Muž pobodal na Sibiři sedm lidí, policie ho zastřelila a vyšetřuje motiv útoku

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 8. 2017 16:43
Neznámý muž pobodal v sobotu dopoledne ve městě Surgut na Sibiři nožem sedm lidí. Útočník, jehož motiv zatím není jasný, byl zastřelen, informovali podle agentury Ria Novosti vyšetřovatelé. K činu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát, úřady ale uvedly, že tento incident prozatím jako teroristický čin nevyšetřují.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Moskva - Ve městě Surgut na Sibiři v sobotu útočník pobodal nožem sedm lidí. Úřady uvedly, že tento incident nevyšetřují v první řadě jako teroristický čin. Pachatele, který útočil na chodce ve středu města, policisté zastřelili. K činu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát, uvedla agentura AMAK, již teroristé využívají jako svůj sdělovací prostředek.

Vyšetřovatelé podle agentury Interfax útočníka předběžně identifikovali, šlo o 23letého místního rodáka. Prověřují také informace o tom, že měl psychické problémy. Případ vyšetřují jako pokus o vraždu a podle svého prohlášení se nesoustředí na verzi teroristického útoku. Někteří z pobodaných byli podle lékařů v ohrožení života.

Agentura DPA uvedla, že místní média tento incident přirovnávala k pátečnímu útoku ve finském Turku, kde mladý Maročan pobodal celkem deset lidí, dva z nich zemřeli. Městský televizní kanál v Surgutu prý také odvysílal záběry, na nichž policie zatýkala údajného druhého pachatele.

Starosta Surgutu vyzval obyvatele ke klidu a ujišťoval je, že policie má situaci pod kontrolou. Ve městě byla posílena bezpečnostní opatření a obchodní středisko nedaleko místa útoku bylo evakuováno, napsala agentura TASS.

V Surgutu žije asi 360 000 lidí a je centrem ropného průmyslu na Sibiři.

Islámský stát se přihlásil k zodpovědnosti za většinu teroristických atentátů z nedávné doby, naposledy ke čtvrtečnímu útoku v Barceloně.

V Rusku teroristé naposledy začátkem dubna, kde při atentátu v petrohradském metru zahynulo 16 lidí. Poté, co se Rusko angažuje v Sýrii jako spojenec syrské armády, stalo se terčem výhrůžek Islámského státu i syrské odnože Al-Káidy.

 

Právě se děje

Další zprávy