V Uruguayi si budou moci své ano říct i gayové

Reuters, lem
19. 12. 2007 16:12
Registrované partnerství platí i pro heterosexuály
Podle nového zákona budou mít páry žijící ve společné domácnosti více než pět let podobná práva jako manželé.
Podle nového zákona budou mít páry žijící ve společné domácnosti více než pět let podobná práva jako manželé. | Foto: Reuters

Montevideo - Uruguay se stala první zemí Latinské Ameriky, která přijala obdobu českého zákona o registrovaném partnerství. Možnost vstoupit do svazku získají gayové, lesby i nesezdané heterosexuální páry.

Zákon, který minulý měsíc prošel dolní komorou uruguajského parlamentu v úterý jednomyslně odhlasoval také Senát. Nyní se čeká na podpis prezidenta Tabareho Vazqueze.

Sňatky stejnopohlavních párů zůstávají i nadále nezákonné. Manželství zůstává v katolické Latinské Americe i nadále výsadou pouze heterosexuálních párů.

Podle nového zákona budou mít páry žijící ve společné domácnosti více než pět let podobná práva jako manželé. Registrace těmto párům zaručí dědické právo, výživné, opatrovnictví a další práva i povinnosti nyní dostupné pouze heterosexuálním párům.

Doposud byly podobné zákony v platnosti pouze v několika velkých latinskoamerických městech jako Buenos Aires a Mexico City.

V souvislostech:

Šance pro gaye: "sňatky" v New Jersey
Manželství gayů: V USA bez zákazu

 

Právě se děje

Další zprávy