V Rumunsku demonstrovaly proti reformě justice desítky tisíc lidí. Požadují konec vlády

ČTK ČTK
26. 11. 2017 22:58
Desetitisíce lidí v Bukurešti, Kluži, Sibiu, Jasech, Brašově a sedmi desítkách dalších měst v neděli demonstrovaly proti plánované reformě, která podle kritiků podrobí justici politikům. Protestující požadují konec kabinetu sociálních demokratů a jejich koaličních partnerů z liberální strany ALDE.
Demonstrace v Bukurešti.
Demonstrace v Bukurešti. | Foto: Reuters

Bukurešť - Desetitisíce lidí po celém Rumunsku v neděli demonstrovaly proti plánované reformě, která podle kritiků podrobí justici politikům. V Bukurešti se na protestu proti vládě sešlo podle odhadů až 30 000 lidí, informoval server Digi24.ro.

Konec kabinetu sociálních demokratů (PSD) a jejich koaličních partnerů z liberální strany ALDE požadovaly celkem asi dvě desítky tisíc lidí také v Kluži, Sibiu, Jasech, Brašově a sedmi desítkách dalších měst.

"Justice, ne korupce", "předčasné volby", "PSD - rudý mor" či "zloději" skandovali lidé, kteří se shromáždili v centru rumunské metropole. V průvodu prošli středem města až k sídlu parlamentu, ve kterém PSD a ALDE v posledních dnech začaly ve zrychleném řízení schvalovat reformu justice. Vládní strany mají v zákonodárném sboru pohodlnou většinu.

Protestní akce se obešla bez větších incidentů, podle agentury APA došlo jen ke slovním potyčkám s policií, která průvod doprovázela.

K protestu proti reformě Rumuny vyzvaly čtyři desítky občanských skupin ve spolupráci s odbory, které mají běžně blízko k PSD. Rumunské generální státní zastupitelství v pátek varovalo, že narychlo přijímaná reforma připraví justici o její nezávislost.

Podle řady právních expertů změny zvrátí pokroky, které Rumunsko v rámci boje proti korupci učinilo během příprav na členství v Evropské unii, do níž vstoupilo v roce 2007. Plánovanou reformu kritizovala i Evropská komise.

V čele zvláštní komise, která justiční reformu projednává, stojí Florin Iordache, bývalý ministr spravedlnosti, který na počátku letošního února rezignoval pod tlakem masových protestů po celé zemi. Rumuni tehdy několik týdnů demonstrovali proti nařízení, kterým chtěla vláda zrušit trestnost některých korupčních činů. Tehdejší protestní akce byly největší od pádu komunistického režimu v roce 1989. Scházeli se na nich statisíce odpůrců vlády.

Mezinárodní organizace Transparency International řadí Rumunsko k jedné z nejvíce zkorumpovaných zemí Evropské unie. Vyšetřování kvůli korupci čelí i kontroverzní předseda PSD a podle mnohých nejmocnější muž v zemi Liviu Dragnea. Po loňském vítězství sociálních demokratů ve volbách se premiérem sám stát nemohl, protože byl dříve odsouzen za volební podvody a podplácení.

 

Právě se děje

Další zprávy