Istanbul - Turecko vystavilo 72 zatykačů na pracovníky univerzit. 42 osob už policie zatkla, napsala agentura Reuters.
Informace o akci úřadů se objevila den poté, co se v neděli v Istanbulu uskutečnila bezprecedentní mohutná protivládní demonstrace.
Podle zpravodajského serveru BBC se jí zúčastnily statisíce lidí, organizátoři hovoří o milionu přítomných.
Protestním shromážděním vyvrcholil 25denní pochod za spravedlnost z Ankary do Istanbulu, který uspořádala opozice.
Zatykače podle turecké agentury Anadolu souvisejí s vyšetřováním hnutí duchovního Fethullaha Gülena, žijícího v USA, kterého Turecko označilo za strůjce loňského červencového pokusu o státní převrat.
Všichni podezřelí užívají aplikaci ByLock, jejíž pomocí komunikují podle policie Gülenovi stoupenci. Jeden ze zatykačů byl vydán i na známého akademika Koraye Caliskana, který v minulosti působil jako poradce šéfa opozice Kemala Kiliçdaroglua.
Opozice vyzývá k protivládním protestům
Pochod, který inicioval právě Kiliçdaroglu, byl nejvýraznějším projevem vzdoru proti prezidentu Recepu Tayyipovi Erdoganovi od vlny manifestací v istanbulském parku Gezi v roce 2012.
Vůdce Lidové republikánské strany (CHP) Kiliçdaroglu v neděli před davem v istanbulské čtvrti Maltepe prohlásil, že Turecko žije pod diktaturou, a vyzval k dalším akcím proti vládě.
Skupiny hájící lidská práva a opozice tvrdí, že Turecko sklouzává k autoritářské vládě už několik let a že proces urychlily jednak neúspěšný převrat loni v červnu, jednak letošní dubnové referendum, díky němuž Erdogan získal další pravomoci.
Vláda zátahy a ústavní změny obhajuje potřebou reagovat na bezpečnostní hrozbu.
Během výjimečného stavu po loňském pokusu o převrat bylo zatčeno zhruba 50 000 lidí. Okolo 150 000 státních zaměstnanců, včetně učitelů, soudců a vojáků, bylo suspendováno.