San Francisco - Kalifornie v pondělí jako druhý stát v USA začala oddávat homosexuální páry.
Je však vůbec prvním, kde se mohou vzít gayové a lesby z jakékoliv části Spojených státu. To podnítí místní svatební turistiku. Podle agentury AP si na úterý již obřady domluvily stovky párů z celých USA.
Vláda státu New York dříve oznámila, že homosexuální svazky uzavřené v jiném státě uzná.
Podle agentury Reuters tento krok také pravděpodobně přiměje ostatní státy federace, aby se rovněž začaly legalizací svateb homosexuálních párů zabývat.
V souvislostech: Zakazovat gayům manželství je protiústavní, řekl soud
Zlaté výročí už oslavily, teď měly i svatbu
Jako první tohoto práva v San Franciscu využily Del Martinová a Phyllis Lyonová, kterým je už přes osmdesát let. Více než půl století strávily spolu.
"Když jsme se poprvé seznámily, moc jsme opravdu o manželství nepřemýšlely," řekla Phyllis malé skupince rozradostněných lidí, kteří se na slavnostní ceremoniál přišli podívat.
Pro Lyon a Phyllis je to navíc už jejich druhá společná svatba. V Kalifornii už byly - společně s dalšími čtyřmi tisíci páry - sezdány v zimě roku 2004. Soudním rozsudkem však byly tyto svazky anulovány.
Před měsícem však kalifornský nejvyšší soud homosexuální svazky opět povolil. Rozhodnutí vstoupilo v platnost právě v pondělí.
Konzervativci budou bojovat
Konzervativci však chtějí proti tomuto rozsudku dále bojovat. Po listopadových volbách hodlají změnit kalifornskou ústavu, aby manželství definovala pouze jako svazek mezi mužem a ženou.
Podle nedávného průzkumu stanice CBS podporuje uzákonění homosexuálních manželství méně než třetina Američanů. Rozhodnutí kalifornského nejvyššího soudu kritizuje i republikánský kandidát na prezidenta John McCain.
Homosexuálové mohou vstoupit do manželství také v Belgii, Holandsku, Jižní Africe, Kanadě, Norsku a Španělsku.