V Texasu střílel tichý muslim, jenž neměl rád války USA

Roman Gazdík
6. 11. 2009 16:25
Nidal Malik Hasan se narodil ve Virginii palestinským rodičům
Nidal Malik Hasan
Nidal Malik Hasan | Foto: Reuters

Fort Hood (Texas) - Velice tichý, uzavřený a zbožný muž, který nikdy nemluvil špatně o armádě, ani o své zemi. A také člověk, který byl silně proti válkám v Afghánistánu a Iráku.

Tak příbuzní a kolegové popisují majora Nidala Malika Hasana, který na texaské základně Fort Hood ve čtvrtek zastřelil třináct vojáků a jednoho policistu a třicet dalších lidí zranil.

Své nadcházející nasazení v Iráku Hasan popisoval jako "noční můru" a byl zklamán, že Barack Obama americké vojáky z obou zemí nestáhl.

Američan palestinského původu

Hasan se narodil před devětatřiceti lety ve Virginii arabskému páru, kteří do USA emigrovali z Palestiny. Přes odpor rodičů se Nidal přihlásil do armády a stal se psychiatrem.

Snímek pořízený z videozáznamu zachycuje odvážení raněných ze zaákladny Fort Hood.
Snímek pořízený z videozáznamu zachycuje odvážení raněných ze zaákladny Fort Hood. | Foto: Reuters

Většinu svého profesionálního života prožil v Lékařském centru Waltera Reeda ve Washingtonu DC, kde se mimo jiné staral o vojáky, kteří se vraceli traumatizováni z válek v Afghánistánu a Iráku.

"Doufal, že prezident Obama jednotky stáhne... Když k tomu nedošlo, byl čím dál více z válečných konfliktů nervóznější a frustrovanější... Nebál se dávat najevo své názory týkající se nasazení v Iráku a Afghánistánu," řekl televizi Fox News plukovník Terry Lee, který s ním pracoval.

Podle Nidalovy tety žil jen pro armádu, ale nakonec si zažádal o propuštění a dokonce byl ochoten Pentagonu proplatit účty za své lékařské vzdělání. Důvodem bylo údajně ponižování, kterému se Nidalovi dostávalo kvůli jeho blízkovýchodnímu původu.

"Někteří lidé se s tím (ponižováním) smíří, jiní ne," řekla Noel Hasanová deníku The Washington Post. "Všechno to poslouchal a plánoval z armády odejít, ale nechtěli ho nechat."

Zbožný samotář

Hasan byl prý také samotář. Jeho rodiče zemřeli před deseti lety a neměl ani manželku, ani přítelkyni.

"Jednou dvakrát přišel do mešity, aby viděl, zda tu nejsou nějaké vhodné dívky k manželství," řekl deníku imám ze Silver Spring v Marylandu Faizul Khan.

"Nemyslím si, že k sobě někdy našel někoho vhodného, protože měl příliš mnoho podmínek. Chtěl dívku, která by byla velmi nábožensky založená, která by se modlila pětkrát denně."

Vůči ženám byl obecně zdrženlivý a nechtěl, aby se s ním jeho kolegyně fotily, dokonce se s nimi nechtěl objevovat ani na hromadných fotografiích.

Nechtěl do boje

Válka v Iráku nebyla podle Hasana správnou válkou
Válka v Iráku nebyla podle Hasana správnou válkou | Foto: Reuters

Podle vojenských zdrojů citovaných televizí ABC měl být Hasan nasazen v nejbližší době do Iráku.

"Věděli jsme, že v průběhu posledních pěti let to pro něj byla pravděpodobně jeho nejhorší noční můra," prozradil Nidalův bratranec Nader Hasan televizi Fox News.

Nidal se nakonec válce v Iráku vyhnul. Leží teď s několika střelnými ranami v nemocnici. Jeho stav je podle armády USA stabilizovaný. Při střelbě údajně křičel Alláhu Akbar, Alláh je veliký.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy