V USA vyrostou prototypy Trumpovy hraniční zdi. Prezident si vysnil průhlednou se solárními panely

Simone Radačičová Simone Radačičová
18. 7. 2017 7:13
Během léta u San Diega vyroste několik prototypů zdi, kterou prezident Donald Trump ještě v předvolební kampani slíbil vystavět na hranicích mezi USA a Mexikem. Podle něj by ji mělo ideálně zaplatit Mexiko, což ale země odmítá. Americký Kongres se obává příliš vysokých finančních nákladů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Během léta u amerického San Diega vyroste několik prototypů zdi, které ukáží, jak by v budoucnu možná mohla vypadat nová bariéra na hranicích mezi USA a Mexikem.

Šéf amerického Úřadu pro celní a hraniční ochranu (CBP) Ron Vitiello oznámil, že prototypy postaví čtyři až osm vybraných firem, které se přihlásily do konkurzu.

Americký prezident Donald Trump ještě během své předvolební kampaně slíbil, že zasáhne proti nelegální migraci a pašování zbraní a drog z Mexika. Na hranicích plánuje postavit zeď, kterou by podle jeho prohlášení mělo dokonce zaplatit Mexiko. Tamní vláda to ale rezolutně odmítá.

Některé z prototypů zdi, které vyrostou u San Diega, budou z betonu, další by pak měly být z jiných "inovativních"materiálů, uvedl Vitiello. Jejich výstavba vyjde státní rozpočet na 20 milionů dolarů, tedy v přepočtu na zhruba 470 milionů korun.

Na základě těchto zkušebních zdí by se v budoucnu americké úřady mohly rozhodnout, který projekt by jim nejlépe vyhovoval. "Je dobré, abychom s testováním začali v reálném prostředí," řekl Vitiello.

Firmy, jejichž jména zatím vláda nezveřejnila, mají postavit takové zdi, které zamezí šplhání, ale i výstavbě tunelů. Právě ty pašeráci často používají.

Vitiello současně oznámil, že nebude nutné postavit zeď podél celé americko-mexické hranice, která měří 1933 mil (asi 3100 km). V některých oblastech je totiž už tak těžko přístupný terén - kaňony nebo například řeka - kde zeď podle jeho slov nebude třeba.

"Zeď by v takových případech nebyla praktická ani nutná. Přírodní bariéry už takhle zpomalují lidi, kteří se pokouší překročit hranici," řekl s tím, že se celkem jedná asi o 130 mil (zhruba 209 km).

Zeď ze solárních panelů?

Výstavbu slibované zdi provázejí finanční potíže. Prezident Trump odhaduje, že její cena se bude pohybovat v rozmezí od osmi do 12 miliard dolarů (186 až 280 miliard korun).

Experti to ale považují za značně podhodnocené číslo a hovoří o 15 až 66 miliardách dolarů.

Současně tvrdí, že stavba takové zdi by trvala dlouhá léta.

Návrh na její výstavbu nevyvolal přílišné nadšení ani u kongresmanů, a to jak demokratů, tak i republikánů. Řada z nich se k tomu staví s rezervou, obávají se příliš vysokých finančních nákladů.

Zeď by mohla být "průhledná"

Během nedávného letu z Washingtonu do Paříže pak Trump přítomným novinářům na palubě prezidentského letadla Air Force One sdělil, že zeď by měla být průhledná.

"Dám vám příklad. Jakkoliv to zní příšerně, když přes zeď pašeráci hodí velké pytle s drogami a na druhé straně zdi jsou lidi, tak ty pytle neuvidíte. A když vám pak na hlavu spadne 60librový pytel (zhruba 27 kg, pozn. red.), je konec," prohlásil.

Prezident Trump také před několika týdny naznačil, že nová zeď bude mít na sobě solární panely. "Solární zeď by se zaplatila sama a vyráběla by energii. Mexiko by tak mohlo zaplatit méně peněz," uvedl nedávno na setkání se svými příznivci v Iowě. "Docela dobrá představivost, ne? Je to můj nápad," pochlubil se.

Prezident nejprve sliboval, že za zeď zaplatí hned Mexičané. Později ze svých slov ale slevil a uvedl, že Mexiko peníze splatí "později". Není ale přesně jasné, co tím měl prezident na mysli.

Mexičtí představitelé Trumpův návrh na vybudování zdi se solárními panely oficiálně nekomentovali. Rezolutně odmítají, že by se jakkoliv měli finančně podílet na její výstavbě.

 

Právě se děje

Další zprávy