Rijád - V saúdskoarabském vězení čeká na popravu dvanáctiletý chlapec.
Jeho rodina mezitím vypsala veřejnou sbírku, aby mohla zaplatit odškodné, a chlapce tak z vězení vykoupit.
O případu informoval deník ar-Rijád.
Chlapec byl odsouzen k trestu smrti oběšením poté, co v hádce zabil svého vrstevníka. Jediná šance na jeho záchranu je mimosoudní vyrovnání s rodiči zabitého, kteří požadují "cenu krve" ve výši tří milionů rijálů (asi 16 milionů Kč).
Matka odsouzeného chlapce má zatím pouze 250 tisíc. Rodina zabitého chlapce jí dala tři roky čas, aby výkupné shromáždila.
Saúdská Arábie podobně jako například Írán, Čína nebo některé státy USA patří mezi země praktikující trest smrti. Přestože ale na vykonávání absolutního trestu na nezletilcích udělila moratorium, skutečnost je často jiná.
ČTĚTE VÍCE: Saúdská Arábie přitvrzuje. Počet poprav roste
Podle nevládní organizace Stop Child Executions byli v roce 2007 popraveni tři nezletilí: dva v Íránu a jeden právě v Saúdské Arábii.
Nejhorší je Írán
Celkově organizace registruje 85 nezletilých, kterým hrozí trest smrti. Nejvíce, 79, jich je v Íránu.
Tam přitom za mřížemi na trest smrti čekají i nezletilci, jejich kauzy jsou přinejmenším sporné. Snad nejznámějším případem bylo odsouzení sedmnáctileté Íránky Nazanín Fátihíové za to, že v sebeobraně nožem zabila muže, který se ji a její sestřenici pokoušel znásilnit.
Po masivní kampani, kterou z Kanady organizovala bývalá Miss World a jmenovkyně odsouzené dívky Nazanin Afshin-Jamová, byla letos v lednu k smrti odsouzená Fátihíová propuštěna na kauci.
ČTĚTE VÍCE: Saúdská Arábie a ženy: ani náznak změn