Hotel v Mekce pohřbil přes 70 poutníků

rst, ČTK
6. 1. 2006 19:51
Rijád - Minimálně sedmdesát šest lidí přišlo o život a mnoho dalších bylo zraněno v centru Mekky, kde se zřítil hotel obývaný muslimskými poutníky.

Podle posledních informací zemřelo v troskách hostelu sedmdesát šest osob. Ministerstvo vnitra se však obává, že počet mrtvých i zraněných bude i nadále stoupat.

Záchranné týmy prohledávají trosky pomocí jeřábů i holých rukou v nadějí, že ještě najdou některou z obětí, která katastrofu přežila. Police celou obast uzavřela.

Přehled neštěstí v Mekce ČTĚTE ZDE

"Sám jsem vytáhl z trosek deset mrtvých těl," citovala agentura Reuters jednoho ze zasahujících lékařů. Do záchrany se zapojili i přítomní poutníci.

Osmipatrový hostel Luluat Chair spadl ve chvíli, kdy se do svých pokojů vrátili muslimští poutníci po poledních modlitbách. Saúdské úřady si nejsou jisty tím, kolik lidí v hotelu v době neštěstí přebývalo. Místní obyvatelé původně tvrdili, že jich mohlo být zhruba třicet.

Hotel stál 60 metrů od Velké mešity

Oběťmi zřejmě nejsou jen obyvatelé hostelu, ale také chodci na rušné ulici a návštěvníci okolních tržišť a obchodů, které jsou v
době velké poutě do Mekky (hadždž) otevřeny 24 hodin denně. Luluat Chair totiž stál asi 60 metrů od Velké mešity u Báb as-
Salám čili Brány míru. Víceúčelová 40 let stará budova byla pronajata jako hostel pro účastníky hadždže.

Spojené arabské emiráty už dříve ohlásily, že při neštěstí zahynuli čtyři jejich občané. "Čtyři naši občané byli zabiti, když procházeli kolem šestipatrové budovy, která se právě zhroutila," uvedl ministr spravedlnosti, islámských záležitostí a náboženství. Hostel byl podle něj obýván asijskými poutníky. #reklama

Bezpečnostní činitelé citovaní agenturou AP uvedli, že mezi oběťmi jsou kromě Spojených arabských emirátů také lidé z Egypta a Tuniska.

Příčiny neštěstí zatím nejsou známy. S odvoláním na arabská média o tom dnes informovala agentura AP.

#reklama

V Mekce už je přes milion poutníků

V Mekce se nyní shromažďují statisíce muslimských věřících, kteří se chystají na výroční islámskou pouť (hadždž), jež začne na konci týdne. Podle některých zdrojů už do svatého místa islámu dorazilo více než milion lidí.

Tisíce muslimů se do Mekky nepodívají - ČTĚTE ZDE

Ačkoli Saúdská Arábie každý rok podmínky pro poutníky vylepšuje, mohutné shromáždění muslimů se často neobejde bez obětí. Předloni v tlačenici při pouti zemřelo 251 lidí, v roce 1990 bylo ušlapáno přes 1400 osob.

Tradiční pouť je symbolickým napodobením posledního putování proroka Muhammada. Hadždž je jedním z pěti pilířů islámu a každý zdravý muslim ji má, pokud mu to umožňuje finanční situace, vykonat aspoň jednou za život.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Výsledek primárek ve Wisconsinu úřady oznámí až příští týden

V americkém státě Wisconsin se i přes pandemii nemoci covid-19 konaly prezidentské primárky, ve kterých se v případě demokratů utkali o stranickou prezidentskou nominaci někdejší viceprezident Joe Biden a senátor Bernie Sanders.

Výsledky budou podle rozhlasové stanice NPR zveřejněny až 13. dubna jak dříve určil jeden ze soudů, který spor o konání voleb během krizové doby nynější pandemie rozhodoval.

Ve Wisconsinu tamní ministerstvo zdravotnictví podle úterní bilance eviduje 2578 nakažených, z nichž 92 nemoci podlehlo. U 745 lidí si jejich stav vyžádal hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy