Teroristé z Barcelony napodobili předchůdce z Nice a Berlína. Stačilo jim půjčit si dodávku

Simone Radačičová Martin Novák Simone Radačičová, Martin Novák
18. 8. 2017 5:58
Atentátník "točil volantem ze strany na stranu, aby zasáhl vše, co mohl". Tak popsali svědci čtvrtečního teroristického útoku v Barceloně jednoho z útočníků. Zabíjel lidi rychle rozjetou dodávkou na jednom z nejrušnějších míst katalánské metropole. Přesně podle vzoru teroristů z francouzského Nice nebo německého Berlína. Třída La Rambla leží v centru Barcelony a patří mezi turisty nejnavštěvovanější místa Evropy.
Děsivé záběry z centra Barcelony. Dodávka najela do davu lidí a nechala za sebou spoušť | Video: Reuters, Associated Press

Barcelona - Další evropské město se probouzí do rána po krvavém teroristickém útoku.

Po Paříži, Bruselu, Londýnu, Manchesteru, Nice, Berlínu nebo Stockholmu je jím tentokrát Barcelona.

Dva útočníci projeli s dodávkou zhruba půl kilometru po pěší zóně v samém srdci katalánské metropole - třídou La Rambla.

Zanechali za sebou nejméně třináct mrtvých a více než sto zraněných. "Viděl jsem letět vzduchem několik lidí," uvedl pro list ABC taxikář Óscar Cano, který se nacházel kousek od místa útoku.

Ten tvrdí, že atentátník "točil volantem ze strany na stranu, aby zasáhl vše, co mohl".

"Byli jsme u Hard Rock Café a šli směrem k La Ramble, když jsme uviděli bílou dodávku, jak sráží lidí. Viděli jsme letět vzduchem lidi, také tři cyklisty," uvedla pro list El País Ellen Vercamm, která je v Barceloěa na dovolené společně s velkou skupinou lidí. "Bylo to hrozné. Jsme velká skupina, nevíme, jestli jsou všichni v pořádku," řekla.

"Viděl jsem na zemi šest lidí, mezi nimi i děti," uvedl pro El País Jeroen Jansen, turista z Nizozemska.

Přímo do lidí

Útok se odehrál kolem páté hodiny odpoledne.

Bílá dodávka sjela od rušného náměstí Placa de Catalunya na třídu La Rambla. Atentátník s ní ujel zhruba 600 metrů a skončil poblíž stanice metra Liceu, kousek od tržnice La Boqueria.

Vybral si vůbec nejnavštěvovanější část města. Jak uvádí deník Le Figaro, jako mají Francouzi svůj pařížský bulvár Champs-Élysées, mají Španělé La Ramblu.

Na třídě je řada malých obchodů, restaurací, umělců, kteří nabízí portréty, a "živých" soch. V běžný srpnový den jsou na místě stovky turistů i místních.

"Policie mě nejdřív nechtěla pustit, ale já jsem jim ukázal průkaz zdravotníka. Viděl jsem opravdovou pohromu. Viděl jsem nejméně jednoho mrtvého, pokoušel jsem se oživit jednoho mladíka, ale nepodařilo se," uvedl sedmačtyřicetiletý Albert Tort.

Lidé podle španělských médií po útoku prchali do okolních uliček. Několik stovek se jich ukrývalo v barech, restauracích a obchodech.

Jako Nice nebo Berlín

Masakr je velmi podobný útoku v jihofrancouzském Nice loni v červenci. Terorista původem z Tuniska tam 14. července usmrtil kamionem na promenádě 86 lidí.

Podobá se to i krveprolití v Berlíně, kde loni v prosinci najel do vánočního tržiště tuniský stoupenec Islámského státu. Připravil o život dvanáct osob, včetně jedné ženy z Česka.

Ve všech případech použili pachatelé jako zbraň vůz, namísto stisknutí spouště samopalu nebo roznětky výbušniny použili volant a pedály.

Zatímco v Nice terorista kamion jako řidič delší dobu používal, v Berlíně se atentátník zmocnil vozu přepadením a vraždou polského řidiče.

Ve čtvrtek v Barceloně si pachatelé útočící dodávku zapůjčili.

Katalánská policie zadržela dva podezřelé. Neřekla ale zatím, o koho se jedná. Španělská média večer informovala, že jedním ze zatčených je muž marockého původu Driss Oubakir.

Člověk toho jména se ale později přihlásil na policii s tvrzením, že mu někdo ukradl doklady.

Nejhorší útok od Madridu

Čtvrteční masakr v Barceloně je nejhorší útok ve Španělsku od roku 2004. Tehdy nastražili islamisté bomby do příměstských vlaků v hlavním městě Madridu.

Zemřelo 191 lidí, stovky dalších byly zraněny.

Teroristé chtěli podle pozdějšího prohlášení odradit Španěly od účasti v Američany vedené mezinárodní vojenské koalici v Iráku.

Riziko terorismu považovala španělská vláda už před tragédií v Barceloně za vysoké. V červnu 2015 Madrid zvýšil úroveň hrozby teroristického útoku na čtvrtý stupeň z celkových pěti.

Za posledních pět let španělské bezpečnostní složky provedly na 120 protiteroristických operací. Jen letos zadrželi 37 podezřelých džihádistů.

40 procent z nich žilo v Katalánsku.

K barcelonskému atentátu se už ve čtvrtek večer přihlásila teroristická síť Islámský stát (IS). Vzhledem k tomu, že to udělala prostřednictvím své propagandistické mediální "agentury" Aymaq na sociálních sítích, je toto prohlášení velmi pravděpodobně autentické.

Islámský stát několikrát vyzval k útokům na Španěly. Také často mluví o znovudobytí "ztracené země", Al-Andalus. Připomíná tak skutečnost, že do roku 1492 část Španělska ovládali muslimové.

Na mapě takzvaného chalífátu, kterou IS zveřejnil před dvěma lety, bylo celé Španělsko vyznačené jako muslimské území.

V centru Barcelony zavládla krátce po teroristickém útoku panika | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy