policii a nechal svou studentku před očima spolužáků a pedagogů vyvést s rukama spoutanýma za zády.

"Oni mi skutečně nasadili pouta, nemůžu tomu uvěřit. Nechtěla jsem, aby mne někdo viděl v poutech a myslel si, že jsem špatný člověk," cituje zatčenou školačku server CNN.   

Přestože již bylo obvinění staženo, její případ za mořem stále vyvolává bouřlivou diskusi. Lidé se ptají, kam až hodlají úřady zajít. Podle kritiků takováto provinění nemá proč řešit policie.

"Zatýkáme stále mladší děti a posíláme je do vězení za pitominy, které by měly být řešeny v ředitelně," říká Emma Jordan-Simpsonová z nadace pro ochranu dětských práv.

Jedenáctiletý školák zatčen za házení s jídlem

Případ Alexie Gonzalezové ale není prvním podobným zatčením, které se v New Yorku odehrálo. V roce 2007 si třináctiletá dívka vyryla na lavici nápis „okay" a byla rovněž spoutána a odvedena policií. Tehdy navíc nebyla jedinou zatčenou ve třídě. Několik jejích spolužáků putovalo za mříže kvůli nalepování nálepek na zeď.

V Chicagu zase došlo k zatčení 25 školáků (mezi nimi byli i jedenáctiletí), kteří po sobě házeli jídlem. Jak upozorňuje server CNN v Los Angeles nasadili nulové toleranci korunu. V tomto městě totiž policisté udělují pokuty za absence a pozdní příchody.

Na jednu stranu je sice pravdou, že je přístup nulové tolerance k žákům velmi kontroverzní, na druhou stranu čísla hovoří jasně. Například ve škole Clayton county ve Státě Georgia se od roku 2003, kdy zavedli nulovou toleranci, snížil počet přestupků o 83 procent. Počet nalezených zbraní ve škole klesl o 73 procent.

 

Právě se děje

Další zprávy