Budete stavět Trumpovu zeď? Jste zrádci, hrozí církev i vláda mexickým firmám

Simone Radačičová Simone Radačičová
4. 4. 2017 17:01
Do tendru na stavbu zdi na americko-mexické hranici se mohou zapojit i Mexičané. Jejich firmy jsou ale pod tlakem. Mexické katolické arcibiskupství jim hrozí, že budou za zrádce. Podle ministra zahraničí si zase "mají sáhnout do svědomí". Z tendru se tak raději stáhl i mexický výrobce cementu a stavebního materiálu Cemex. Americký prezident Donald Trump ještě během své předvolební kampaně slíbil, že na hranicích s Mexikem nechá postavit zeď. Má odradit jak nelegální migranty, tak i pašeráky zbraní a drog.
Foto: Reuters

Ciudad de México - Slib amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Mexiko a Spojené státy bude oddělovat zeď, nabývá konkrétnější podoby.

Do stavby se dokonce mohou zapojit i samy mexické firmy. Pokud ovšem hodlají riskovat střet s katolickou církví nebo svojí vládou.

"Jakákoliv mexická firma, které zamýšlí investovat do výstavby zdi amerického prezidenta Donalda Trumpa, jedná nemorálně. Hlavně jejich akcionáři a majitelé by měli být považováni za zrádce své domoviny," uvedla nedávno ve svém oběžníku katolická arcidiecéze Mexika. 

Razantní postoj zaujal i mexický ministr zahraničí Luis Videgaray. Vyzval firmy, které by snad byly v pokušení se na stavbě zdi na americko-mexických hranicích podílet, aby "si sáhly do svědomí".

Mexické podniky berou podobná varování vážně. Před největší morální dilema se dostal především tamní výrobce cementu a stavebního materiálu Cemex.

Tato společnost má vůbec ty nejlepší předpoklady, aby mohla plně těžit z Trumpova projektu. Vlastní hned šest cementáren a zhruba 40 mícháren betonu, které jsou od americko-mexické hranice vzdáleny nanejvýš 320 kilometrů.

Šéf společnosti Rogelio Zambrano Lozano nejprve v mexickém tisku uvedl, že jeho podnik je schopný poskytnout odhad nákladů a spotřeby materiálu na výstavbu zdi. Jenže to v Mexiku vyvolalo obrovskou vlnu nevole.

Podnik pak musel vysvětlovat, že se nezúčastní soutěže na stavbu zdi. "Tohoto projektu se účastnit nebudeme," opakoval Zambrano Lozano.

Nyní se obává, že by zapojení do stavby mohlo v budoucnu poškodit pověst společnosti a odříznout ji od dalších kontraktů.

Zatím jedinou mexickou firmou, která se naopak chce na výstavbě zdi podílet, je menší rodinný podnik Ecovelocity. Doufá, že získá kontrakt na dodávku osvětlení.

"Jsem si téměř stoprocentně jistý, že se zapojí i další mexické firmy. Nechceme dělat nic proti Mexiku, jen pomoci naší malé firmě," uvedl pro americký list Wall Street Journal majitel firmy Theodore Atalla, americký občan egyptsko-řeckého původu.

Atalla, který se na sociálních sítích musí vyrovnávat s kritikou, žije v Mexiku už přes 20 let.

Kdo zeď zaplatí?

Americký prezident Donald Trump ještě v rámci své předvolební kampaně slíbil, že na hranicích s Mexikem nechá postavit zeď, která odradí jak nelegální migranty, tak pašeráky zbraní a drog.

Tvrdil, že zeď zaplatí právě Mexičané. Ti to ale razantně odmítají.

"V Mexiku na zdi nevěříme. Za zeď platit nebudeme," zopakoval několikrát mexický prezident Enrique Peňa Nieto.

Odhaduje se, že stavba vyjde na 12 až 25 miliard dolarů (v přepočtu 300 až 630 miliard korun).

Zeď za miliardy je k ničemu. Mexický politik vylezl nahoru a provokoval Trumpa. | Video: Braulio Guerra
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Slovenskou obcí Petkovce se večer prohnalo tornádo. Několik domů je bez střechy

Obcí Petkovce na východě Slovenska se dnes prohnalo tornádo. Poškodilo obytné domy, některé jsou bez střechy. Na místě zasahují hasiči, informují slovenská média.

"Nahlášeno bylo poškození čtyř rodinných domů, kterým (tornádo) odneslo střechu. Polámané jsou stromy, elektrické vedení je stržené," uvedla podle serveru Teraz.sk operační důstojnice krajských hasičů v Prešově. Popis škody, které tornádo způsobilo, je podle starosty zatím předběžný.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy