V krajském sídle Ficovy strany hořelo, někdo na budovu zřejmě hodil zapálenou pneumatiku

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 16. 3. 2018 15:59
Na budově krajské kanceláře Směr-SD v Žilině se také objevil nápis "zloději".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: HZS ÚK

Bratislava - V Žilině  hořela v noci na pátek střecha sídla krajské kanceláře vládní strany Směr - sociální demokracie (Směr-SD), požár byl patrně založen úmyslně. Větší škody nejsou hlášeny. Na budovu někdo namaloval nápis "zloději". 

Podle médií vzplála střecha poté, co někdo pravděpodobně hodil hořící pneumatiku na přístřešek objektu. Podobné útoky na vládní či stranické budovy na Slovensku jsou v posledním období ojedinělé.

Mluvčí hasičů Zuzana Farkasová ČTK sdělila, že hasiči oheň na severu Slovenska zlikvidovali asi po dvou hodinách. Při požáru se nikdo nezranil.

Strana incident odsoudila. "Strana Směr-SD považuje tento trestný čin za krok radikálů, kteří se snaží zneužít současnou politickou situaci k destabilizaci země a demokratického systému, ve kterém může každý člověk svobodně a bez obav prezentovat svůj názor a zasadit se o jeho prosazení demokratickými metodami," uvedla strana v prohlášení.

Předseda další vládní strany Most-Híd a místopředseda sněmovny Béla Bugár uvedl, že z důvodu obdržených výhrůžek požádal o zvýšenou policejní ochranu. "Dostal jsem výhrůžné e-maily vyzývající k likvidaci mé a lidí v mém okolí. Toto je přes čáru. Takové hrozby ani zapalování stranických centrál nemají s ústavností ani s demokracií nic společného. Sem vedou štvavé řeči opozice. Jsem přesvědčen, že toto nechce nikdo ani na náměstích," uvedl Bugár.

Portál webnoviny.sk napsal, že strana Most-Híd dostala výhrůžný e-mail s textem, že její centrálu je potřeba vypálit. Požádala proto policii o ochranu svého sídla v Bratislavě.

Zmíněný požár a výhrůžky se objevily před pátečními demonstracemi, které vypuknou odpoledne v řadě slovenských měst. Jejich organizátoři nově požadují vypsání předčasných voleb jako řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Dosavadní tříčlenná vládní koalice, ve které je nejsilnější stranou Směr-SD, se tento týden dohodla na vytvoření nového kabinetu. Předseda sociálních demokratů Robert Fico ve čtvrtek rezignoval na funkci premiéra a v čele kabinetu ho má nahradit místopředseda jeho strany, vicepremiér Peter Pellegrini.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy