Texaský vrah vojáků nebyl terorista, tvrdí policie

Roman Gazdík
8. 11. 2009 14:32
Britský deník přišel se zprávou, že chodil do stejné mešity jako útočníci z 11. září
Nidal Malik Hasan
Nidal Malik Hasan | Foto: Reuters

Fort Hood - Major americké armády Nidal Malik Hasan, který zabil na základně ve Fort Hood třináct svých kolegů a třicet dalších zranil, nebyl napojen na žádné teroristické skupiny.

Jeho útok nebyl teroristickým činem, ale skutkem psychicky narušeného jedince, který jednal pod velkým emociálním tlakem.

Vyplývá to z předběžných závěrů, které učinili vyšetřovatelé zkoumající pozadí případu. Informoval o tom deník The New York Times (NYT).

Útočník je v bezvědomí na jednotce intenzivní péče a jeho stav se podle lékařů mírně zlepšil, takže byl odpojen od dýchacího přístroje. Hasan byl čtyřikrát střelen policistkou, která byla při incidentu také zraněna.

Vyšetřovatelé ke svým závěrům došli na základě rozhovorů s rodinnými příslušníky, sousedy a spolupracovníky střelce a po prostudování archivů počítače, který Hasan používal.

Spekulace o tom, že mohlo jít o teroristický čin, rozvířilo nejen to, že je Hasan původem Palestinec, ale také jeho údajná volání Alláhu Akbar (Alláh je veliký) v průběhu střelby.

Britský konzervativní deník The Daily Telegraph navíc přišel v neděli s informací, že Hasan ve virginském Great Falls navštěvoval stejnou mešitu jako dva útočníci z jedenáctého září a dokonce ve stejnou dobu.

Kazatelem tam byl tehdy Anwar Awlakí, kterého exnáměstek ministerstva pro vnitřní bezpečnost USA Charles E. Allen označil za "duchovního vůdce třech útočníků z jedenáctého září". Třetí z nich navštěvoval dle deníku jeho kázání v Kalifornii. Hasan údajně učení Awlakího obdivoval.

Záznamy z jeho počítače však nesvědčí o tom, že by byl k činu naveden někým jiným, měl komplice, nebo že by se mimo území USA setkal se členy nějakých extremistických skupin.

Snímek pořízený z videozáznamu zachycuje odvážení raněných ze zaákladny Fort Hood.
Snímek pořízený z videozáznamu zachycuje odvážení raněných ze zaákladny Fort Hood. | Foto: Reuters

Podle vyšetřovatelů zřejmě jednal pod vlivem emociálního, ideologického a náboženského stresu umocněného rozhovory s traumatizovanými veterány z válek v Afghánistánu a Iráku, kteří k němu jako k armádnímu psychiatrovi docházeli.

Těsně před tím, než měl být Hasan nasazen do zámořských bojových operací, se kterými silně nesouhlasil, už zřejmě nedokázal své emoce zvládnout.

Podle vyšetřovatelů Hasan nicméně navštěvoval extremistické islámské stránky, udržoval emailovou korespondenci s jejich uživateli a mohl si i myslet, že připravuje sebevražednou ideologickou misi.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Austrálii sužují lesní požáry, ohrožují největší město Sydney

Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v minulých týdnech napočítali podle stanice BBC až 100 ohnisek, ve čtvrtek vzhledem k nepříznivému počasí požáry zesílily. Největší australské město Sydney zahalil hustý dým. Od října přišlo v zemi kvůli ohňům o život šest lidí a zničeno bylo na 700 domů.

Hoří také ve státech Viktorie, Jižní Austrálie a Queensland. Agentura Reuters uvedla, že na východě země je 150 ohnisek, ale teď se hasiči zaměřili na osm ohňů, jež ohrožují pětimilionové Sydney. "Jsou velmi silné a očekává se, že se budou šířit na východ, bohužel k více osídleným místům, vesnicím a k izolovaným obydlím," řekl Shane Fitzsimmons z místní hasičské služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy