"Doposud je číslo potvrzených obětí 345. V nemocnici je 289 zraněných," řekl ve státní televizi saúdskoarabský ministr zdravotnictví Hamád bin Abudláh Al-Maneí. Množství lidí už bylo propuštěno.
Neštěstí se odehrálo při obřadu kamenování satana, ke konci celé pouti hadždž. Při rituálu hází muslimští poutníci kameny na zeď, která symbolizuje satana.
Bezpečnostní opatření nestačí
Dav ušlapal stovky lidí u vsupu k tomuto místu na mostě Džamarát. Podle svědků se někteří poutníci v davu shýbali pro zavazadla a ve strkanici začali hromadně padat. Celou pouť letos absolvuje téměř 2,5 milionu lidí.
Navzdory neustále zpřísňovaným bezpečnostním opatřením a zdokonalovaným podmínkám, jimiž se Saúdská Arábie snaží předejít nehodám, bývají velké poutě do Mekky často poznamenány neštěstími. Předloni bylo v tlačenici ušlapáno přes 250 lidí, v roce 1990 takto zahynulo dokonce 1426 osob.
Poutníci už letos umírali
Letošní velkou pouť poznamenalo ještě před jejím započetím zřícení hotelu pro poutníky v Mekce. V troskách budovy zahynulo 76 lidí. Podle islámské víry přijde každý, kdo zemře během hadždže, přímo do nebe.
- PŘEČTĚTE SI: Hotel v Mekce pohřbil přes 70 poutníků
Most, na kterém se dnešní neštěstí odehrálo, má být už v příštím roce nahrazen novou čtyřpatrovou konstrukcí s navazujícím dopravním systémem v ceně 4,2 miliardy rijálů (kolem 30 miliard korun).
Dnešek je třetím a zároveň posledním dnem, kdy poutníci házejí na sloupy kameny, aby tak zvítězili nad satanem, představujícím pro muslimy vnitřní pokušení i vnější výzvy.