Registrovaní gayové mají nárok na vdovecký důchod

bh
1. 4. 2008 13:45
Rozhodl o tom evropský soud
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Lucemburk - Registrovaný partner má nárok na vdovecký důchod po svém zesnulém druhovi a pojišťovna se nemůže vymlouvat na to, že její vnitřní předpisy něco takového neumožňují.

Soudní dvůr Evropských společenství (ESD) tak rozhodl v kauze německého divadelníka Tadao Maruka.

Ten v roce 2001 založil registrované partnerství s kostýmním výtvarníkem, který byl již od roku 1959 pojištěn u Zaopatřovacího ústavu německých divadelních scén.

Když Marukův partner zemřel, zažádal pozůstalý o vdovecký důchod ve výši 6400 eur ročně.

Poté, co mu ho pojišťovna upřela, obrátil se Maruko na bavorský soud, který zase po Lucemburku chtěl vysvětlení, jak si vykládat směrnici o zákazu diskriminace v rámci sociálního zabezpečení.

Odmítnutí důchodu je podle ESD diskriminací na základě sexuální orientace. Ale jen v zemích, kde je registrované partnerství právně stejným aktem jako klasické manželství. Například ve Francii nebo Lucembursku by proto podobné zamítnutí bylo legální.

Registrované partnerství odsouhlasilo jako první Dánsko v roce 1989, Česko má podobnou normu od roku 2006. Například Španělsko šlo ale ještě o krok dál a umožňuje institut manželství osob stejného pohlaví.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy