Americký voják zastřelil na základně 13 svých kolegů

Zahraničí Zahraničí
6. 11. 2009 8:16
Muž měl zanedlouho odcestovat do Iráku
Snímek pořízený z videozáznamu zachycuje odvážení raněných ze zaákladny Fort Hood.
Snímek pořízený z videozáznamu zachycuje odvážení raněných ze zaákladny Fort Hood. | Foto: Reuters

Fort Hood - Třináct mrtvých a 30 zraněných. Taková je bilance střelby na velké americké vojenské základně v texaském městě Fort Hood.

Pachatelem je voják, který měl zanedlouho odcestovat do Iráku. Velitel základny Robert Cone uvedl, že útočník neměl žádné spolupachatele. Střelec byl identifikován jako major Nidal Malik Hasan.

Hasan pálil ze dvou zbraní před zdravotním střediskem, kde se vojáci podrobují lékařské prohlídce před nástupem do Iráku.

"Naši oddaní vojáci přinášejí obrovské oběti ve službě vlasti a hnusí se mi, že by se měli stát oběťmi takového nesmyslného a naprosto náhodného násilí," komentoval incident texaský senátor Kay Bailey Hutchinson.

Pachatelův bratranec televizi Fox News řekl, že Hasan se cítil v armádě šikanován a diskriminován kvůli svému arabskému původu. Velitel základny prohlásil, že příčiny jeho útoku se vyšetřují.

Devětatřicetiletý Hasan byl jmenován majorem loni v dubnu. Jeden z jeho kolegů řekl agentuře AP, že patřil k odpůrcům válek v Afghánistánu a Iráku a doufal, že prezident Barack Obama vojáky z obou zemí stáhne.

Základna, na níž se nacházejí dvě armádní divize s 40 tisíci vojáky, byla uzavřena. Jde o třetí největší vojenskou základnu na světě.

Americká základna už byla jednou svědkem obdobného incidentu. V roce 2003 během příprav na invazi do Iráku hodil americký voják v kasárnách v Kuvajtu granáty na své kolegy. Jednoho usmrtil a třináct dalších zranil.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy