V Libanonu volí po devíti letech parlament. Největším favoritem je proíránský Hizballáh

ČTK ČTK
6. 5. 2018 7:41
Írán je spojencem Hizballáhu a společně s Ruskem bojují v syrské válce po boku tamního režimu.
Parlamentní volby v Libanonu
Parlamentní volby v Libanonu | Foto: Reuters

Bejrút - Libanonská šíitská strana Hizballáh posílí v nedělních volbách své zastoupení v parlamentu. Napsala to agentura Reuters, podle níž se tím potvrdí rostoucí vliv Teheránu v Libanonu. Írán je spojencem Hizballáhu a společně s Ruskem bojují v syrské válce po boku tamního režimu.

Naproti tomu hnutí Budoucnost sunnitského premiéra Saada Harírího a jeho spojenců ve volbách, které budou první za devět let, ztratí. Přesto se očekává, že Harírí bude znovu sestavovat příští vládu.

Tento předpokládaný volební výsledek potvrdí nejenom vzestup Hizballáhu a jeho spojenců, ale také slábnoucí vliv Saúdské Arábie, která kdysi měla v Libanonu silné slovo.

Hizballáh slibuje v programu boj proti Izraeli a v USA je na seznamu teroristických skupin. Podle předpovědí dosáhnou Hizballáh a kruhy kolem něj nadpoloviční většiny, ale ne dvou třetin křesel, což by jim umožnilo prosadit zásadní rozhodnutí včetně ústavní změny.

Libanonský parlament - Národní shromáždění - má 128 křesel. V minulých volbách z nich 71 získala protisyrská koalice Spojenectví 14. března spojená s Harírím. Spojenectví 8. března, což byly prosyrské skupiny a Hizballáh, obsadilo 57 křesel.

Tentokrát se hlasuje podle nového volebního zákona, který změnil volební okrsky a zavedl proporční systém. Počet poslaneckých mandátů je rozdělen podle kvót pro jednotlivé náboženské a etnické skupiny.

Podle analytiků citovaných Reuters bude Harírího skupina stále největším sunnitským blokem v parlamentu, avšak čelí náporu nejenom příznivců Hizballáhu, ale také bohatých podnikatelů, kteří kandidují jako nezávislí. Klíčovým okrskem je pro sunnity západní Bejrút, považovaný za domovinu Harírího příznivců.

Harírí získal politickou pozici po vraždě svého otce a bývalého premiéra Rafíka Harírího v roce 2005. Zvláštní tribunál OSN z atentátu obvinil pět členů Hizballáhu, který ale účast na útoku popírá.

Volební místnosti se otevřely v 6:00 SELČ a zavřou v 18:00 SELČ. Neoficiální výsledky by měly být známy v noci na pondělí. Podle tradičního klíče se musí stát předsedou parlamentu šíita, prezidentem maronitský křesťan a premiérem sunnita.

Očekává se, že křeslo předsedy parlamentu si udrží Nabí Barrí. Prezidentem je Michel Aún a premiérem bude podle prognóz jmenován znovu Harírí. Ten už řekl, že nová vláda musí být sestavena rychle, aby mohla prosadit ekonomické reformy, které chtějí dárcovské země. Libanon se musí vypořádat s vysokým zadlužením, které činí přes 150 procent HDP.

 

Právě se děje

před 21 minutami

U Jasenné na Zlínsku se stala smrtelná autonehoda, silnice je uzavřená

U Jasenné na Zlínsku se v neděli ráno stala smrtelná dopravní nehoda. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku je uzavřená, policisté v obou obcích odklánějí dopravu, sdělila zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín.

"Řidič osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic čelně narazil do stromu a s vozidlem skončil na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Veškeré okolnosti této tragické dopravní nehody na místě prověřují dopravní policisté ve spolupráci s kriminalisty," uvedla Kozumplíková. Silnice by podle ní měla zřejmě být uzavřená celé dopoledne.

před 53 minutami

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
Další zprávy