Zemětřesení promazalo dějiny Nepálu, padla řada památek

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
27. 4. 2015 14:55
Poničena byla například trojice palácových náměstí spadajících pod Světové dědictví UNESCO.
Náměstí v Káthmándú zasypaly sutiny ze zříceného paláce.
Náměstí v Káthmándú zasypaly sutiny ze zříceného paláce. | Foto: Reuters

Káthmándú - Nepálem a okolním regionem v sobotu otřáslo nejsilnější zemětřesení za posledních 80 let, během kterého zemřelo přes 3700 lidí.

Během jediné minuty se otřesům o síle 7,8 stupně podařilo smazat i stovky let nepálské historie, když celou řadu památek v údolí Káthmándú proměnily v hromady suti.

Světové kulturní dědictví UNESCO v Nepálu

Durbar Square v Káthmandú

Do kulturního dědictví UNESCO zařadilo buddhistické poutní místo Lumbiní a také údolí Kathmandú - respektive sedm jeho částí zaplněných památkami:

  • Náměstí Durbar v Káthmandú
  • Náměstí Durbar v Bhaktapuru
  • Náměstí Durbar v Pátanu
  • Budhistický komplex Svajambhúnáth
  • Budhistický komplex Boudhanath
  • Hinduistický komplex Pašupati
  • Hinduistický komplex Changu Narayan

"Řečeno z pohledu kultury, jde o nevyčíslitelnou ztrátu," cituje server BBC jednoho z editorů listu Nepali Times.

Neunikl ani "opičí chrám"

Poničena byla například trojice palácových náměstí  - tzv. Durbar - v metropoli Káthmándú a také v přilehlém Pátanu a Bhaktapuru.

Změti paláců, chrámů a nádvoří přitom představují významná společenská i náboženská centra a spadají pod Světové dědictví UNESCO.

"Několik chrámů se zřítilo. Dva chrámy v Pátanu jsou zcela srovnány se zemí a situace na palácovém náměstí v Káthmándú je ještě horší," uvedl zástupce UNESCO v Nepálu Christian Manhart.

Poškozen byl i známý buddhistický chrám Svajambhúnáth z 5. století - známý pod přízviskem "opičí chrám" -, který stojí na kopci nad metropolí. Zatímco část budov v komplexu byla poničena, centrální část se známou malbou Buddhových očí otřesy zřejmě přestála.

Z věže zbyly jen základy

Kromě celé řady soch a chrámů přišlo Káthmándú i o turisty oblíbenou věž Dharahara z roku 1832. Stavbu s více než dvěma sty schody už po víkendu připomínají pouze nevysoké základy.

"Právě jsem si koupil vstupenku, abych vyšplhal nahoru, a byl jsem u vchodu, když jsem ucítil otřesy," řekl AFP šestatřicetiletý turista v nemocnici v Káthmándú.

"Během pár minut se Dharahara zřítila k zemi. Uvnitř mohlo být víc než 100 lidí," cituje ho ČTK. Věž poničilo už zemětřesení před 80 lety, tehdy ale byla opravena.

Zatím není jasné, nakolik bude vůbec možné památky obnovit. Mnohé z nich jsou zřejmě ztraceny nadobro.

"Ztratili jsme většinu monumentů v Káthmándú, Bhaktapuru a Lalitpuru (Pátan - pozn. red.), které byly prohlášeny za Světové dědictví UNESCO," uvedl historik Prushottam Lochan Shrestha. "Nemohou být opraveny do původního stavu," poznamenal.

Server BBC nicméně připomíná, že po zemětřesení v roce 1934 se řada monumentů opravy dočkala.

Čtyři pětiny chrámů v Bhaktapuru jsou poškozeny

Například Bhaktapur mohl být až dosud považován za nejzachovalejší nepálské starobylé město, sobotní zemětřesení ale poškodilo čtyři pětiny z jeho chrámů a se zemí srovnalo na polovinu obydlí. Nejznámější z jeho chrámů přišel o střechu. Řada ulic se stala totálně neprůchodnými.

Jeden z chrámů v Pátanu se v podstatě rozlomil.

V Nepálu se nachází i poutní místo Lumbiní, kde se údajně narodil princ Siddhárta neboli Buddha. Podle zatím dostupných informací místo zřejmě zemětřesení přestálo bez vážných škod.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Milwaukee v NBA zdolalo Memphis košem dvě sekundy před koncem

Basketbalisté Milwaukee porazili ve čtvrtečním utkání NBA Memphis 112:111 košem Jrue Holidaye dvě sekundy před koncem. Hvězdou zápasu byl ale Janis Adetokunbo, který zaznamenal 26 bodů a 11 doskoků a jen dvě asistence jej dělily od zisku triple doublu. Třetí tým Východní konference se v posledním hracím dnu před přestávkou pro Utkání hvězd vrátil na vítěznou vlnu, z které ho minule po pěti výhrách srazil Denver. Nezabránilo tomu ani 35 bodů Ja Moranta.

Výsledky NBA:

Boston - Toronto 132:125, Indiana - Denver 103:113, Memphis - Milwaukee 111:112, New Orleans - Miami 93:103, New York - Detroit 114:104, Phoenix - Golden State 120:98, Portland - Sacramento 123:119, San Antonio - Oklahoma City 102:107, Washington - LA Clippers 119:117.

před 9 minutami

Čína stanovila cíl letošního růstu HDP na více než šest procent

Čína stanovila na letošní rok cíl růstu ekonomiky na více než šest procent. Ve zprávě pro Všečínské shromáždění lidových zástupců to v pátek uvedl premiér Li Kche-čchiang. Představil rovněž plány na investice do technologií. Čína loni cíl růstu kvůli pandemii poprvé od roku 2002 nezveřejnila. Hrubý domácí produkt (HDP) země nakonec zvýšila o 2,3 procenta, což bylo nejméně za 44 let. Čína však byla jedinou velkou ekonomikou, které se podařilo vykázat růst.

"Jako obecný cíl na letošní rok bylo tempo růstu Číny stanoveno na více než šest procent," uvedl premiér podle agentury Reuters. "Při stanovení tohoto cíle jsme vzali v úvahu oživení ekonomické aktivity."

Letošní cíl je však výrazně pod odhady analytiků. Ti čekají, že růst může letos překonat osm procent. Analytici se domnívají, že nižší cíl dává plánovací komisi více prostoru pro prosazení reforem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy