V Texasu zadrželi dezertéra, chystal pumový útok

ČTK ČTK
28. 7. 2011 23:15
Jednadvacetiletý Jason Abdo chtěl zaútočit na vojenskou posádku ve Fort Hood
Naser Jason Abdo na policejním snímku. Měl v plánu bombový útok na posádku ve Fort Hood.
Naser Jason Abdo na policejním snímku. Měl v plánu bombový útok na posádku ve Fort Hood. | Foto: Reuters

New York - Agenti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) zadrželi v texaském městě Killeen příslušníka americké armády, který v místním motelu manipuloval s látkami pro výrobu pumy.

Jednadvacetiletý Naser Jason Abdo se vyšetřovatelům přiznal, že měl v úmyslu zaútočit na vojenskou posádku v nedalekém městě Fort Hood.

Podle čtvrteční zprávy FBI nashromáždil zadržený "značné množství střelných zbraní, munice a pum".

Abdo odešel počátkem července bez povolení z posádky ve Fort Campbellu (stát Kentucky) a od té doby se pohřešoval.

Podle agentury AP ve své posádce veřejně deklaroval nesouhlas s válečnými operacemi USA v Iráku a Afghánistánu a prohlašoval, že jeho muslimské vyznání mu brání bojovat. Texaská policie údajně dezertéra vyšetřuje kvůli podezření z šíření dětské pornografie.

Ve vojenské posádce ve Fort Hood došlo v listopadu 2009 k nejkrvavějšímu incidentu, který byl kdy zaznamenán v americkém vojenském zařízení.

Vojenský psychiatr major Nidal Malik Hasan tam tehdy spustil zuřivou palbu, jíž padlo za oběť 13 lidí a dalších 32 bylo zraněno. Soud s Malikem Hasanem se má konat příští rok v březnu, muži hrozí trest smrti.

Na Abda policii upozornili majitelé obchodu se zbraněmi ve Fort Hood, kde si dezertér chtěl opatřit zásobu střelného prachu. Ve stejném obchodě zakoupil své zbraně i šílený střelec Malik Hasan.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Vladimír Dbalý a další tři lidé jsou znovu obžalovaní v kauze zakázek Nemocnice Na Homolce

Státní zástupce znovu obžaloval bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého a další tři lidi v takzvané třetí větvi kauzy zakázek tohoto zdravotnického zařízení. Uvedla to ČT. Znovu před soud půjde i Dbalého bývalý náměstek Michal Toběrný a Jan Valtr, který figuruje v jiných kauzách jako spolupracovník lobbisty Iva Rittiga. Již dříve chtěl soud stíhání zastavit, státní zástupce ale nesouhlasil.

Třetí větev kauzy spadá do období mezi lety 2006 až 2011 a zahrnuje mimo jiné zmanipulování tendru nemocnice na dodání zařízení pro pracoviště navigované neurochirurgie.

Zdroj: Domácí
před 19 minutami

Dominantní kanoista Fuksa si na MS zajistil finále na 500 metrů

Kanoista Martin Fuksa na mistrovství světa dominoval v rozjížďce na 500 metrů a s přehledem si zajistil nedělní finále. Tam může získat třetí světový titul na této neolympijské trati. Rozjížďku na 500 metrů vyhrál na šampionátu v Kodani také kajakář Jakub Zavřel, ale tam se přímo do finále nepostupovalo. Mistra Evropy z roku 2017 a letošního bronzového medailistu z ME Zavřela tak čeká v sobotu semifinále.

před 30 minutami

Ministr zahraničí Kulhánek vystoupí s projevem na Valném shromáždění OSN. Hlavním tématem bude Afghánistán

Českou delegaci na 76. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku ve dnech 20. až 25. září povede ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Loni a předloni Českou republiku zastupoval premiér Andrej Babiš (ANO). S národním projevem vystoupí v rámci všeobecné rozpravy v rámci sobotního programu.

Jedním z hlavních témat shromáždění bude situace v Afghánistánu poté, co se po odchodu spojeneckých vojsk moci v zemi ujalo radikální hnutí Tálibán.

Proslov bude mít ministr Kulhánek také na setkání k Všeobecné úmluvě o zákazu jaderných zkoušek a na ministerských setkáních k odpovědnosti chránit a k Mezinárodnímu trestnímu soudu. Zúčastní se i neformálního jednání šéfů diplomacií zemí Evropské unie.

Zdroj: Domácí
Další zprávy