Tři týdny od vraždy Kuciaka Slováci neznají podezřelé ani motiv. Vyšetřování může trvat i roky

Martin Novák Martin Novák
14. 3. 2018 15:22
"Objasňování vražd může trvat několik dní, ale také několik let. Některé vraždy se na Slovensku neobjasnily vůbec," varuje v deníku Sme Miloš Deset z katedry trestního práva a kriminologie na univerzitě v Trnavě.
Pohřeb Jána Kuciaka.
Pohřeb Jána Kuciaka. | Foto: Reuters

Bratislava - Od vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové uplynuly téměř tři týdny. Policie v souvislosti s činem nemá nikoho ve vazbě a zatím nikoho neobvinila. Není jasný ani motiv pachatelů, policisté se pouze shodují, že vražda pravděpodobně souvisela s Kuciakovou prací.

Policisté zatkli v úterý v Michalovcích na východě země italského podnikatele Antonina Vadalu, o kterém psal Kuciak. Důvodem ale není podezření z podílu na vraždě, nýbrž z pašování drog.

Podle deníku Sme je zadržení výsledkem tříleté práce italských vyšetřovatelů, kteří rozkrývali distribuční drogovou síť mafie. Italové v prosinci 2015 zadrželi dodávku s ovocem, ve které byl ukrytý kokain. Na Vadalu vydal v této souvislosti zatykač soud v Benátkách.

Vadalu ale zadržela slovenská policie i dříve, krátce po Kuciakově vraždě. Jenže za několik dní jej propustila.

"Objasňování vražd může trvat několik dní, ale také několik let. Některé vraždy se na Slovensku neobjasnily vůbec," varuje v deníku Sme Miloš Deset z katedry trestního práva a kriminologie na univerzitě v Trnavě.

Matka Kuciakovy partnerky Martiny Kušnírové v rozhovoru pro český deník MF Dnes uvedla, že slovenské policii ani slovenským politikům nevěří.

"Byla to politická vražda a Martinku nezabili náhodou, ale proto, že by zůstal svědek," řekla Zlatica Kušnírová. Její dcera podle ní věděla víc, než bylo v článcích Kuciaka, a proto zemřela. "Kdyby chtěli zabít jenom Janka, měli na to dost času," uvedla.

Rozložení sil ve slovenském parlamentu (celkem 150 křesel):

Slovensko parlament

Strany vládní koalice mají celkem 78 poslanců:

  • Směr - 49 
  • SNS - 15 
  • Most-Híd - 14

Tři poslanci, kteří odešli ze strany Sme Rodina, obvykle hlasují s vládní koalicí.

Opozice má 58 poslanců:

  • SaS - 19
  • OĽaNO - 17
  • Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko - 14
  • Sme Rodina - 8

Dalších 11 nezávislých poslanců se také staví proti vládě.

Martina Kušnírová své matce před smrtí řekla, že má odposlouchávaný telefon a že se bojí.

Boj o vládu

Vražda mezitím otřásá slovenskou politickou scénou. Po rezignaci ministra vnitra Roberta Kaliňáka není vyloučena ani demise celé vlády Roberta Fica a vyhlášení předčasných voleb. Jejich vypsání žádá kromě opozice také koaliční strana Most-Híd, Fico dosud nové volby odmítal.

"Buď budou předčasné volby, nebo položíme vládu," prohlásil ve středu předseda poslaneckého klubu Mostu-Híd Gábor Gál.

Sám premiér Fico pak ve středu v budově parlamentu ostře odmítl rozhovor s novinářem Ladislavem Bariakem mladším, bývalým kolegou Jána Kuciaka z redakce on-line deníku Aktuality.sk.

Na dotaz, zda je pravda, že Fico nabídl rezignaci, premiér odpověděl: "Pane redaktore, na rozhovor je třeba dvou lidí a vy jste ten poslední, s kým mám o rozhovor zájem."

Podívejte se na rozhovor DVTV se slovenskou opoziční poslankyní Lucií Nicholson: Policie je v rozkladu, Fico vytvořil ve státě obrovskou chobotnici

Je reálné, že získáme většinu potřebnou pro premiérovo odvolání, věří místopředsedkyně slovenské Národní rady Lucia Nicholson. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy