Manáma/Bagdád/Saná - V Jemenu v pátek statisíce lidí demonstrovaly za odchod prezidenta Alího Abdalláha Sáliha. Při srážkách s vojáky byli zabiti již nejméně čtyři demonstranti.
Několik zraněných si dnes v centrální části Bahrajnu vyžádaly střety mezi většinovými šíity a menšinovými sunnity. Podle agentury Reuters jde o první sektářské násilí od začátku protivládních protestů v sunnity ovládaném Bahrajnu. Tisíce lidí dnes demonstrovaly také v Ománu a v některých iráckých městech, včetně Bagdádu.
Asi 170 kilometrů severně od jemenského Saná vojáci zastřelili čtyři demonstranty, uvedly místní úřady. Jinde podle zdrojů z řad šíitských vzbouřenců utrpělo zranění sedm účastníků pochodu uspořádaného šíitským hnutím, které v Jemenu bojuje proti režimu od roku 2004. Místo události pramen informace neupřesnil.
Od zahájení nepokojů 27. ledna přišlo v Jemenu podle bilance mezinárodní humanitární organizace Amnesty International o život nejméně 31 osob, včetně dnešních čtyř mrtvých.
Šíité se cítí diskriminováni
Potyčky v bahrajnské oblasti Hamadu vyvolala podle některých zdrojů rodinná hádka, podle jiných automobilová nehoda, nebo oboje. Do násilí se zapojila stovka osob. Policejní vrtulník kroužil nad místem střetu, odkud zraněné odvážely sanitky.
Bahrajn je podobně jako řada dalších arabských zemí v posledních týdnech dějištěm velkých protivládních protestů. Zahynulo při nich sedm lidí. Král Hamad bin Ísá Chalífa učinil určité ústupky a pověřil prince Salmána vyjednáváním s opozicí, ale rozhovory dosud nezačaly.
Mezi účastníky protestů dominují šíité, kteří tvoří většinu obyvatel a cítí se diskriminováni menšinovými sunnity, k nimž patří královská rodina.
Bahrajn je významný spojenec Západu v oblasti, kudy vedou důležité přepravní cesty ropy a kde se západní zájmy střetávají se zájmy šíitského Íránu. Základnu zde má americká 5. flotila.
Iráčané protestují proti korupci
Nespokojenost s korupcí, stavem veřejných služeb, nezaměstnaností a nekompetentností představitelů vyjadřovali lidé v centru irácké metropole a ve městech na jihu Iráku.
"Ropa pro lid, ne pro zloděje," skandovali demonstranti v přítomnosti početných bezpečnostních sil. Dosud ale nebyly hlášeny žádné incidenty.
Stovky lidí požadovaly více pracovních příležitostí a politické reformy v několika ománských městech. Manifestace se v metropoli Maskatu zúčastnilo asi 200 lidí. Podobné množství bylo zaznamenáno v přístavním městě Salalá a v Súru.
Kvůli nepokojům zrušil cestu do Dubaje ve Spojených arabských emirátech britský princ Harry, který se tam měl za dva týdny zúčastnit zápasu v polu. Harry je mladším synem následníka trůnu prince Charlese.