Střelec z Fort Hood míří před soud. Probral se z komatu

jem
10. 11. 2009 9:00
Major americké armády, který zabil třináct lidí a 29 jich zranil, je schopen vypovídat.
Foto: Reuters

Dallas - Nidal Malik Hasan, major americké armády, který na vojenské základně ve Fort Hood zastřelil třináct lidí a 29 jich zranil, se probral z kómatu. Podle vyjádření ošetřujících lékařů z nemocnice Brooke Army kde leží, je již Hasan schopen výpovědi a čeká jej vojenský soud.

Nidal Malik Hassan začal ve čtvrtek na texaské vojenské základně bezhlavě střílet do svých kolegů, přičemž nikdo neví, co ho k tomu vedlo. Masakr ukončila až odvážná policistka, který ho přesně mířenými ranami zneškodnila. Následně se ve Spojených státech stala hrdinkou. 

Podle americké armády nebyl útočník, který je arabského původu, členem žádné teroristické organizace. Již v prosinci se o Hasana sice zajímala FBI, ale z jiného důvodu a neodhalila žádné protiprávní jednání.

Vyšetřovatelé podle serveru BBC došli k závěru, že komunikoval s podezřelou osobou pouze v rámci svého zařazení v armádě, kde pracoval jako psychiatr. Média spekulovala o tom, že byl v kontaktu s pachateli teroristického útoku z 11. září, to se ale nepotvrdilo. 

V tuto chvíli suspendovaný major Hasan zůstává v nemocnici, ale je při vědomí a jeho stav je stabilizovaný. 

 

Právě se děje

Další zprávy