Nespojujte nás s homosexuály, žádá ostrov Lesbos

mih
3. 5. 2008 15:20
Ostrované se budou soudit o "lesbická" slova
Lesbický sex
Lesbický sex | Foto: Tatu

Atény - Některým obyvatelům řeckého ostrova Lesbos se nelíbí, že si je svět spojuje s homosexualitou.

Několik aktivistů se proto bude soudní cestou domáhat, aby sdružení bojující za práva homosexuálů přestala používat pojmy, které se k názvu ostrva vztahují, informovala BBC.

Tradice kladení rovnítka mezi odvozeniny od názvu ostrova a homosexualitu žen má kořeny ve verších starořecké básnířky Sapfó, která na ostrově Lesbos žila v sedmém století před naším letopočtem. Sapfó v básních mimo jiné vyjadřovala svou citovou náklonnost k ženám.

Jeden z aktivistů Dimitris Lambrou tvrdí, že mezinárodní rozšíření a sexuální významy slov jako "lesbický" či "lesby" porušují lidská práva ostrovanů a dělají jim ostudu po celém světě.

Rozšíření těchto slov ve světě údajně Lesbičanům způsobuje každodenní problémy ve společenském životě.

Podle aktivistů navíc nové výzkumy naznačují, že básnířka Sapfó měla rodinu a spáchala sebevraždu kvůli lásce k muži.

Podle aktivistů by slova jako "lesbický" měla být používána pouze ve vztahu k tomuto třetímu největšímu řeckému ostrovu, který obývá 100 tisíc lidí.

Lambrou a několik dalších obyvatel ostrova proto požadují, aby soud zakázal Řeckému svazu homosexuálů a lesbiček (OLKE) užívání těchto označení.

Zástupci této organizace reagovali prohlášením, že jde o bezdůvodný útok na svobodu slova a že budou za svá práva bojovat.

Pokud by byla žaloba úspěšná, chce Lambrou ve svém tažení pokračovat po celém světě.

Aténský soud se případem bude zabývat v červnu.

 

Právě se děje

Další zprávy