Australanka přežila za tři měsíce tři teroristické útoky. “Stejně se nechystám domů,” vzkazuje

Zahraničí Zahraničí
18. 8. 2017 20:52
Londýn, Paříž a nyní Barcelona. Mladá Australanka navštívila během svých cest po Evropě všechna tři velkoměsta právě v době, kdy v nich došlo k teroristickému útoku. Ve všech případech byla jenom nedaleko od nebezpečí a na některých místech viděla i samotné následky násilí. Přesto se nechystá odjet dřív, než si to sama bude přát.
Lidé v Barceloně během pietního průvodu.
Lidé v Barceloně během pietního průvodu. | Foto: Reuters

Barcelona - Šestadvacetiletá Julia Monacová byla v době teroristického útoku uvnitř obchodního domu a náhodou se tak vyhnula dodávce, která se rozjela proti lidem na třídě La Rambla.

V jejím případě je možné mluvit o obzvlášť velkém štěstí, protože se jí podařilo přežít už dva teroristické útoky. Všechny zažila během posledních tří měsíců v Evropě. 

Na začátku června zůstala zamčená v Londýnském metru po tom, co nahoře ve městě došlo k několika útokům. Násilí v Paříži, kde muž napadl policistu před katedrálou Notre Dame, ve zdraví přežila uvnitř katedrály. Před srpnovým útokem skupiny teroristů v Barceloně ji ochránil dům, kam si šla nakoupit spolu s přáteli.

"Nejdřív jsme si mysleli, že se stala obyčejná autonehoda, v něco takového asi člověk i doufá. Ale když se lidi venku rozeběhli, uvědomila jsem si, že se děje něco vážnějšího," řekla reportéru Neilu Mitchellovi

Ani po všem, co viděla, se mladá žena nechystá odjet zpátky domů. "Připadám si, že bych tu ještě měla zůstat, a nechci ty lidi nechat vyhrát, ať už jde o kohokoli," tvrdí Australanka.

"Jsem tady a neodjedu, dokud neuvidím to, kvůli čemu jsem sem přijela," dodává. 

Svědek o útoku v Barceloně: Když jsem uviděl auto, utíkal jsem a neohlížel se, všichni jsme brečeli. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy