reklama
 
 

Izrael se přibližuje válce. Po náletech na základny se připravuje na íránskou odvetu

30. 4. 2018 14:44
Izrael pravděpodobně bombardoval základny a sklady munice v Sýrii, zemřelo 26 lidí - většinou íránských bojovníků. Napětí v regionu roste.

Damašek - Na dvě vojenské základny v Sýrii dopadly v noci na pondělí rakety. V provincii Hamá po náletu explodovaly sklady munice a zbraní, na záběrech jsou vidět mohutné požáry. Druhý úder směřoval na základnu blízko mezinárodního letiště v Aleppu.

Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která s pomocí lokálních zdrojů monitoruje dění v zemi, zemřelo při bombardování 26 íránských a iráckých bojovníků.

Teď se však všichni ptají, kdo za útokem stojí. Nikdo se totiž k náletům nepřihlásil.

Pravděpodobně šlo o izraelskou akci, která měla zlikvidovat íránské cíle v Sýrii. Izraelská vláda se ostatně v pondělí sejde na mimořádném zasedání.

Nešlo by zdaleka o první izraelské bombardování v Sýrii. Loni v srpnu šéf izraelského letectva oznámil, že jeho země podnikla v Sýrii asi stovku náletů. 

Izrael také v minulosti několikrát zdůraznil, že nedopustí, aby Íránci stavěli v Sýrii své základny a pomáhali vyzbrojovat radikální libanonské hnutí Hizballáh.

Boj s nepřítelem židovského státu

Izrael jako obvykle nálet ani nepopírá, ani nepotvrzuje. "Nekomentujeme zahraniční zprávy a v tuto chvíli nemáme žádné informace," prohlásil mluvčí izraelské armády Jonathan Conricus.

"Jsou dvě možnosti. První je, že zaútočily Spojené státy. Pokud to nebyly ony, tak je tady ještě druhá možnost a tu nemohu potvrdit," řekl izraelskému rozhlasu bývalý šéf izraelské vojenské rozvědky Amos Jadlin.

Syrská vláda nálet přiznala a obvinila z něj právě židovský stát. Na základně v Hamá je dislokovaná syrská 47. brigáda, většinu jejích příslušníků ale tvoří Íránci, Iráčané a ozbrojenci zmíněného libanonského hnutí Hizballáh. Ti bojují spolu s Rusy na straně režimu Bašára Asada proti syrským povstalcům, kteří chtějí Asada svrhnout.

Izrael opakovaně kritizuje trvalé íránské základny v Sýrii, které jsou blízko jeho hranic, protože Írán je nepřítelem židovského státu a neuznává jeho právo na existenci.

Už na začátku dubna izraelské letectvo zaútočilo na velkou základnu T-4 na východě Sýrie, kde bývají rovněž Íránci.

Napětí i ve vztazích s Ruskem

Izraelská armáda se podle deníku Haarec připravuje na íránskou odvetu. Nejvyšší íránský duchovní vůdce Alí Chameneí v pondělí varoval: "Odpovědí na útoky budou útoky."

Konkrétně by podle Haarecu mělo jít o útok ze Sýrie nebo Libanonu, případně o atentát proti Izraelcům v zahraničí.

Jako historický příklad takového útoku uvádí list explozi na letišti v bulharském Burgasu v roce 2012, kde sebevražedný atentátník připravil o život pět izraelských turistů. Z akce je podezřelý Hizballáh.

Izraelci se navíc snaží přemluvit Moskvu, aby vliv Íránu v Sýrii omezila. Podle Haarecu ale tato taktika není úspěšná, a roste tak i napětí mezi Ruskem a Izraelem.

Rusové nyní zvažují, že syrské armádě dodají moderní systém protiletecké obrany S-300. Izrael vyhrožuje, že ho zničí.

Syřan v DVTV: Chtěli jsme změnu, ne špinavou válku

Konflikt v Sýrii může vyvolat třetí světovou válku, řešením je dohoda Ruska s USA, říká Mazen Maialeh, Syřan žijící v Praze. | Video: DVTV |  13:36

autor: Martin Novák | 30. 4. 2018 14:44

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama