Střelec z Fort Hood míří před soud. Probral se z komatu

jem
10. 11. 2009 9:00
Major americké armády, který zabil třináct lidí a 29 jich zranil, je schopen vypovídat.
Foto: Reuters

Dallas - Nidal Malik Hasan, major americké armády, který na vojenské základně ve Fort Hood zastřelil třináct lidí a 29 jich zranil, se probral z kómatu. Podle vyjádření ošetřujících lékařů z nemocnice Brooke Army kde leží, je již Hasan schopen výpovědi a čeká jej vojenský soud.

Nidal Malik Hassan začal ve čtvrtek na texaské vojenské základně bezhlavě střílet do svých kolegů, přičemž nikdo neví, co ho k tomu vedlo. Masakr ukončila až odvážná policistka, který ho přesně mířenými ranami zneškodnila. Následně se ve Spojených státech stala hrdinkou. 

Podle americké armády nebyl útočník, který je arabského původu, členem žádné teroristické organizace. Již v prosinci se o Hasana sice zajímala FBI, ale z jiného důvodu a neodhalila žádné protiprávní jednání.

Vyšetřovatelé podle serveru BBC došli k závěru, že komunikoval s podezřelou osobou pouze v rámci svého zařazení v armádě, kde pracoval jako psychiatr. Média spekulovala o tom, že byl v kontaktu s pachateli teroristického útoku z 11. září, to se ale nepotvrdilo. 

V tuto chvíli suspendovaný major Hasan zůstává v nemocnici, ale je při vědomí a jeho stav je stabilizovaný. 

 

Právě se děje

před 32 minutami

Kosovo se obává vyloučení z play off o postup na fotbalové Euro

Fotbalové reprezentaci Kosova hrozí kvůli zásahům politiků do fungování tamního fotbalového svazu vyloučení z play off o postup na mistrovství Evropy v příštím roce. Jak s odvoláním na severomakedonský server Infosport.mk uvedla balkánská média, UEFA i Mezinárodní fotbalová federace FIFA s nelibostí sledují zasahování prištinských vládních míst do fungování fotbalového svazu, zejména nedávný pokus dosáhnout odvolání jeho šéfa Agima Ademiho.

Kosovu tak podle webu reálně hrozí dvou- až pětiletý distanc z mezinárodních soutěží, což by ovlivnilo také play off o poslední volná místa na evropském šampionátu v příštím roce. Kosovská reprezentace se má na konci března utkat nejprve se Severní Makedonií a v případě výhry pak o postup na ME s vítězem zápasu Gruzie - Bělorusko.

Pokud by ale bylo Kosovo suspendováno, půjde do finále play off skupiny D podle médií rovnou severomakedonský tým.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

V Madridu začal pochod za klima, v jeho čele jdou indiáni a Greta Thunbergová

V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v souvislosti konferencí OSN o změnách klimatu (COP25), která ve španělské metropoli začala v pondělí. V čele pochodu jdou jihoameričtí indiáni a účastní se ho i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová.

Organizátoři očekávají desítky tisíc účastníků, uvedl deník La Vanguardia. Už v začátku pochodu, který se vydal od madridského nádraží Atocha přes centrum španělské metropole, začali lidé volat mimo jiné "Není žádná planeta B" či "Klimatickou spravedlnost, teď". Podle deníku El País je kromě španělštiny v davu slyšet také portugalština.

Lidé nesou transparenty vyzývající k omezení emisí skleníkových plynů a okamžitým činům v boji proti globálnímu oteplování. Některé transparenty, například s nápisem Konzum Tě zkonzumuje, rozdávali mladí lidé před začátkem pochodu těm, kdo přišli s prázdnýma rukama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy