Útočící džihádisté v Evropě nejsou navrátilci z Islámského státu. Jeho bojovníkům se chtějí podobat

Martin Novák Martin Novák
18. 8. 2017 14:15
Španělští policisté podezírají ze čtvrtečního krvavého útoku na pěší zóně v Barceloně sedmnáctiletého Moussu Oukadira původem z Maroka. Členy buňky, která připravila a provedla atentáty v Barceloně a Cambrils, zřejmě nebyli navrátilci z Islámského státu. Pouze jim imponovaly názory džihádistů a jejich výzvy k zabíjení nevěřících. Pod jejich vlivem nakonec vyrazili do akce.
Bojovníci Islámského státu.
Bojovníci Islámského státu. | Foto: Reuters

Barcelona - Žádný osamělý vlk, který jedná sám a nikomu o tom dopředu neřekl.

Útok z Barcelony připravila teroristická buňka o osmi až dvanácti členech.

Ukazuje to dosavadní vyšetřování španělské policie. A také skutečnost, že několik hodin po nájezdu dodávky do lidí na barcelonské pěší zóně útočila další pětice teroristů autem Audi A3 a noži v dalším katalánském městě Cambrils.

Beze zbraní a výbušnin

Útočníci měli na sobě atrapy pásů s výbušninami. Ani oni, ani řidič dodávky z Barcelony přitom u sebe neměli nebo nepoužili střelné zbraně.

Jednalo se tedy o skupinu zradikalizovaných džihádistů se silnou motivací vraždit nepřátele. I bez zbraní a výbušnin.

I když už několik podezřelých španělští policisté zatkli, řidič dodávky z barcelonské pěší zóny Las Ramblas jim stále uniká. Hlavním podezřelým je sedmnáctiletý Moussa Oukabir, původem z Maroka.

Islámský stát se na sociálních sítích k útoku v Barceloně přihlásil už ve čtvrtek večer.

Neznamená to ale, že ho vůdci IS zorganizovali nebo naplánovali odněkud z Iráku nebo Sýrie.

Buňka nejspíš - stejně jako v několika předchozích případech - jednala samostatně a k ideologii Islámského státu se jen hlásila.

Podle některých analytiků útoky souvisí s porážkami IS v Iráku a Sýrii a postupným zánikem takzvaného chalífátu, vyhlášeného v severoiráckém Mosulu v červnu 2014.

Teroristické útoky mají být pomstou za tyto skutečnosti. 

Řada atentátů islamistů v Evropě začala už dříve. Bývalý mluvčí IS Abú Muhammad Adnání navíc zveřejnil na internetu výzvu k vraždění "nevěřících" na Západě už v září 2014.

Tedy v době, kdy byl Islámský stát na vrcholu svých územních zisků.

Situace na Blízkém východě má proto podle některých analytiků na útoky v Evropě vliv jen okrajově. 

Lidé ze severní Afriky

Mezi pachateli atentátů ve Francii, Belgii, Německu a podle dosavadních zpráv z vyšetřování i ve Španělsku byli hlavně muži původem z Maroka, Tuniska nebo Alžírska.

Tito lidé většinou neprodělali výcvik u radikálů v Iráku nebo Sýrii. K zabíjení se rozhodli a připravili doma. 

"Klasický evropský džihádista je podle psychologů frustrovaný člověk, který se cítí dlouhodobě nedoceněný a v životě je také zpravidla velmi málo úspěšný," řekl nedávno v rozhovoru pro Aktuálně.cz bezpečnostní expert a důstojník generálního štábu české armády Otakar Foltýn.

"Připojením k džihádistům si pak zvyšuje sebevědomí, získává respekt a úctu jemu podobných. Takového - byť zvráceného - respektu by se tento člověk v normálním lidském společenství nikdy nedočkal," dodává Foltýn.

Paradoxem přitom zůstává, že všechny tři severoafrické země s Evropou v boji proti džihádistickému terorismu úzce spolupracují. Marocká rozvědka poskytla cenné informace francouzským a belgickým partnerům.

Paříž i Brusel potvrdily, že díky marockým informacím bylo možné několika útokům předejít a zatknout nebezpečné islamisty.

Režim v Alžírsku, ovládaný hlavně armádou, také tvrdě potírá jakékoliv projevy islamismu.

Tunisko je ve složitější situaci. Za Islámský stát odtud odešlo bojovat na šest tisíc jeho občanů. To je nejvíce ze všech zemí.

Dva útoky během pár hodin. Ve Španělsku útočili teroristé. Podívejte se na souhrnné video | Video: Reuters, Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy