Bugár: Novou vládu povede premiér Směru, souhlasil Kiska. Dění připomíná rok 1989, píší média

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 3. 2018 10:20
Podle německého listu Die Welt bojuje Robert Fico nejen o úřad premiéra, ale také o vlastní reputaci.
Slovenský premiér Robert Fico.
Slovenský premiér Robert Fico. | Foto: Reuters

Londýn/Berlín - Evropská média si všímají politické krize na Slovensku. Ta ve středu nabrala další spád, když slovenský premiér Robert Fico nabídl svou rezignaci, svůj odchod ale podmínil několika požadavky. 

Německý list Die Welt označil Ficovo oznámení, že podá demisi jen za určitých podmínek, za "špatný vtip".

Die Welt k situaci napsal: "Znělo to, jako by Fico skutečně vyvodil důsledky z politické krize, ve které jeho země po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové vězí. Při bližším pohledu je ale jasné: Ficovo oznámení je jen špatný vtip."

Pokud by prezident Andrej Kiska vyhověl premiérovým podmínkám, znamenalo by to, "že (téměř) vše zůstane při starém". Místo aby Fico převzal zodpovědnost, snaží se ji podle německého listu přesunout na prezidenta.

Předseda slovenské vlády podmínil svou demisi tím, že prezident Kiska, který v souladu s ústavou jmenuje nového premiéra, bude respektovat stávající koalici Směru-sociální demokracie (Směr-SD), Slovenské národní strany (SNS) a strany Most-Híd.

Zároveň si Fico "nadiktoval", že nového premiéra navrhne jeho strana Směr-SD, která v roce 2016 vyhrála volby. Fico uvedl, že pokud hlava státu bude se zmiňovanými podmínkami souhlasit, je připraven podat demisi již ve čtvrtek.

Na vyjádření prezidentské kanceláře se stále čeká. Předseda nejmenší koaliční strany Most-Híd Béla Bugár ale ve čtvrtek na tiskové konferenci uvedl, že Kiska souhlasil s Ficovou podmínkou, že novou vládu povede premiér nominovaný Směrem. "Budoucí vláda musí mít většinu v národní radě. Všichni naši poslanci podepsali podporu novému kabinetu," doplnil.

The Telegraph: Druhá sametová revoluce

Podle Die Welt je Ficův "šachový tah" jeho poslední nadějí. Kdyby totiž jeho strana Směr-SD vládla dál až do roku 2020, mohla by nad ním držet ochrannou ruku.

Ficovi nyní jde o víc než o jeho úřad. "Jde mu o jeho reputaci - a v neposlední řadě i o jeho budoucnost," napsal Die Welt v komentáři. Demonstranti v ulicích slovenských měst se totiž chtějí vypořádat s minulostí, požadují nezávislé vyšetřování a tresty. "Robert Fico tomu chce vší silou, která mu ještě zbyla, zabránit," dodal německý list.

Britský deník The Telegraph přirovnal masové protivládní protesty k sametové revoluci z roku 1989, která ukončila éru komunismu v Československu.

"Fico bojuje o politické přežití. Jsou tu paralely se sametovou revolucí. Současná (slovenská) vláda naprosto ztratila kontakt s realitou stejně, jako komunistický režim nepochopil, co se dělo v roce 1989," citoval britský server politoložku Soňu Szomolányiovou z Univerzity Komenského v Bratislavě.

Britský server připomíná, že slovenská vláda funguje v krizovém modu od únorových vražd novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. The Telegraph dále poukázal na Ficovo dlouhé působení v politice v době stabilní ekonomické situace a očekávaného čtyřprocentního hospodářského růstu v letošním roce.

List The Guardian upozornil, že malá koaliční strana Most-Híd tlačí na předčasné volby. Fico to ale zatím odmítal s tím, že dostane-li se k moci současná opozice, nastane chaos.

Video: Slovenská policie je v rozkladu, Fico vytvořil stát ve státě a obrovskou chobotnici, říká Nicholson

Je reálné, že získáme většinu potřebnou pro premiérovo odvolání, věří místopředsedkyně slovenské Národní rady Lucia Nicholson. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 36 minutami

Předseda FAČR Malík měl pozitivní test na koronavirus

Předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Martin Malík měl dnes pozitivní test na koronavirus. Je v izolaci a úterního mimořádného jednání výkonného výboru se stejně jako jeho další členové zúčastní přes videokonferenci.

"Na základě příznaků z druhé poloviny víkendu absolvoval Martin Malík během pondělí test na onemocnění covid-19, jehož vyhodnocení se ve večerních hodinách ukázalo jako pozitivní. Předseda je tak v karanténním režimu," řekl novinářům tiskový mluvčí FAČR Michal Jurman.

I přes nemoc podle něj Malík bude v úterý pracovat a zúčastní se plánovaného jednání výkonného výboru, který se bude zabývat situací po rezignaci místopředsedy Romana Berbra a členky výboru Dagmar Damkové.

Oba odstoupili poté, co propukla kauza údajné korupce a ovlivňování výsledků zápasů. Berbr je nejvýše postavenou osobou v aféře a minulou neděli byl jako jeden ze čtyř lidí poslán do vazby.

V kauze je celkem obviněno 20 osob v souvislosti s údajným ovlivňováním výsledků prostřednictvím rozhodčích. Kriminalisté tvrdí, že vše řídila organizovaná zločinecká skupina. Podle médií mělo jít hlavně o utkání Vyšehradu, který v sezoně 2018/19 postoupil ze třetí do druhé ligy. Zápasy měly být ovlivňovány i za účelem sázek.

Výkonný výbor byl se měl v úterý také zabývat komisí rozhodčích, kterou na začátku minulého týdne v reakci na aféru rozpustil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy