reklama
 
 

V Německu má trvalý pobyt 570 islamistů, kteří by mohli chystat útok

2. 2. 2017 11:29
V Německu momentálně vědí o zhruba 570 lidech, kteří by mohli chystat atentát a jsou bezpečnostní hrozbou. Asi 90 z nich je právě ve vazbě. Podle německých kriminalistů se země musí připravit na růst těchto čísel i kvůli méně častým vojenským úspěchům islamistů v Sýrii nebo Iráku. Lidé, kteří tam odešli bojovat po boku džihádistů, se totiž čím dál více vracejí zpátky do Německa.

Berlín – V Německu má trvalý pobyt zhruba 570 islamistů, které policie považuje za bezpečnostní hrozbu. Údaje ve čtvrtek zveřejnil Spolkový kriminální úřad (BKA) s tím, že tito lidé by mohli připravovat atentáty.

Zhruba polovina těchto lidí v současnosti v zemi skutečně pobývá. Asi devadesát z nich je ve vazbě.

Zhruba 900 lidí odešlo od roku 2012 z Německa do Sýrie a Iráku. Asi 70 z nich se podle poznatků BKA aktivně zapojilo do bojů v řadách džihádistických organizací Islámský stát (IS), Fronta dobytí Sýrie (dříve An-Nusra) a dalších.

Kolem 145 lidí z Německa v bojích na Blízkém východě zahynulo, 280 se jich vrátilo zpět do země.

"Se stále méně častými vojenskými úspěchy IS musíme počítat s přibývajícím počtem džihádistů vracejících se do Německa," uvedl ředitel BKA Holger Münch. Ještě v polovině ledna jeho úřad hovořil o 548 islamistech představujících bezpečnostní hrozbu.

Elektronické náramky pro islamisty

Německá vláda ve středu schválila návrh zákona, který by umožnil sledovat pomocí elektronických náramků extremisty, kteří mohou chystat útok. Už od roku 2011 je prostřednictvím takových náramků možné sledovat pachatele sexuálních a násilných trestných činů, kteří byli odsouzeni alespoň ke třem letům vězení.

Ministr vnitra Thomas de Maiziére upozornil, že náramky nakonec dostane jen menší část z celkového počtu více než pěti stovek sledovaných osob. Upozornil také na komplikace, které v tomto ohledu způsobuje rozdílná legislativa v jednotlivých spolkových zemích.

autor: ČTK | 2. 2. 2017 11:29

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama