Foto: Zeman slavil své zvolení na uzavřeném Hradě. Pod okna mu dorazily tisíce lidí bránících média

Podívejte se, jak na prezidentovu inauguraci reagovali lidé v ulicích i ti pozvaní na Hradě.
Nechyběla ani vlajka Evropské unie.
Prezident Zeman uspořádal na Hradě oslavu své druhé inaugurace.
"ČT nedáme!" zněl jeden z pokřiků.
Právě během demonstrace se rozšířila zpráva, že slovenský premiér Robert Fico pod tíhou kritiky nabídl rezignaci.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
15. 3. 2018 6:48
Prezident Miloš Zeman slavil v uzavřené společnosti svou druhou inauguraci. "Budoucnost je na pět let naše," řekl spokojeně ke svým příznivcům na Hradě. Mezitím se několikatisícový dav sešel na Václavském náměstí na obranu svobodných médií, vůči nimž právě Zeman stupňuje své výpady, naposledy ve své inaugurační řeči. Tisíce demonstrantů mu na oplátku přišly večer až pod okna uzavřeného Hradu skandovat "Česko není Rusko!" a "ČT nedáme!" Podívejte se v galerii, jak obě akce probíhaly a koho si prezident pozval na Hrad.
 

Právě se děje

před 28 minutami

"Zlej Kája" se kvalifikoval na mistrovství světa

Český profesionální šipkař Karel Sedláček, přezdívaný "Zlej Kája", si v prosinci zahraje na mistrovství světa.

V posledním kvalifikačním turnaji vyřadil postupně tři soupeře a na elitním dostaveníčku si zahází podruhé v kariéře. Rowbyho-Johna Rodrigueze smetl výsledkem 6:0, Nizozemce Benita van de Pase 6:2 a Nizozemce Jana Dekkera 7:2. 

Mistrovství světa se koná od 15. prosince v londýnském Alexandra Palace. 

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy