"Když se dotknu plotu, cítím se svobodný." Afričtí běženci riskují život a přelézají do Španělska

Simone Radačičová Simone Radačičová
9. 3. 2017 16:27
Média v poslední době často píší o zdi na americko-mexické hranici, kterou hodlá postavit americký prezident Donald Trump. Takových zdí nebo plotů, které mají zabránit v cestě migrantů za lepším životem, je ale ve světě mnoho. Jedním z nich je plot dělící španělskou enklávu Melilla od Maroka. Film Přeskočit zeď, který je k vidění na festivalu Jeden svět, vypráví autentický příběh jednoho migranta, který chce tento plot překonat. Natočil ho sám běženec Abú Bakar Sidibé, který je na útěku z Mali.
Španělské město Melilla leží na pobřeží severní Afriky. Masivní plot je pro africké uprchlíky poslední překážkou před cílem – životem v Evropě. | Video: Jeden svět

Praha - Nejen mexicko-americká hranice má plot, který se snaží překonat stovky lidí s očekáváním lepší budoucnosti. Podobné překážce čelí i migranti v Maroku, kteří se chtějí dostat do španělské enklávy Melilla.

Běženci z afrických zemí si vytvořili na marocké hoře Gurugu improvizovaný tábor. V něm tráví téměř veškerý čas, který je dělí od pokusů zdolat vysoký a ostnatý plot.

Z hory je takřka poetický výhled na Melillu. Jsou vidět střechy domů, které leží na "druhé", tedy španělské straně, a nekonečně modré moře.

Dokument Přeskočit zeď, který je k vidění na filmovém festivalu Jeden svět, natočil právě jeden z těchto běženců. Abú pochází z Mali a stejně jako jeho "sousedé" v táboře sní o tom, že se mu jednou podaří dostat do Španělska.

"Na hoře Gurugu žiji už 15 měsíců. Plot jsem se pokusil zdolat nesčetněkrát," začíná Abú svoji osobní zpověď.

Ví, že stejně jako jeho kamarádi riskuje život. V dokumentu je i vidět, jak se jeden z nich zraní.

Nejvíce Abúa motivuje, že jeho bratr relativně nedávno uspěl a čeká na něj. Sám si ale uvědomuje, že ani když se mu podaří zdolat plot, tak na něj nečeká růžová budoucnost. Ví, že lidé na "druhé" straně uprchlíky nechtějí. "Bratr mi také vyprávěl o krizi ve Španělsku," dodává.

Přesto se svého snu nechce za žádnou cenu vzdát.

Nejhorší noční můra

Běženci jako Abú se snaží zachovat si i v improvizovaných podmínkách zdání "normálního života". Vaří, občas hrají fotbal nebo si jen tak povídají. Téma plotu a jak ho zdolat je ale všudypřítomné.

Abú a jeho kamarádi mají největší obavy z policie. Jednoho dne se jejich strach naplní. Abú a desítky afrických migrantů stačí uprchnout, policie ale jejich tábor vypálí - nevšimne si jen dek, které běženci uložili opodál.

Foto: Aktuálně.cz

"Melilla je moje velká láska. Každý den vidím svoji budoucnost před sebou, nedokážu ji však chytit," vypráví Abú, který chodí na vršek hory pozorovat blízký ruch ve španělské enklávě. Vše má jako na dlani, přesto je mu život na "druhé" straně plotu zapovězen.

"Pokaždé když se dotknu plotu, tak se cítím svobodný. Můj starý život leží za mnou. Za plotem leží budoucnost," líčí.

Abú se vůbec nejvíce bojí, že se svého snu bude muset vzdát a vrátit se zpět do Mali. Tato obava ho straší i ve snech.

"Nejhorší je, když se mi zdá, že se musím vrátit zpět do Mali. Všem mým přátelům se ve snu podařilo dostat za plot. Až na mě, a tak se musím vrátit zpět," popisuje. "Probudím se a pláču," dodává.

Nekonečné čekání na úpatí hory Gurugu.
Nekonečné čekání na úpatí hory Gurugu. | Foto: Jeden svět

V uplynulých týdnech a měsících se stovky Afričanů pokusily zdolat ploty u španělských enkláv Melilla a Ceuta. Mnohým z nich se podařilo dostat na španělské území.

Those Who Jump (Přeskočit zeď). Režie: Estephan Wagner, Moritz Siebert, Abou Bakar Sidibé. Španělské město Melilla leží na pobřeží severní Afriky. Přístav odděluje od marockého souseda pouze trojřadý, kamerami hlídaný hraniční plot. Pro stovky afrických uprchlíků, přežívajících na úpatí nedaleké hory Gurugu, představuje masivní oplocení poslední překážku před cílem - životem v Evropě. Pro svůj sen jsou ochotni zkusit vše, riskují i to, že při pokusu překonat hranici zemřou. Každodenní boj o přežití, zmar i naděje uprchlíků v hrubých a autentických obrazech zachytil na ruční kameru jeden z nich, Malijec Abou Bakar Sidibé. Mrazivý snímek z místa, které v souvislosti s migrační krizí zůstává stranou zájmu širší veřejnosti.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

před 1 hodinou

Ronaldo je na covid stále pozitivní, proti Messimu nenastoupí

Pětinásobný nejlepší fotbalista světa Cristiano Ronaldo chybí kvůli nákaze koronavirem v nominaci Juventusu na večerní zápas Ligy mistrů proti Barceloně. Na jeho očekávané souboje s hvězdou Katalánců Lionelem Messim tak tentokrát nedojde.

Pětatřicetiletý Ronaldo byl pozitivně testován na koronavirus před dvěma týdny v portugalské reprezentaci. Od té doby je v karanténě a nemá příznaky covidu-19, k návratu na trávník ale potřebuje negativní výsledek testu. Ten podle úterní informace televizní stanice Sky Sport Italia nepřinesly ani nejnovější odběry.

Hráč na sociálních sítích uvedl, že se cítí zdravotně zcela v pořádku, a přidal ostrou kritiku věrohodnosti PCR testů. Kvůli nákaze Ronaldo vynechal zatím tři zápasy Juventusu a turínský tým bez něj vyhrál pouze jednou.

Další zprávy