V Uruguayi si budou moci své ano říct i gayové

Reuters, lem
19. 12. 2007 16:12
Registrované partnerství platí i pro heterosexuály
Podle nového zákona budou mít páry žijící ve společné domácnosti více než pět let podobná práva jako manželé.
Podle nového zákona budou mít páry žijící ve společné domácnosti více než pět let podobná práva jako manželé. | Foto: Reuters

Montevideo - Uruguay se stala první zemí Latinské Ameriky, která přijala obdobu českého zákona o registrovaném partnerství. Možnost vstoupit do svazku získají gayové, lesby i nesezdané heterosexuální páry.

Zákon, který minulý měsíc prošel dolní komorou uruguajského parlamentu v úterý jednomyslně odhlasoval také Senát. Nyní se čeká na podpis prezidenta Tabareho Vazqueze.

Sňatky stejnopohlavních párů zůstávají i nadále nezákonné. Manželství zůstává v katolické Latinské Americe i nadále výsadou pouze heterosexuálních párů.

Podle nového zákona budou mít páry žijící ve společné domácnosti více než pět let podobná práva jako manželé. Registrace těmto párům zaručí dědické právo, výživné, opatrovnictví a další práva i povinnosti nyní dostupné pouze heterosexuálním párům.

Doposud byly podobné zákony v platnosti pouze v několika velkých latinskoamerických městech jako Buenos Aires a Mexico City.

V souvislostech:

Šance pro gaye: "sňatky" v New Jersey
Manželství gayů: V USA bez zákazu

 

Právě se děje

před 32 minutami

Primátor Pardubic skončil v dozorčí radě hokejového Dynama

Primátor Pardubic Martin Charvát (ANO) rezignoval na funkci v dozorčí radě hokejového Dynama. Místo něj bude nejspíš pozici zastávat bývalý hráč a trenér Josef Paleček. Primátorova funkce byla dočasná, chtěl dovést extraligový klub k prodeji, uvedl klub ANO v tiskové zprávě.

"Věřím, že na mimořádném jednání zastupitelstva 9. června potvrdíme hlasováním, že společnost Petra Dědka se stane majoritním vlastníkem pardubického hokejového klubu. Svou roli v dozorčí radě jsem vnímal jako dočasnou," řekl Charvát. Palečka, kterého hnutí ANO do rady nominovalo, označil jako veřejností respektovaného odborníka.

Pardubice nedávno poskytly exkluzivitu k vyjednávání o akciovém vstupu do HC Dynamo podnikateli a golfovému promotérovi Petru Dědkovi. O vstup do extraligového klubu usiloval také vlastník FK Pardubice Vladimír Pitter, který zastupoval sdružení podnikatelů. V polovině května také zastupitelé schválili očištění HC Dynamo od dluhů, jeho kumulovaná ztráta činila 54,7 milionů korun.

před 58 minutami

Polská velvyslankyně v Praze šikanovala podřízené, zjistila komise

Stávající polská velvyslankyně v Praze Barbara Ćwiorová se dopustila šikany a diskriminace vůči svým podřízeným, uvedl zpravodajský server Onet.pl s odvoláním na zjištění zvláštní komise polského ministerstva zahraničí. Případ již 11 měsíců vyšetřuje také varšavská prokuratura, ale bezvýsledně: až dosud nebyla s to ani vznést obvinění, ani případ odložit, dodal server. Současně se pozastavil nad tím, že velvyslankyně stále vede zastupitelský úřad a před pár dny provázela šéfa diplomacie Jacka Czaputowicze při jednáních v Praze.

Ministerstvo zahraničí Onetu sdělilo, že interní vyšetřování skončilo potvrzením mobbingu a diskriminace, ale vzhledem k citlivosti informací a ochraně osobních údajů nelze poskytnout podrobnosti. Interní vyšetřování začalo loni 30. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy