V Texasu střílel tichý muslim, jenž neměl rád války USA

Roman Gazdík
6. 11. 2009 16:25
Nidal Malik Hasan se narodil ve Virginii palestinským rodičům
Nidal Malik Hasan
Nidal Malik Hasan | Foto: Reuters

Fort Hood (Texas) - Velice tichý, uzavřený a zbožný muž, který nikdy nemluvil špatně o armádě, ani o své zemi. A také člověk, který byl silně proti válkám v Afghánistánu a Iráku.

Tak příbuzní a kolegové popisují majora Nidala Malika Hasana, který na texaské základně Fort Hood ve čtvrtek zastřelil třináct vojáků a jednoho policistu a třicet dalších lidí zranil.

Své nadcházející nasazení v Iráku Hasan popisoval jako "noční můru" a byl zklamán, že Barack Obama americké vojáky z obou zemí nestáhl.

Američan palestinského původu

Hasan se narodil před devětatřiceti lety ve Virginii arabskému páru, kteří do USA emigrovali z Palestiny. Přes odpor rodičů se Nidal přihlásil do armády a stal se psychiatrem.

Snímek pořízený z videozáznamu zachycuje odvážení raněných ze zaákladny Fort Hood.
Snímek pořízený z videozáznamu zachycuje odvážení raněných ze zaákladny Fort Hood. | Foto: Reuters

Většinu svého profesionálního života prožil v Lékařském centru Waltera Reeda ve Washingtonu DC, kde se mimo jiné staral o vojáky, kteří se vraceli traumatizováni z válek v Afghánistánu a Iráku.

"Doufal, že prezident Obama jednotky stáhne... Když k tomu nedošlo, byl čím dál více z válečných konfliktů nervóznější a frustrovanější... Nebál se dávat najevo své názory týkající se nasazení v Iráku a Afghánistánu," řekl televizi Fox News plukovník Terry Lee, který s ním pracoval.

Podle Nidalovy tety žil jen pro armádu, ale nakonec si zažádal o propuštění a dokonce byl ochoten Pentagonu proplatit účty za své lékařské vzdělání. Důvodem bylo údajně ponižování, kterému se Nidalovi dostávalo kvůli jeho blízkovýchodnímu původu.

"Někteří lidé se s tím (ponižováním) smíří, jiní ne," řekla Noel Hasanová deníku The Washington Post. "Všechno to poslouchal a plánoval z armády odejít, ale nechtěli ho nechat."

Zbožný samotář

Hasan byl prý také samotář. Jeho rodiče zemřeli před deseti lety a neměl ani manželku, ani přítelkyni.

"Jednou dvakrát přišel do mešity, aby viděl, zda tu nejsou nějaké vhodné dívky k manželství," řekl deníku imám ze Silver Spring v Marylandu Faizul Khan.

"Nemyslím si, že k sobě někdy našel někoho vhodného, protože měl příliš mnoho podmínek. Chtěl dívku, která by byla velmi nábožensky založená, která by se modlila pětkrát denně."

Vůči ženám byl obecně zdrženlivý a nechtěl, aby se s ním jeho kolegyně fotily, dokonce se s nimi nechtěl objevovat ani na hromadných fotografiích.

Nechtěl do boje

Válka v Iráku nebyla podle Hasana správnou válkou
Válka v Iráku nebyla podle Hasana správnou válkou | Foto: Reuters

Podle vojenských zdrojů citovaných televizí ABC měl být Hasan nasazen v nejbližší době do Iráku.

"Věděli jsme, že v průběhu posledních pěti let to pro něj byla pravděpodobně jeho nejhorší noční můra," prozradil Nidalův bratranec Nader Hasan televizi Fox News.

Nidal se nakonec válce v Iráku vyhnul. Leží teď s několika střelnými ranami v nemocnici. Jeho stav je podle armády USA stabilizovaný. Při střelbě údajně křičel Alláhu Akbar, Alláh je veliký.

 

Právě se děje

Další zprávy