Trump podepsal zákon o financování vlády. Musel se ale vzdát peněz na zeď u hranic s Mexikem

ČTK ČTK
5. 5. 2017 20:40
Prezident Spojených států Donald Trump v pátek podepsal zákon, který zajistí financování chodu federální vlády do konce fiskálního roku, tedy do 30. září. Vláda měla původně peníze na svou činnost jen do pátku, od soboty jí tak hrozil pád do platební neschopnosti. Prezident se výměnou za nezbytný souhlas demokratických zákonodárců vzdal mimo jiné peněz na výstavbu zdi na hranicích s Mexikem. Zákon, který má 1665 stran a který vládě poskytuje do konce fiskálního roku 1,2 bilionu dolarů (29,5 bilionu korun), byl do poslední chvíle předmětem tvrdého vyjednávání republikánů a demokratů. Kompromisní řešení nakonec za své vítězství označily oba tábory.
Setkání Donalda Trumpa s vůdcem republikánské většiny v Senátu Mitchem McConnellem.
Setkání Donalda Trumpa s vůdcem republikánské většiny v Senátu Mitchem McConnellem. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy