Ve Finsku útočil terorista. Policie zadržela po útoku nožem pět podezřelých

ČTK Reuters ČTK, Reuters
Aktualizováno 19. 8. 2017 14:19
Finská policie si je jistá, že za pátečním útokem ve městě Turku stojí radikální islamista. Při razii v noci na sobotu zadržela kvůli atentátu, při němž zemřeli dva lidi a dalších osm bylo zraněno, pět lidí. Oběti jsou Finové, mezi zraněnými jsou cizinci.
Útočník pobodal několik lidí ve finském městě Turku. Záběry z místa útoku | Video: Reuters

Helsinky - Finská policie vyšetřuje páteční útok, při němž zemřeli dva lidé a dalších osm bylo zraněno, jako trestný čin související s terorismem. Hlavním podezřelým, kterého se podařilo zadržet krátce po činu, je podle policistů osmnáctiletý Maročan. V noci na sobotu policie při razii v bytě v Turku zadržela pět lidí, informovala agentura AFP.

"Čin byl vyšetřován jako vražda, ale během noci jsme obdrželi dodatečné informace, které naznačují, že jde o trestný čin související s terorismem," uvedla policie.

Muž, jehož jméno policie zatím nezveřejnila, přijel do Finska v roce 2016 a snažil se získat azyl, což se mu nepovedlo, protože úřady jeho žádost podle finské stanice MTV zamítly. V pátek odpoledne v centru jihofinského Turku zabil dva lidi, podle policie se přitom zaměřoval patrně na ženy. Obě oběti měly finskou národnost. Mezi dalšími osmi zraněnými je také po jednom občanovi Švédska, Británie a Itálie. Tři zranění stále zůstávají v nemocnici na jednotce intenzivní péče. 

Samotného útočníka policisté střelili do nohy a nyní je v péči lékařů. Vyslechnout ho zatím nebylo možné, uvedla policie.

Na páteční tiskové konferenci policie uvedla, že má prozatím v hledáčku jen jednoho podezřelého, pokračuje ale v pátrání po případných komplicích. "Zadržujeme nyní šest podezřelých, hlavního podezřelého a pět dalších," řekl agentuře AFP v sobotu ráno vyšetřovatel Markus Laine. "Prověřujeme roli pěti dalších osob, nejsme si však ještě jisti, zda jsou (s útokem) nějak spojeni," dodal Laine. Všech pět lidí podle něj ale bylo v kontaktu s hlavním podezřelým.

V sobotu finská policie na Twitteru uvedla, že při vyšetřování spolupracuje i s dalšími zeměmi. Odpoledne policie oznámila, že v souvislosti s útokem zadržela další čtyři Maročany.

Po útoku Finsko posílilo po celé zemi bezpečnostní opatření. Více policistů střeží mimo jiné mezinárodní letiště v Helsinkách či železniční nádraží. Finská tajná služba už v červnu zvýšila stupeň ohrožení teroristickým činem z "nízkého" na "zvýšený".

Po celém Finsku dnes vlají vlajky na půl žerdi. Prezident Sauli Ninistö se dnes v katedrále v Turku zúčastnil mše za oběti útoku. "Je třeba zachovat klid, nenávist není odpovědí," uvedl premiér Juha Sipilä.

Turku, které má asi 180 000 obyvatel, leží zhruba 150 kilometrů západně od hlavního města.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Útočník v Afghánistánu zastřelil tři pracovnice televizní stanice

Neznámý ozbrojenec v úterý ve východoafghánském Dželálábádu zastřelil tři zaměstnankyně místní televizní stanice. Čtvrtá žena byla zraněna a v nemocnici bojuje o život. Místní policie uvedla, že zadržela hlavního podezřelého. Jde o další ze série útoků proti pracovníkům v médiích v této oblasti za poslední měsíce, píše agentura Reuters.

Tři ženy ve věku 18 až 20 let ozbrojenec střelil do hlavy, když se vracely domů z práce, uvádí vládní zdroje. Místní televizní stanice potvrdila, že se jednalo o její zaměstnankyně.

Afghánistán se v posledních měsících potýká s vlnou útoků vůči novinářům, lékařům, bojovníkům za lidská práva či státním zaměstnancům. Na začátku prosince byla v Dželálábádu zastřelena moderátorka stejné stanice Malala Majvandová. V lednu zemřel novinář a bojovník za lidská práva Adil Ajmak, na jehož auto zahájili palbu neznámí střelci.

Afghánská vláda a některé zahraničí mocnosti z podobných útoků viní hnutí Tálibán. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád hlavním městem, rovněž působí teroristická organizace Islámský stát; ta se přihlásila k útoku na Majvandovou i některým dalším. Kdo stál za dnešním incidentem zatím není jasné. Podle policie má zadržený střelec vazby na Tálibán, mluvčí tohoto povstaleckého hnutí však jakýkoliv podíl Tálibánu na dnešním útoku odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy