Útočící džihádisté v Evropě nejsou navrátilci z Islámského státu. Jeho bojovníkům se chtějí podobat

Martin Novák Martin Novák
18. 8. 2017 14:15
Španělští policisté podezírají ze čtvrtečního krvavého útoku na pěší zóně v Barceloně sedmnáctiletého Moussu Oukadira původem z Maroka. Členy buňky, která připravila a provedla atentáty v Barceloně a Cambrils, zřejmě nebyli navrátilci z Islámského státu. Pouze jim imponovaly názory džihádistů a jejich výzvy k zabíjení nevěřících. Pod jejich vlivem nakonec vyrazili do akce.
Bojovníci Islámského státu.
Bojovníci Islámského státu. | Foto: Reuters

Barcelona - Žádný osamělý vlk, který jedná sám a nikomu o tom dopředu neřekl.

Útok z Barcelony připravila teroristická buňka o osmi až dvanácti členech.

Ukazuje to dosavadní vyšetřování španělské policie. A také skutečnost, že několik hodin po nájezdu dodávky do lidí na barcelonské pěší zóně útočila další pětice teroristů autem Audi A3 a noži v dalším katalánském městě Cambrils.

Beze zbraní a výbušnin

Útočníci měli na sobě atrapy pásů s výbušninami. Ani oni, ani řidič dodávky z Barcelony přitom u sebe neměli nebo nepoužili střelné zbraně.

Jednalo se tedy o skupinu zradikalizovaných džihádistů se silnou motivací vraždit nepřátele. I bez zbraní a výbušnin.

I když už několik podezřelých španělští policisté zatkli, řidič dodávky z barcelonské pěší zóny Las Ramblas jim stále uniká. Hlavním podezřelým je sedmnáctiletý Moussa Oukabir, původem z Maroka.

Islámský stát se na sociálních sítích k útoku v Barceloně přihlásil už ve čtvrtek večer.

Neznamená to ale, že ho vůdci IS zorganizovali nebo naplánovali odněkud z Iráku nebo Sýrie.

Buňka nejspíš - stejně jako v několika předchozích případech - jednala samostatně a k ideologii Islámského státu se jen hlásila.

Podle některých analytiků útoky souvisí s porážkami IS v Iráku a Sýrii a postupným zánikem takzvaného chalífátu, vyhlášeného v severoiráckém Mosulu v červnu 2014.

Teroristické útoky mají být pomstou za tyto skutečnosti. 

Řada atentátů islamistů v Evropě začala už dříve. Bývalý mluvčí IS Abú Muhammad Adnání navíc zveřejnil na internetu výzvu k vraždění "nevěřících" na Západě už v září 2014.

Tedy v době, kdy byl Islámský stát na vrcholu svých územních zisků.

Situace na Blízkém východě má proto podle některých analytiků na útoky v Evropě vliv jen okrajově. 

Lidé ze severní Afriky

Mezi pachateli atentátů ve Francii, Belgii, Německu a podle dosavadních zpráv z vyšetřování i ve Španělsku byli hlavně muži původem z Maroka, Tuniska nebo Alžírska.

Tito lidé většinou neprodělali výcvik u radikálů v Iráku nebo Sýrii. K zabíjení se rozhodli a připravili doma. 

"Klasický evropský džihádista je podle psychologů frustrovaný člověk, který se cítí dlouhodobě nedoceněný a v životě je také zpravidla velmi málo úspěšný," řekl nedávno v rozhovoru pro Aktuálně.cz bezpečnostní expert a důstojník generálního štábu české armády Otakar Foltýn.

"Připojením k džihádistům si pak zvyšuje sebevědomí, získává respekt a úctu jemu podobných. Takového - byť zvráceného - respektu by se tento člověk v normálním lidském společenství nikdy nedočkal," dodává Foltýn.

Paradoxem přitom zůstává, že všechny tři severoafrické země s Evropou v boji proti džihádistickému terorismu úzce spolupracují. Marocká rozvědka poskytla cenné informace francouzským a belgickým partnerům.

Paříž i Brusel potvrdily, že díky marockým informacím bylo možné několika útokům předejít a zatknout nebezpečné islamisty.

Režim v Alžírsku, ovládaný hlavně armádou, také tvrdě potírá jakékoliv projevy islamismu.

Tunisko je ve složitější situaci. Za Islámský stát odtud odešlo bojovat na šest tisíc jeho občanů. To je nejvíce ze všech zemí.

Dva útoky během pár hodin. Ve Španělsku útočili teroristé. Podívejte se na souhrnné video | Video: Reuters, Associated Press
 

Právě se děje

před 7 minutami

Lidé a firmy zatím odevzdali 349 tisíc přiznání, loni 2,7 milionu

Lidé a firmy zatím odevzdali 348 602 daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 48 525 a fyzických osob 300 077. Data v úterý zveřejnila Finanční správa na twitteru. Loni správa evidovala za rok 2019 zhruba 2,7 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470 000 od firem. Pro letošní rok zatím odhad počtu správa s ohledem na situaci kolem pandemie neuvedla.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektroniky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Lidovci budou ve sněmovně žádat zřízení vyšetřovací komise k Bečvě

Na aktuální schůzi Poslanecké sněmovny chce opoziční KDU-ČSL zařadit bod o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě. Na tiskové konferenci to řekl lidovecký předseda Marian Jurečka. ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které budou v podzimních volbách kandidovat v koalici Spolu, o tom hovořily už v lednu.

"Budeme chtít i nadále usilovat o to, aby i na půdě Sněmovny vznikla vyšetřovací komise expertů, poslanců, aby se tématu věnovala pozornost, aby se upravily třeba i legislativní záležitosti. Budeme chtít zařadit na projednání programu této sněmovní schůze bod zřízení vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě," řekl Jurečka. Opoziční strany už v lednu uvedly, že pokud by neuspěly s žádostí o zřízení komise, založí vlastní expertní tým.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Kriminalisté případ nadále prověřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy