Tři týdny od vraždy Kuciaka Slováci neznají podezřelé ani motiv. Vyšetřování může trvat i roky

Martin Novák Martin Novák
14. 3. 2018 15:22
"Objasňování vražd může trvat několik dní, ale také několik let. Některé vraždy se na Slovensku neobjasnily vůbec," varuje v deníku Sme Miloš Deset z katedry trestního práva a kriminologie na univerzitě v Trnavě.
Pohřeb Jána Kuciaka.
Pohřeb Jána Kuciaka. | Foto: Reuters

Bratislava - Od vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové uplynuly téměř tři týdny. Policie v souvislosti s činem nemá nikoho ve vazbě a zatím nikoho neobvinila. Není jasný ani motiv pachatelů, policisté se pouze shodují, že vražda pravděpodobně souvisela s Kuciakovou prací.

Policisté zatkli v úterý v Michalovcích na východě země italského podnikatele Antonina Vadalu, o kterém psal Kuciak. Důvodem ale není podezření z podílu na vraždě, nýbrž z pašování drog.

Podle deníku Sme je zadržení výsledkem tříleté práce italských vyšetřovatelů, kteří rozkrývali distribuční drogovou síť mafie. Italové v prosinci 2015 zadrželi dodávku s ovocem, ve které byl ukrytý kokain. Na Vadalu vydal v této souvislosti zatykač soud v Benátkách.

Vadalu ale zadržela slovenská policie i dříve, krátce po Kuciakově vraždě. Jenže za několik dní jej propustila.

"Objasňování vražd může trvat několik dní, ale také několik let. Některé vraždy se na Slovensku neobjasnily vůbec," varuje v deníku Sme Miloš Deset z katedry trestního práva a kriminologie na univerzitě v Trnavě.

Matka Kuciakovy partnerky Martiny Kušnírové v rozhovoru pro český deník MF Dnes uvedla, že slovenské policii ani slovenským politikům nevěří.

"Byla to politická vražda a Martinku nezabili náhodou, ale proto, že by zůstal svědek," řekla Zlatica Kušnírová. Její dcera podle ní věděla víc, než bylo v článcích Kuciaka, a proto zemřela. "Kdyby chtěli zabít jenom Janka, měli na to dost času," uvedla.

Rozložení sil ve slovenském parlamentu (celkem 150 křesel):

Slovensko parlament

Strany vládní koalice mají celkem 78 poslanců:

  • Směr - 49 
  • SNS - 15 
  • Most-Híd - 14

Tři poslanci, kteří odešli ze strany Sme Rodina, obvykle hlasují s vládní koalicí.

Opozice má 58 poslanců:

  • SaS - 19
  • OĽaNO - 17
  • Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko - 14
  • Sme Rodina - 8

Dalších 11 nezávislých poslanců se také staví proti vládě.

Martina Kušnírová své matce před smrtí řekla, že má odposlouchávaný telefon a že se bojí.

Boj o vládu

Vražda mezitím otřásá slovenskou politickou scénou. Po rezignaci ministra vnitra Roberta Kaliňáka není vyloučena ani demise celé vlády Roberta Fica a vyhlášení předčasných voleb. Jejich vypsání žádá kromě opozice také koaliční strana Most-Híd, Fico dosud nové volby odmítal.

"Buď budou předčasné volby, nebo položíme vládu," prohlásil ve středu předseda poslaneckého klubu Mostu-Híd Gábor Gál.

Sám premiér Fico pak ve středu v budově parlamentu ostře odmítl rozhovor s novinářem Ladislavem Bariakem mladším, bývalým kolegou Jána Kuciaka z redakce on-line deníku Aktuality.sk.

Na dotaz, zda je pravda, že Fico nabídl rezignaci, premiér odpověděl: "Pane redaktore, na rozhovor je třeba dvou lidí a vy jste ten poslední, s kým mám o rozhovor zájem."

Podívejte se na rozhovor DVTV se slovenskou opoziční poslankyní Lucií Nicholson: Policie je v rozkladu, Fico vytvořil ve státě obrovskou chobotnici

Je reálné, že získáme většinu potřebnou pro premiérovo odvolání, věří místopředsedkyně slovenské Národní rady Lucia Nicholson. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 25 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší žalobce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány.

"Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy